Dom

Projekty

Naturalna siła kamienia

Tekst Dunin

2014-10-14
Naturalna siła kamienia

Kamień kryje w sobie naturalne piękno, które sprawia, że od tysiącleci jest źródłem inspiracji. Stosowany jest jako materiał budowlany, rzeźbiarski i architektoniczny. W ostatnich latach dostępny jest również w postaci modnych mozaik, płytek i rozet wykonywanych z marmuru, kwarcytu, trawertynu, onyxu, łupka oraz otoczaków. Produkty z kamienia przypadną do gustu osobom, które lubią otaczać się naturalnymi elementami oraz cenią sobie spokój i harmonię.

Polecane są zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Nadają im bezpretensjonalny, a zarazem elegancki styl. Począwszy od prostych, po awangardowe, trójwymiarowe grafiki. W zależności od rodzaju, kamienie charakteryzują się bogactwem kolorów i kształtów – dostępne są błyszczące oraz matowe, o kwadratowych, okrągłych, a nawet nieregularnych kształtach. Dodają elegancji, ocieplają rustykalne lub przełamują chłodne nowoczesne wnętrza. Kamień charakteryzuje się naturalnością i niepowtarzalnością, posiadając przy tym nieoczekiwane kombinacje kolorystyczne. Jego zalety to przede wszystkim trwałość, odporność na działanie czynników zewnętrznych, czy też wpływ wysokich i niskich temperatur. Polecany jest na ściany i posadzki – w domu lub ogrodzie. Marmur jest kamieniem szczególnie odpornym na działanie wysokich temperatur. Wrodzoną cechą marmurów są tzw. „sztychy”, czyli poprzeczne pęknięcia skały marmurowej w strukturze, co nadaje mu niepowtarzalny wygląd i dodatkowy urok. Mozaiki oraz płytki marmurowe z powodzeniem mogą znaleźć zastosowanie przy obudowie kominków, jako element dekoracyjny w salonie, kuchni, hallu. Zaleca się jego impregnację oraz stosowanie w pomieszczeniach o średnim natężeniu ruchu.

 

 

Kwarcyt wyróżnia połyskująca, mieniąca się struktura. Doskonale sprawdza się w architekturze ogrodowej, jako uzupełnienie wodnych kaskad, czy skalnych ogrodów. Polecany jest również do stosowania na elewacje budynków oraz jako element wykończenia kominków. Trawertyn w starożytności zwany „alabastrem egipskim” jest kamieniem wysoce trwałym i odpornym na ścieranie. Polecany jest do stosowania na posadzkach, a także przy obudowywaniu kominków. Jego charakterystyczną cechą jest porowatość powierzchni, stąd zaleca się jego regularną impregnację, która zabezpieczy kamień przed brudem i absorpcją wody.

Onyks alabastrowy to jeden z najbardziej dekoracyjnych kamieni. Jest półprzezroczysty, dzięki czemu przepuszcza światło dając niepowtarzalny efekt. Doskonale odnajduje się przy podświetlanych elementach dekoracyjnych, np. wyspach kuchennych, barach itp. Jest wysoce odporny na działanie czynników zewnętrznych, stąd można go stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Łupek jest kamieniem, który idealnie komponuje się ze szkłem, drewnem, czy betonem, co podkreśla jego unikatowość i piękno. Jest wyjątkowo trwały co sprawia, że idealnie odnajduje się w różnych warunkach atmosferycznych, np. jest odporny na działanie wysokich i niskich temperatur. Dodatkowo może być wykorzystywany jako element dekoracyjny na ścianach w salonie lub hallu.

Naturalne otoczaki, zwane inaczej kamieniami rzecznymi cechują się unikatową strukturą i różnorodnością kształtów. Są trwałe oraz odporne na działanie czynników zewnętrznych. Otoczaki to nietypowe elementy dekoracyjne ogrodów, tarasów lub fontann. Idealnie komponują się z posadzkami ułożonymi z płytek kamiennych, nadając im oryginalny wygląd.

 

 

Mając na uwadze specyficzne właściwości kamienia na rynku znaleźć można różne impregnaty do kamienia, m.in. dostępna jest profesjonalna linia pielęgnacyjna, nadająca tzw. efekt „mokrego kamienia”. Mozaiki oraz płytki wykonane z tego surowca, w zależności od rodzaju kamienia polecane są do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, np. jako posadzki i ściany, w ogrodach, na tarasach, fasadach, murkach, elewacjach zewnętrznych itp.

Warto wspomnieć, iż dla osób ceniących rozwiązania oparte na nowoczesnych technologiach polecane są płytki wykonane z 3 mm warstwy kamienia naturalnego – marmuru lub trawertynu połączonego z 9 mm rdzeniem z gresu, aluminium lub szkła. Główną zaletą tego rodzaju płytek jest ich waga – są do czterech razy lżejsze od tradycyjnych płytek kamiennych.

Dodatkowym atutem jest możliwość ich przycinania do dowolnego rozmiaru za pomocą przyrządu do cięcia płytek, bez potrzeby użycia profesjonalnych narzędzi do cięcia kamienia. Płytki kamienne są idealnym rozwiązaniem na połączenie innowacyjnego rozwiązania z pięknem i trwałością kamienia.