Dom

Projekty

Niebezpieczne piękno

Tekst Marcelina Kowalczuk

2014-09-16
Niebezpieczne piękno

Trujące kwiaty doniczkowe nie różnią się wiele od roślin tradycyjnych, przyjaznych człowiekowi. Potrzebują światła, odpowiedniej temperatury i ilości wody. Gdy zachowamy maksimum ostrożności i usytuujemy je z dala od dzieci i zwierząt, możemy cieszyć się pięknem czasem niebezpiecznych dla naszego zdrowia roślin.

 

 

Anturium

Nie należy do najbardziej szkodliwych roślin, choć jego działanie może wprawiać w nieprzyjemny nastrój. Toksyczne kryształy szczawianu wapnia w liściach i łodygach pod wpływem bezpośredniego kontaktu mogą prowadzić nawet do podrażnień skóry, błon śluzowych, łzawienia oczu, obrzęku warg, językai krtani. Stan ten nie utrzymuje się jednak długo.

 

Bieluń

Zwany jest również daturą (z języka hindi – kolczaste jabłko). Żadna z jego części nie jest bezpieczna dla człowieka. Zawierają niebezpieczną atropinę i powodują halucynacje. Wszelkie alkaloidy zawarte w daturze mogą prowadzić do palpitacji serca, konwulsji i śpiączki. Nie powinniśmy próbować żadnej z części rośliny, a przede wszystkim nektaru.

 

Oleander

Ten występujący dziko w Azji krzew posiada ogromne walory dekoracyjne. Zatruć się można po spożyciu jakiejkolwiek części tej rośliny - liście, pędy i kwiaty zawierają szkodliwe substancje. Oleandry zawierają bardzo niebezpieczne glikozydy nasercowe, które powodują zaburzenia pracy serca. Trujące właściwości bagatelizowane są jednak ze względu na łatwość rozmnażania i pielęgnacji.

 

Bluszcz pospolity i kanadyjski

Niezwykłe pnącza i piękne kwiaty to unikalne, przyciągające wzrok elementy tych roślin. Alkaloidy i saponiny zawarte w bluszczach są szkodliwe dla zdrowia. Kontakt z sokiem tych roślin skutkuje zaczerwienieniem, a zjedzenie owoców lub liści powodować może pieczenie gardła, gorączkę, wysypkę, a w skrajnych przypadkach także konwulsje.

 

 

Skrzydłokwiat

Kolejna roślina zawierająca szczawian wapnia. Jakiekolwiek spożycie rośliny powodować może pieczenie języka, wzmożone pragnienie czy zaburzenia rytmu serca. Roślina jednak znana jest głownie ze swoich pozytywnych wpływów: posiada nietypową zdolność oczyszczania powietrza z substancji toksycznych.

 

 

 

Cyklamen

W Polsce hodowany jako roślina pokojowa. Nietypowe ułożenie płatków kwiatów czyni go niespotykanym i atrakcyjnym. Trujący glikozyd szybko wchłania się do przewodu pokarmowego i powoduje wiele objawów. Do najgorszych należą: biegunka, zaburzenia percepcji barw, zaburzenia świadomości i zaburzenia rytmu serca.

 

Złotokap

Każda jego cześć jest trująca, a spożycie nasion złotokapu może nawet powodować śmierć. Za wszelkie zaburzenia odpowiedzialny jest alkaloid o nazwie cytyzyna, który zawarty jest również w pyłku kwiatowym i może szkodzić zapylającym pszczołom. Jest rośliną ozdobną, uprawianą ze względu na niezwykłe, efektowne kwiaty.

 

 

Konwalia

Na zatrucia konwalią najbardziej narażone są dzieci. Ta niewielka roślina o białych kwiatach i wydłużonych liściach może powodować nudności, wymioty i biegunkę, a także zawroty głowy i zaburzenie w postrzeganiu barw. Niewykluczone są też zaburzenia rytmu serca oraz spadki ciśnienia tętniczego. Czasami dochodzi do zapaści i śmierci przez migotanie komór.

 

Dracena

Może urosnąć do wysokości około 2 metrów. Wyglądem przypomina miniaturowe drzewo. Draceny nie należy uszkodzić. Zawiera ona trujący sok mleczny, który wydziela się właśnie podczas uszkodzeń rośliny. Powoduje on bolesne podrażnienia skory. Dracena jednak, wbrew pozorom, ma wysoką skuteczność usuwania zanieczyszczeń z powietrza, dlatego też warto ją posiadać na parapecie.

 

Hortensja

Efektowne, kuliste kwiatostany o barwie różowej, czerwonej lub niebieskiej powodują, że hortensje są hodowane jako rośliny uprawne. Jednak posiadają również trujące elementy, jakimi są: kora, liście i pąki kwiatowe. Spożycie dużej ilości hortensji powodować może nudności, wymioty, bole brzucha i pocenie się.

 

Kroton

Zwany również trójskrzynem, występuje dziko na wyspach Pacyfiku. W jego liściach zawarty jest niebezpieczny sok mleczny. Jeden ze składników soku mlecznego - estry diterpenów – wywołuje oparzenia i ostre podrażnienia skory. Roślina jest jednak często spotykana w domach przez łatwość pielęgnacji. Walory estetyczne krotonu również przyciągają chętnych.

 

 

 Kliwia

Pierwszy raz wyrosły w ogrodzie lady Clive z Northumberland, od której wzięły swą nazwę. Piękne, barwne kwiaty i wiecznie zielone liście sprawiają, że roślina jest chętnie hodowana w domach. Najbardziej trujące są jej łodygi i nasady liści. Objawami mogą być wymioty i biegunka, a duża dawka może spowodować zapaść i śmierć.

 

 

Niektóre z wymienionych roślin nie są uważane za trujące. Cześć z nich nie występuje naturalnie w naszej szerokości geograficznej. Przy dobieraniu kwiatów warto jednak zachować zdrowy rozsądek i umiar, by nie zaszkodzić sobie i swoim bliskim.