Dom

Projekty

Niekonwencjonalne rozwiązania w dziedzinie aranżacji okiennych

Tekst Martyna Kuczyńska • Zdjęcia Dormax Design

2013-09-17
Niekonwencjonalne rozwiązania w dziedzinie aranżacji okiennych

W ostatnich latach trendy w dziedzinie aranżacji przestrzeni okiennych przeszły wyraźną metamorfozę. Coraz częściej odchodzi się od klasycznych firanek i ciężkich zasłon na rzecz praktycznych, funkcjonalnych, a zarazem eleganckich rozwiązań. Problemem przy aranżacji wnętrz mogą być nietypowe rozmiary i kształty otworów okiennych. Innowacje wprowadzane w obszarze dekoracji okien pozwalają zminimalizować te utrudnienia. Dzięki nim wnętrza nabrały życia, a światło stało się zarówno narzędziem, jak i integralnym elementem aranżacji wnętrza. Ponieważ współczesne realizacje architektoniczne obfitują w wymyślne formy i kształty, ich aranżacja wymaga niekonwencjonalnych rozwiązań. Okna w tradycyjnych formach przestały być atrakcyjne. Coraz częściej w polskim budownictwie pojawiają się okna o nietypowych kształtach i rozmiarach.
Spotkać można okna okrągłe, trójkątne, trapezoidalne, sięgające od samej podłogi aż po sufit, narożnikowe, mansardowe, świetliki, całkowicie przeszklone dachy, a nawet całe pomieszczenia, takie jak ogrody zimowe, tarasy, werandy, patia czy oszklone balkony. Zarówno nowoczesne technologie, jak i mnogość tkanin i materiałów stosowanych w produkcji osłon okiennych, pozwalają optymalnie zrealizować wymarzoną aranżację nawet najbardziej wymagającego wnętrza. W przypadku nietypowych kształtów okien doskonale sprawdza się innowacyjny system Sunshield. Jest to niezwykle funkcjonalny, obrotowy system żaluzji. Mogą one pracować w dowolnie nachylonej płaszczyźnie, od pionowej do horyzontalnej, zaciemniając nawet najbardziej nieregularne powierzchnie. W zależności od modelu oraz rodzaju wypełnienia, żaluzje te można stosować zarówno we wnętrzach pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynków. Zamontowanie systemu, np. na suficie ogrodu zimowego, tarasu czy na przeszklonej ścianie budynku, umożliwi swobodną kontrolę natężenia przedostającego się do wnętrza światła, jednocześnie chroniąc przed nadmiarem ciepła w upalne dni. W systemie Sunshield żaluzja może pokryć otwór okienny o dowolnym kształcie (koła, elipsy, trójkąta czy wszelkiego typu wieloboku), dopasowując się do charakterystycznych dla nowoczesnej architektury nieregularności. Podobnie jak w żaluzjach fasadowych, wypełnienie systemu tworzyć mogą lamele aluminiowe lub drewniane o różnej szerokości.

 

Bogactwo wzorów, faktur i futurystycznych tkanin oraz możliwość indywidualizacji projektów pozwala na realizację najbardziej oryginalnych projektów w dziedzinie aranżacji przestrzeni okiennych.

 

Godnym polecenia rozwiązaniem dedykowanym do ogrodów zimowych czy przeszklonych tarasów jest system Winter Meeting. Jest to odmiana rolety rzymskiej w prowadnicach. Dzięki możliwości gięcia profili można jedną tkaniną zasłonić dach i ściany lub łukowate czy skośne zadaszenia. W systemie Winter Meeting wykorzystać można dowolne tkaniny, które po zsunięciu w pełni odsłonią przeszkloną powierzchnię. W oknach narożnikowych wygodnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są żaluzje plisowane. Pod względem funkcjonalności to jedna z ciekawszych propozycji spośród systemów przeciwsłonecznych. Plisy można wykorzystać do dekoracji praktycznie dowolnego kształtu okna: prostokąta, trójkąta, trapezu lub fragmentu okręgu. Z pewnością sprawdzą się również w ogrodach zimowych lub oknach dachowych, ponieważ bez przeszkód pracują w płaszczyźnie nachylonej pod dowolnym kątem. System żaluzji plisowanych jest połączeniem gracji i stabilności. Możliwość ich zsuwania zarówno od dołu, jak i od góry powoduje, że użytkownik może swobodnie kontrolować powierzchnię doświetlającą pomieszczenie. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem w systemach plis jest nowatorska tkanina honeycomb (plaster miodu). Dzięki swojej specjalnej strukturze z mikroperforacjami, cechują ją wyjątkowo dobre parametry izolacji ciepła. Ponadto zwiększa estetykę wnętrza, pozwalając na umieszczenie mechanizmów sznurkowych i prowadnic wewnątrz tkaniny.

