Dom

Porady

Nowa jakość obsługi systemu alarmowego z elementami automatyki

Tekst Agnieszka Pitrus • Zdjęcia SATEL

2014-03-13
Nowa jakość obsługi systemu alarmowego z elementami automatyki

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii na każdym kroku wpływa na poprawę komfortu i atrakcyjności codziennego życia. Wystarczy wspomnieć choćby mobilny dostęp do informacji, systemy nawigacji czy zaawansowane rozrywki multimedialne. Rozwój ten nie omija również naszych domów i ich najbliższego otoczenia. Coraz większą popularnością cieszą się systemy automatyki – „inteligentnego domu”, które dzięki wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań technologicznych oferują nie tylko komfort, ale także pomagają w oszczędzaniu coraz droższej energii. System inteligentny to rozwiązanie, w którym występuje wzajemna interakcja pomiędzy instalacjami, które zwykle działały w sposób niezależny od siebie – np. systemy bezpieczeństwa, sterowania ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem, czy podlewaniem zieleni. W tradycyjnym podejściu, niezbędny jest cały szereg osobnych urządzeń sterujących: termostat do instalacji grzewczej, panel sterujący pracą klimatyzacji, sterowniki do podnoszenia i opuszczania rolet czy programatory obsługujące automatyczne podlewanie. W miarę wzrostu funkcjonalności każdej z tych odrębnych instalacji, sterowanie nimi staje się coraz bardziej skomplikowane i coraz trudniej zapanować nad utrzymaniem wszędzie optymalnych ustawień. W tej sytuacji pomocne stają się instalacje inteligentne. Ich celem jest ograniczenie do niezbędnego minimum konieczności ręcznego sterowania poszczególnymi instalacjami. Za pomocą wchodzących w skład systemu alarmowego szeregu czujników reagujących na zmiany w otoczeniu i w oparciu o te sygnały serce systemu, jakim jest centrala steruje poszczególnymi instalacjami. Dobrze skonfigurowany system automatyki powinien „wtapiać się w tło”, czyli realizować swoje zadania potrzebując przy tym jedynie minimalnej interwencji ze strony użytkownika. Przykładem takiego działania może być sterowanie światłem w korytarzu w oparciu o sygnały z czujników ruchu stanowiących właśnie element instalacji alarmowej. System może samoczynnie włączać takie światło, uwzględniając przy tym porę dnia, czy poziom oświetlenia zewnętrznego. Dodatkowo, automatyczne zgaszenie oświetlenia kiedy przestaje być już potrzebne przyczyniać się może do wymiernej oszczędności kosztów energii elektrycznej. System inteligentny musi również dopasować się do zachowania domowników. Przykładowo, w momencie w którym domownicy opuszczą dom i włączą czuwanie systemu alarmowego, światła w całym domu mogą zostać wyłączone, a zewnętrzne rolety przeciwwłamaniowe mogą zostać opuszczone. Innym przykładem może być Wykorzystanie sygnałów z czujek alarmowych wykrywających otwarcie okna do włączania trybu oszczędnego ogrzewania czy klimatyzacji. Dzięki temu nie ma potrzeby pamiętania o zamknięciu zaworów czy wyłączeniu klimatyzacji na czas uchylenia okna i wietrzenia pomieszczenia.

 

Wystarczy wspomnieć choćby mobilny dostęp do informacji, systemy nawigacji czy zaawansowane rozrywki multimedialne.


Na rynku znaleźć można wiele różnych rozwiązań oferujących funkcjonalność systemu inteligentnego. Różnić się one mogą między sobą w sposób znaczący nie tylko oferowanymi możliwościami, ale również całkowitym kosztem realizacji. Szukając dla siebie optymalnego rozwiązania, warto rozważyć realizację systemu inteligentnego domu w oparciu o zaawansowaną funkcjonalnie centralę alarmową. Oferowane przez sieć firm specjalistyczne centrale umożliwiają wykorzystanie elementów systemu alarmowego do celów inteligentnego sterowania, bez konieczności dublowania urządzeń pełniących zasadniczo tą samą funkcję – np. czujek wykrywających ruch czy otwarcie okien i drzwi. Tym co dotychczas wyróżniało drogie rozwiązania dedykowane do budowy inteligentnych systemów w stosunku do tych wykorzystujących centralę alarmową, to oprócz kwestii ekonomicznej również prostota i intuicyjność sterowania. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, firmy wprowadziły do oferty manipulator z ekranem dotykowym INT-TSG.

 

Bryła domu charakteryzuje się klasycznymi proporcjami.

 

Urządzenie to oferuje jakość i wygodę obsługi znaną z nowoczesnych smartfonów i tabletów. Kolorowy wyświetlacz graficzny połączony z pojemnościowym panelem dotykowym powoduje, że obsługa systemu jest przyjemna i łatwa. Duże ikony wyświetlane na ekranie ułatwiają nie tylko włączanie i wyłączanie czuwania, ale także dzięki funkcjonalności makropoleceń pozwalają wykonać sekwencję czynności za pomocą pojedynczego dotknięcia. Funkcje sterujące określonymi urządzeniami mogą mieć przypisane indywidualne ikony wyświetlane na ekranie, co dodatkowo ułatwi nawet niedoświadczonym użytkownikom korzystanie z zalet nowego manipulatora. Manipulator INT-TSG pozwala również zdefiniować zawartość ekranu statusu i dopasować ją do potrzeb użytkowników. Można tam przedstawiać informacje o bieżącym stanie systemu, czy umieścić skróty do najczęściej wykorzystywanych funkcji. Należy również wspomnieć o innej istotnej zalecie manipulatora INT-TSG. Atrakcyjny i nowoczesny design powoduje, że stanowić on będzie doskonałe uzupełnienie wystroju każdego wnętrza, zarówno nowoczesnego, jak i urządzonego w sposób tradycyjny. Dodatkowo istnieje możliwość wyboru białej lub czarnej wersji kolorystycznej, co jeszcze lepiej pozwala dopasować go do kolorystyki pomieszczenia. Doskonałym uzupełnieniem możliwości intuicyjnego sterowania rozbudowanym systemem za pomocą manipulatora INT-TSG jest funkcjonalność oferowana przez mobilne aplikacje dla firm. System wyposażony w różnorodne moduły komunikacyjne umożliwia zdalną kontrolę nie tylko za pomocą laptopa, ale także za pomocą smartfonów i tabletów. Aplikacja MobileKPD2 PRO, dostępna dla urządzeń z systemami iOS oraz Android oferuje wygodne sterowanie nie tylko systemem alarmowym, ale również sterowanymi za jego pomocą urządzeniami automatyki. Pozwala to przykładowo włączać zraszanie roślin w ogrodzie znajdując się na wakacjach, z dala od domu. Wiele dodatkowych informacji dotyczących kwestii bezpieczeństwa, komfortu oraz nowoczesnych sposobów na zapewnienie oszczędności energii znaleźć można na portalu www.mieszkaj-bezpiecznie.pl, który w przystępny i interesujący sposób przedstawia tak ważne dla wielu osób zagadnienia.