Dom

Budowa

Nie tylko wnętrze

Tekst Łukasz Woronowicz • Zdjęcia Ceresit Visage

2013-01-10
Nie tylko wnętrze
Kolor to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wygląd naszego domu. Gdy jesteśmy proszeni o jego scharakteryzowanie, w pierwszej kolejności posługujemy się opisem kolorów elewacji, ścian lub dachu. To zazwyczaj przez jego pryzmat postrzegają go również inni, dlatego warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, zanim podejmiemy decyzję odnośnie koloru ścian zewnętrznych. Harmonia z otoczeniem

Wybór odpowiedniego koloru farby, którą pomalujemy nasz dom, to tylko pozornie łatwa czynność. Przed podjęciem decyzji powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów, dzięki którym wygląd naszego domu po malowaniu będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Jedną z nich jest odpowiednie dopasowanie kolorystyki domu do jego otoczenia czy też krajobrazu. Z uwagi na mnogość czynników wpływających na efekt końcowy, zalecane jest zasięgnięcie opinii doświadczonych ekspertów, którzy pomogą podjąć właściwą decyzję.

Zdaniem architektów i projektantów, wybierając kolor domu należy kierować się trzema głównymi zaleceniami, dzięki którym dokonamy satysfakcjonującego wyboru na lata. Przede wszystkim kolor elewacji naszego domu powinien odpowiadać naszemu gustowi i odzwierciedlać nasze upodobania estetyczne. Pamiętajmy, że ściany budynku, w którym mieszkamy, pozostaną na lata w takim kolorze, na jaki go pomalujemy, dlatego wybierzmy kolor dobrze komponujący się z bryłą, jak również odpowiadający naszemu poczuciu piękna. 

Drugim czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, są okoliczne domy. Niestety często zdarza się, że konserwator zabytków bądź urbanista sprawujący pieczę nad kolorystyczną harmonią naszej okolicy, może niemalże narzucić nam dobór kolorystyczny dla naszego budynku. Marne to jednak pocieszenie, że kompozycja kolorystyczna jest w rękach fachowcy, gdy nie spełnia jednak naszych oczekiwań estetycznych.

Gdy nie mamy nad sobą żadnych obostrzeń ze strony urbanistów czy też konserwatorów, a pomimo to chcemy zachować kolorystyczny ład okolicy, w której mieszkamy, postarajmy się o zachowanie konsekwencji w doborze kolorów. Zachowanie harmonii, wbrew obiegowym opiniom, nie musi oznaczać wyłącznie użycia identycznych kompozycji kolorystycznych co nasi sąsiedzi. Wystarczy gdy będziemy się trzymać tej samej tonacji barw. Jeżeli zatem zdecydujemy się na kolor elewacji, który nie będzie znacząco odbiegał od budynków z sąsiedztwa, stworzymy nie tylko miłą dla oka kompozycję kolorystyczną na naszym domu, ale także dla całej okolicy.Oglądania okolicy nie powinniśmy ograniczyć wyłącznie do innych budynków i zabudowań. Przyjrzyjmy się dokładnie również roślinności. Jeśli na przykład budynek jest otoczony przez gęsto porośniętą roślinność, warto wówczas pomyśleć o kolorach komponujących się z otaczającą dom zielenią, np. drewnem w odcieniach sosny, dębu, drewna tekowego, orzecha lub wenge. Jeżeli jednak nie możemy sobie pozwolić na wykonanie drogiej drewnianej oblicówki, na rynku dostępne są tynki i farby elewacyjne pozwalające uzyskać pożądany efekt drewna.

