Dom

Eksploatacja i naprawa

Naturalne pomysły na ciepło

Tekst Rafał Czarnecki

2013-01-10
Naturalne pomysły na ciepło
Coraz chłodniejsze wieczory i poranki zwiastują nieuchronne nadejście zimy. Sygnału tego nie powinny ignorować osoby, które z różnych powodów nie przygotowały się jeszcze do sezonu grzewczego. Wybór systemu ogrzewania to zawsze bardzo poważna decyzja, którą musi poprzedzić dokładna analiza korzyści i kosztów. Producenci urządzeń grzewczych oferują dziś wiele różnego rodzaju rozwiązań, w tym nowoczesne systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii. Planując inwestycję, warto wziąć pod uwagę także takie opcje. Odnawialne źródła korzyści

Jeszcze do niedawna niemal wszystkie stosowane przez nas systemy grzewcze opierały się na paliwach konwencjonalnych, takich jak: węgiel, gaz oraz olej opałowy. Od kilku lat obserwujemy jednak szybki wzrost cen surowców energetycznych. Nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja uległa zmianie, gdyż globalne zasoby paliw konwencjonalnych topnieją w coraz szybszym tempie. To dlatego świat przechodzi dziś na odnawialne źródła energii, które przynoszą wielowymiarowe korzyści: dla środowiska – redukcję zanieczyszczeń, dla użytkowników – uniezależnienie się od cen surowców konwencjonalnych. Nic dziwnego, że odgrywają one coraz większą rolę w branży ogrzewniczej. Dowodem na to jest rosnąca popularność systemów solarnych oraz pomp ciepła. 

Dotacje z urzędu, energia ze słońca

Polacy coraz częściej decydują się na rozwiązania ekologiczne, a dowodem na to jest fakt, że kolektory słoneczne to dziś dosyć powszechny element naszego krajobrazu. Poza niewątpliwymi zaletami systemów solarnych, na decyzje zakupowe duży wpływ ma także dotacja, udzielana od 2010 roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (warto się o nią ubiegać, gdyż może ona wynieść nawet 45% kwoty, przeznaczonej na zakup i montaż zestawu solarnego) oraz inne dofinansowania przyznawane przez niektóre samorządy lokalne. 
Największą popularnością cieszą się systemy wykorzystujące dwa typy kolektorów: płaskie oraz próżniowe. Głównymi atutami tych pierwszych są: niższa cena oraz bardzo wysoka sprawność i efektywność w okresie letnim. Mniejsza sprawność w okresie zimowym sprawia jednak, że wykorzystywane są głównie do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Osobom, które chciałyby za pomocą systemu solarnego wspomóc działanie systemu c.o., poleca się zakup kolektorów próżniowych, a to dlatego, że charakteryzują się one większą sprawnością w okresach przejściowych oraz w sezonie zimowym. Kluczowe znaczenie ma tutaj fakt umieszczenia absorbera w próżni, co uniezależnia efektywność od temperatury jaka panuje na zewnątrz. Co prawda kolektory próżniowe są nieco mniej odporne na uszkodzenia, ale zaletą tego rozwiązania jest łatwy sposób konserwacji oraz naprawy (każda z rur jest niezależnym elementem). Decydując się na ten system trzeba się jednak przygotować na wyższą (średnio o 50%) cenę, w porównaniu z kolektorami płaskimi. 

Niewielka pompa i spore oszczędności

Mimo rosnącej popularności, w Polsce nadal korzystają z nich nieliczni, podczas gdy w Szwecji montowane są w zdecydowanej większości nowopowstałych budynków (szacuje się, że liczba ta sięga aż 95%). Są bardzo popularne w całej Skandynawii, ale też w Niemczech, Austrii i Francji. Mowa o pompach ciepła – niepozornych urządzeniach, które wykorzystując energię odnawialną zgromadzoną w gruncie, wodzie lub w powietrzu, pozwalają na uzyskanie wyjątkowo taniej energii cieplnej. Należy zaznaczyć, że pompa ciepła nie jest żadnym perpetum mobile i żeby mogła spełniać swoje zadanie, musi zostać podłączona do źródła prądu. Urządzenie wyróżnia się jednak bardzo wysokim współczynnikiem wydajności cieplnej, nieosiągalnym w przypadku konwencjonalnych urządzeń grzewczych. Z każdego kW energii elektrycznej, która służy do napędzania sprężarki, uzyskać można przeszło 4 kW energii cieplnej, która jest wykorzystywana do ogrzania domu, lub służy choćby do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Inaczej mówiąc: dzięki pompie ciepła aż 75% energii możemy mieć za darmo! Co więcej, latem, kiedy nie myślimy o sezonie grzewczym, pompa może spełniać funkcje klimatyzacji. Atutami urządzenia są też: cicha praca, oraz bardzo łatwa obsługa.Warto zapytać eksperta

Osoby, które myślą o przejściu na któryś z powyższych systemów, muszą pamiętać o odpowiednim dopasowaniu urządzenia do swoich potrzeb oraz specyfiki budynku. Zasada jest prosta. Jeśli źle dobierzemy sprzęt, nie wykorzystamy w pełni jego możliwości, a co za tym idzie możemy nie być w pełni zadowoleni z dokonanego zakupu. W przypadku systemów słonecznych oraz pomp ciepła kluczowe znaczenie ma profesjonalne doradztwo. Opinie znajomych lub wiedza zaczerpnięta z internetowego forum, nie zastąpią porady eksperta z autoryzowanego punktu sprzedaży.