Bardziej klasycznym, ale i ponadczasowym rozwiązaniem są rolety rzymskie. Tkanina nie jest nawijana na rolkę, jak w przypadku tradycyjnych rolet, lecz układa się w plisy. Nie bez powodu są symbolem dobrego smaku i perfekcjonizmu. Odpowiednio dobrane, pod względem faktury i koloru, stanowią elegancką, przyciągającą wzrok ozdobę każdego pomieszczenia. Sprawdzają się zarówno we wnętrzach minimalistycznych, jak i przepełnionych ozdobami, zarówno w pomieszczeniach nowoczesnych, jak i stylizowanych na retro. Kolejną zaletą tych rolet jest łatwe czyszczenie – większość tkanin stosowanych w produkcji rolet rzymskich można prać w pralce. Rolety rzymskie z systemem top-down można – podobnie jak plisy – odsłaniać również z góry. Dodatkowe dekoracyjne wykończenie dołu rolety rzymskiej nada jej niepowtarzalności. Swobodną regulację światła w pomieszczeniach umożliwiają rolety z systemem roll-up. Jest to mata nawijana od dołu na wałek, stanowiący jednocześnie obciążnik tak zbudowanej przesłony. Mata po podciągnięciu zajmuje mniejszą przestrzeń w porównaniu do systemu rzymskiego. Interesującą propozycją w kategorii rolet roll-up jest innowacyjny system Duolight. Dzięki dwóm warstwom tkaniny z pasami półprzepuszczalnymi można płynnie regulować ilość światła w pomieszczeniu odpowiednio do pory dnia – od całkowitego zaciemnienia, przez przyjemne rozproszenie światła, po całkowite odsłonięcie przestrzeni okiennej. To rozwiązanie pozwala jednym ruchem dłoni ustawić optymalne doświetlenie wnętrza, zapewniając przy tym bardzo ciekawy i atrakcyjny efekt wizualny. Szeroka paleta barw pozwala dobrać zestaw paneli najlepiej harmonizujący z wystrojem i klimatem nawet najbardziej wymagającego wnętrza.

 

Kolejnym wyzwaniem przy aranżacji okien mogą być ich nietypowe rozmiary. Aby zapewnić maksymalne doświetlenie przestrzeni użytkowych, projekty architektoniczne coraz częściej przewidują duże powierzchnie okienne, niekiedy obejmujące całą ścianę pomieszczenia.

 

Kolejnym wyzwaniem przy aranżacji okien mogą być ich nietypowe rozmiary. Aby zapewnić maksymalne doświetlenie przestrzeni użytkowych, projekty architektoniczne coraz częściej przewidują duże powierzchnie okienne, niekiedy obejmujące całą ścianę pomieszczenia. W czasie upalnego lata stwarza to problem – jak uchronić nasze wnętrza przed nadmiarem ciepła i światła. W przypadku okien o wysokości równej prześwitowi pomieszczenia odpowiednie będą rolety z systemem roll-up, system Duolight lub nawet rolety klasyczne. Bardziej śmiałym, acz praktyczniejszym rozwiązaniem mogą być verticale czyli żaluzje pionowe. Niegdyś popularne głównie we wnętrzach biurowych, coraz częściej znajdują zastosowanie jako nietuzinkowa dekoracja okienna w domach mieszkalnych. Obecnie verticale to po żaluzjach poziomych drugi co do popularności produkt na rynku osłon okiennych. Szeroka gama tkanin używanych do produkcji lameli daje wiele możliwości w dziedzinie aranżacji przestrzeni okiennych. Różnorodny stopień przepuszczalności użytych materiałów daje jeszcze większą swobodę kontroli światła dziennego. Zamiast tradycyjnych lameli z tkaniny wykorzystać można ekstrawaganckie wypełnienie Strings. Są to lamelki wykonane z wiszących sznureczków, a system verticalowy dodatkowo pozwala na ich obracanie i zsuwanie na którąś ze stron. System Strings może także występować w postaci zasłon czy kurtyny. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest możliwość swobodnego poruszania się między wiszącymi sznurkami. Daje on również inne możliwości – paski można przyciąć pod kątem na różną długość, zebrać w węzeł pośrodku okna lub owinąć wokół karnisza. Doskonale nadają się również do optycznego przegradzania pomieszczeń. Bogata paleta dostępnych kolorów pozwala tworzyć wspaniałe kompozycje. Ten rodzaj dekoracji okiennych z pewnością nada wnętrzu niepowtarzalny charakter i wprowadzi ciekawą atmosferę. Innym rozwiązaniem znajdującym idealne zastosowanie w przypadku dużych powierzchni okiennych są żaluzje panelowe, zwane storami japońskimi czy z języka angielskiego panel track. 

