Dom

Porady

Niebanalnie. Pragmatycznie. Ekologicznie.

Tekst Krzysiek Kubiak • Zdjęcia Dormax Design, Somfy

2014-01-21
Niebanalnie. Pragmatycznie. Ekologicznie.

Od pewnego czasu można zauważyć trend wielkopowierzchniowej architektury fasad i okien. Tendencja ta wymaga stosowania przesłon okiennych, które z jednej strony latem zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń, a z drugiej, w mroźne zimowe dni redukują straty ciepła. Każdy budynek w różnym stopniu traci część kumulowanej energii cieplnej. Przez same okna ucieka z domu jednorodzinnego od 25 do 40% energii. Dlatego też z punktu widzenia energooszczędności istotny jest współczynnik przenikania ciepła (symbol U, dawniej k), który charakteryzuje daną przegrodę budowlaną z punktu widzenia ochrony termicznej. Im jego wartość jest niższa, tym dana przegroda lepiej izoluje. Aby ograniczyć straty ciepła, powinno się stosować okna o niskich współczynnikach przenikania ciepła U, mniejszych od standardowego 1,6 W/(m2•K). Najmniejsze straty energii przy najwyższych zyskach zapewniają rozwiązania, w których U ≤ 0,9 W/(m2•K). Jednakże nawet najlepsze okna nie zabezpieczą dostatecznie przed ucieczką ciepła. Dlatego też warto zainwestować w dobre przesłony okienne – rolety lub żaluzje. 

Rolety zewnętrzne – EkoLogicznie!

Odpowiednio dobrane rolety nie tylko stanowią ochronę przed złodziejami, ale również stanowią szczelną warstwę izolacyjną i pełnią (naturalnie!) funkcję dekoracyjną. By wykorzystać maksymalnie ich potencjał, warto wyposażyć je w systemy automatyki. Wówczas dzięki samoczynnej reakcji na zmieniające się warunki atmosferyczne rolety nie będą wymagać obsługi – co za tym idzie – zapewnią pełen komfort użytkowania. – „Automatyka pozwala na zachowanie optymalnej temperatury wewnątrz domu i oszczędność pieniędzy na ogrzewaniu. Jak podaje European Solar Shading Organization, dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom możemy dodatkowo zaoszczędzić nawet 10% ciepła.” – mówi Filip Pawłowski, CEO Dormax Design. Inną korzyścią stosowania automatyki przy roletach jest działanie proekologiczne. Stosowanie inteligentnych rozwiązań w wymierny sposób przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na energię, a tym samym znacząco wpływa na redukcję emisji CO2 do atmosfery. W praktyce wygląda to w ten sposób, że zainstalowany mechanizm reaguje na rozkazy z czujników pogodowych (temperaturę, nasłonecznienie, deszcz, wiatr) lub polecenia ze sterownika systemu, biorąc pod uwagę porę roku/miesiąc oraz porę dnia. Reakcją na określone warunki jest (na przykład w porze zimowej) automatyczne zamykanie się rolet, kiedy zapada zmierzch, aby zatrzymać wewnątrz pomieszczeń nagromadzone podczas dnia ciepło; w lecie, z kolei, można zachować naturalny chłód w pomieszczeniach i ochronić wnętrza budynku przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. 

 

Odpowiednio dobrane rolety nie tylko stanowią ochronę przed złodziejami, ale również  stanowią szczelną warstwę izolacyjną i pełnią (naturalnie!) funkcję dekoracyjną. By wykorzystać maksymalnie ich potencjał, warto wyposażyć je w systemy automatyki.

 

Rolety wewnętrzne – niebanalnie!

Rolety wewnętrzne umożliwiają kontrolowanie natężenia wpadającego światła, pozwalając na zaciemnianie pomieszczeń – co jest szczególnie ważne w porze letniej – przy jednoczesnym ograniczaniu wydatków na ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym. Szczególnie korzystnym rozwiązaniem jest posiadanie rolet z materiałem tzw. honeycomb (plaster miodu). Ta unikalna tkanina o specjalnej strukturze z mikroperforacjami i wewnętrzną aluminiową powłoką, wykorzystuje komory powietrzne do dodatkowej izolacji (dźwięku i ciepła) i tym samym podnosi parametry energetyczne okna. Ponadto honeycomb zwiększa estetykę wnętrza, pozwalając na umieszczenie mechanizmów sznurkowych i prowadnic wewnątrz tkaniny. Całość prezentuje się wyjątkowo elegancko i pozwala na kreowanie w pomieszczeniach odpowiedniego klimatu, który sprzyja dobremu samopoczuciu.

Żaluzje poziome – pragmatycznie!

Żaluzje poziome są jedną z najpopularniejszych form osłon wewnętrznych i bardzo interesującym elementem dekoracji wnętrz. Z reguły są jednolite, ale mogą mieć różne kolory i wzory. Stosunkowo w łatwy sposób można dobrać je do wystroju wnętrza. Sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie światło w ciągu dnia często zmienia intensywność i kąt padania. – „Żaluzje, oprócz walorów praktycznych, ceni się także za ich aspekt dekoracyjny. Zwłaszcza, że występują w szerokiej gamie kolorystycznej i są zrobione z rozmaitych materiałów, takich jak: ventex, aluminium, PVC, drewno czy skóra. Dlatego też nie chowamy dziś żaluzji za firanką czy zasłonami – wprost przeciwnie – eksponujemy je. Przesłony okienne tego typu nadają wnętrzom wyjątkowy charakter i wprowadzają ciekawą atmosferę, ponieważ płynnie można regulować ilość światła w pomieszczeniach odpowiednio do pory roku i pory dnia. Tu również znaczenie ma automatyka.” – komentuje Kamila Litwa, projektantka wnętrz, Dormax Design. W czasie dnia, dzięki żaluzjom poziomym, ciepło jest akumulowane wewnątrz budynku: osłony słoneczne są podniesione gdy nie ma bezpośredniego intensywnego nasłonecznienia i/lub gdy w pomieszczeniach nie ma użytkowników. Wieczorem, gdy spada nasłonecznienie i temperatura na zewnątrz, ciepło utrzymywane jest wewnątrz domu: osłony słoneczne są opuszczane dla zwiększenia izolacji cieplnej. Automatyka stosowana przy żaluzjach poziomych daje możliwość podnoszenia i regulowania kąta nachylenia lameli oraz służy dowolnemu dawkowaniu dopływu naturalnego oświetlenia do wewnątrz. Odpowiednio operując osłoną, można kontrolować intensywność światła, bez wpływania na jego barwę. Zainstalowane oprogramowanie do obsługi urządzeń zaciemnień zawiera w sobie pre-programowane timery i centralne moduły sterujące, które znacznie ułatwiają odpowiednie skonfigurowanie systemu – w zależności od indywidualnych potrzeb użytkowników oraz (przykładowo) charakterystyki usytuowania i architektury domu. 
Podsumowując, należy szczególnie podkreślić, że przy wyborze rodzaju przesłon okiennych nie należy kierować się nastawieniem „niskobudżetowym”. Osłony, jak każde inne urządzenie domowe, zapewniają tym więcej satysfakcji, im są trwalsze. Zważywszy na to, warto uwzględnić dodatkowe koszty i zainwestować w jakość produktów, które bardzo szybko się zwrócą w formie obniżenia rachunków za ogrzewanie domu i za energię. Te same rozwiązania dodatkowo zapewnią większy komfort użytkowania, co na co dzień ma niebagatelne znaczenie.