Twój dom jest najważniejszy

Wyobraźmy sobie jednak sytuację, gdy nasz dom nie stoi w pobliżu innych budynków lub gdy ich właściciele nie dosyć, że nie chcą się wtapiać w krajobraz, to wręcz czują potrzebę eksponowania swojej oryginalności. W tym przypadku my również nie powinniśmy wtapiać się w tłum. Wszak podkreślenie własnej różnorodność i stylu nie jest niczym złym. Najlepszym sposobem na eksponowanie bryły naszego domu jest użycie wyrazistych kolorów elewacji. Zanim to zrobimy, przyporządkujmy go do jakiegoś stylu architektonicznego. Nasz dom może wpisać się w styl klasyczny, cechujący się prostymi bryłami, np. prostopadłościan z dwuspadowym dachem. A może jesteśmy właścicielami budynku o nieregularnych kształtach zaliczających się do stylu nowoczesnego?W celu podkreślenia kształtu budynku w stylu klasycznym najlepiej użyć do tego kolorów ciepłych, m.in. koloru żółtego, beżowego, jak również odcienie brązu czy czerwieni. Kolorem, który również może się nadawać do tego typu budowli, a nie jest kolorem ciepłym jest zielony. Najpopularniejszym rozwiązaniem kolorystyki domu jest wybór białej elewacji oraz dachu w kolorze czerwonym bądź miedzianym. 
Jeśli jesteśmy właścicielami domu w stylu nowoczesnym, w którym użyto nowoczesnych materiałów, warto rozważyć wybór zimnych kolorów podkreślających jego nowatorskość, tj. biel, czerń, również szary i jego kolory pośrednie, takie jak grafit czy srebro. 

Kolor robi różnicę

Za pomocą koloru elewacji, dachu i stolarki możemy całkowicie zmienić perspektywę postrzegania naszego domu. Wyobraźmy sobie, że bryła naszego domu nie pasuje do typowego klasycznego stylu architektury, a mimo to chcielibyśmy, by był w taki sposób postrzegany. Wystarczy wówczas, że połączymy jasną elewację z jednym z odcieni czerwieni na pokryciu dachowym, co da nam efekt tradycyjnej kompozycji, która sama nasuwa nam skojarzenia domowego ciepła i tradycyjnej polskiej gościnności. Ten sam budynek pomalowany na zimniejsze kolory będzie sprawiał zupełnie inne wrażenie. Wybór zimnych kolorów na elewacje i dach daje rezultat dużo bardziej stylowy i ekskluzywny. Nowoczesna architektura coraz częściej sięga po żywe i połyskujące materiały takie jak metal. Dostępne na rynku metaliczne farby elewacyjne pozwolą zrealizować każdy, nawet najbardziej oryginalny projekt. Warto również wiedzieć, iż większość producentów materiałów elewacyjnych oferuje możliwość stworzenia wizualizacji naszych domów w różnych barwach, tak abyśmy mogli sprawdzić, która opcja kolorystyczna najlepiej odpowiada naszym wymaganiom. 

Kolory ciepłe i zimne 

Każdy budynek, ze względu na swoją architekturę oraz kształt, „preferuje” ciepłe lub zimne kolory. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. żółty, pomarańczowy, czerwony czy też beżowy. Zastosowane na elewacjach sprawiają wrażenie, że budynek jest większy i bardziej rozświetlony. Najpopularniejszym połączeniem ciepłych barw w naszym kraju jest kompozycja jasnej (białej lub beżowej) elewacji z czerwonym bądź też miedzianym kolorem dachówki. Z kolei kolorami zimnymi określamy fiolety, zielenie i błękity. Za ich pomocą możemy w prosty sposób wtopić budynek w otoczenie. Możemy jednak mieć problem, gdyż ciemne kolory bardziej - w porównaniu do kolorów jaśniejszych - absorbują promienie słoneczne. Jeśli wybierzemy ciemny kolor elewacji i dachu upewnijmy się, że materiały, którymi pokryliśmy nasz dom nie mają tendencji do zbytniego nagrzewania się. 

Wszystkie informacje, które przytoczyliśmy, powinny pomóc w wyborze odpowiedniego dopasowania koloru elewacji do naszych domów, tak aby móc cieszyć się i być z nich zadowolonym przez wiele długich lat.

Łukasz Woronowicz, specjalista Ceresit VISAGE