 

Są to pasy o szerokości 40-100 cm, wykonane z usztywnionej tkaniny, papieru lub tworzywa, poruszające się po wielotorowej szynie (od 2 do 5 torów). Żaluzje panelowe nadają wnętrzom bardzo futurystyczny wygląd jednocześnie nawiązując do tradycji ruchomych ścian japońskich. W tym systemie wykorzystać można również wypełnienie Strings. W przypadku okien prostopadłych czy narożnych idealnie sprawdza się system giętych żaluzji panelowych. To nowatorskie rozwiązanie, jak sama nazwa wskazuje, daje możliwość gięcia profili na dowolne kąty łukowe. Dzięki zastosowaniu elastycznych wózków panele poruszają się miękko i stabilnie po łuku i okręgu. Inną odmianą tej dekoracji okiennej są żaluzje panelowe składane - specjalny mechanizm karnisza umożliwia składanie paneli w linii pionowej i przesuwnie ich na boki. System żaluzji panelowych z uwagi na dużą gamę tkanin oraz możliwość swobodnego ich łączenia pozwala tworzyć w oknach indywidualne kompozycje. W przypadku verticali czy paneli okiennych dodatkowym udogodnieniem dla bardziej wymagających użytkowników jest elektryczny karnisz w postaci szyn torowych. Nowe silniki elektryczne sterujące karniszami są ciche i stosunkowo niedrogie. W tym sezonie modne są także rozwiązania bliskie naturze. Do produkcji dekoracji okiennych coraz chętniej wykorzystywane są przyjazne środowisku surowce gwarantujące zarazem wysoką jakość oraz wytrzymałość konstrukcji. Zwolennikom naturalnych materiałów polecić można maty bambusowe, dzięki którym delikatnie rozproszone światło stworzy nastrojową atmosferę w każdym pomieszczeniu. Natomiast swobodną regulację ilości światła docierającego do pomieszczenia zapewnią żaluzje drewniane, stwarzając w domu ciepłą atmosferę i przyjazny klimat. W przypadku dużych powierzchni okiennych warto zastanowić się nad afrykańskim drewnem abachi, które poza walorami estetycznymi - elegancją i nutą egzotyki - ma także bardzo praktyczne zastosowanie. Jest to jedyny gatunek drewna, z którego można stworzyć żaluzje o niestandardowej szerokości aż trzech metrów. Dodatkowo jest on wysoce odporny na wilgoć oraz wysoką temperaturę, dzięki czemu żaluzje z drewna abachi mogą być wykorzystane np. w łazienkach, ogrodach zimowych oraz na werandach. Jedną z najbardziej oryginalnych dekoracji okiennych, o której warto wspomnieć przy okazji naturalnych materiałów są żaluzje skórzane. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie elegancję, luksus i nowoczesność. Nie tylko dzięki walorom wizualnym, ale i zapachowym twarzą niepowtarzalny klimat w gabinecie, biurze lub mieszkaniu. Skórzane lamele można połączyć z drewnianą rynną oraz innymi elementami z drewna, co sprawi, że pomieszczenie nabierze klasy.
Bogactwo wzorów, faktur i futurystycznych tkanin oraz możliwość indywidualizacji projektów pozwala na realizację najbardziej oryginalnych projektów w dziedzinie aranżacji przestrzeni okiennych. Jednym z przykładów pełnej indywidualizacji są fototrolety, na których znaleźć się mogą dowolne, wybrane przez użytkownika grafiki, wzory czy zdjęcia. W palecie barw dekoracji okiennych prócz kolorów nadchodzącego sezonu (barwy ral, czyli czerwień, bordo, kobalt itp.) szczególnie polecane będą rozwiązania w nieinwazyjnych, pastelowych, wręcz intymnych odcieniach.
Na czasie są w szczególności kolory ziemi - beże i szarości.