Dom

Budowa

Nowoczesne betony w budownictwie jednorodzinnym

Tekst Sandra Górecka

2014-12-02
Nowoczesne betony w budownictwie jednorodzinnym

Beton we współczesnej architekturze wraca do łask. Architekci i projektanci zaczęli doceniać jego elegancję i prostotę oraz korzystać z betonu jako elementu wykończeniowego. Stosowanie betonów architektonicznych i dekoracyjnych jest niezwykle popularne w Europie Zachodniej i za Oceanem.

Tam już większość placów miejskich, chodników czy alejek parkowych i hotelowych wykonana jest właśnie w tej technologii. Beton dekoracyjny zaczyna również coraz śmielej wchodzić na prywatne posesje i do budownictwa jednorodzinnego.

Podążając za najnowszymi trendami, coraz chętniej sięgamy po niepowtarzalne i nowatorskie rozwiązania architektoniczne wewnątrz naszych domów. Beton

świetnie sprawdza się zarówno przy fundamentach, wszelkich konstrukcjach pionowych, takich jak: ściany, słupy czy kolumny, jak również poziomych, czyli podłogach, sufitach oraz mniejszych elementach. Doskonale nadaje się również przy wykończeniach nawierzchni wokół domów, czyli dziedzińców, podwórzy, podjazdów czy ogrodowych ścieżek i alejek.

Nowoczesna technologia

Beton samozagęszczalny to nowoczesne rozwiązanie, które radykalnie zmienia sposób wykonywania elementów betonowych od samych podstaw aż po elementy wykończeniowe.

Mieszanka betonowa sama rozprowadza się, a jednocześnie nie ulega tzw. segregacji, czyli opadaniu kruszywa na dno mieszanki. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu dobraniu składników oraz zastosowaniu nowoczesnych domieszek chemicznych. Nakłady i czas pracy przy wylewaniu betonu samozagęszczalnego są znacznie mniejsze niż w przypadku betonu standardowego. Ponadto nie musimy pilnować, czy mieszanka została prawidłowo rozprowadzona.

Słowo beton wciąż najczęściej kojarzy nam się z zapylonym placem budowy, ciężkimi maszynami oraz ogromną skalą prowadzonych prac. Często nie zdajemy sobie sprawy jak łatwym procesem jest włączenie betonu w budowę lub modernizację domu. Tymczasem, nawet jeśli projekt zakłada wykorzystanie wyłącznie takich elementów budowlanych jak cegły czy pustaki, modyfikacja projektu nie stanowi żadnego problemu.

Wystarczy porozmawiać z projektantem lub architektem, który indywidualnie dopasuje projekt do wymagań takich materiałów jak beton dekoracyjny. Ponadto betoniarnie są w stanie dostarczyć nam zamówioną ilość betonu bezpośrednio na miejsce prowadzonych prac. Minimalna ilość zamówienia, w przypadku betoniarni Lafarge, wynosi 1m3 (co odpowiada ok. 25 m2 wylewki o grubości 4 cm). Mieszanka betonowa produkowana jest z komponentów o stałej jakości. Proces produkcji sterowany jest komputerowo i podlega ścisłej kontroli jakości. Kontrola świeżej mieszanki jest przeprowadzana zarówno w wytwórni, jak i na placu budowy, dzięki czemu mamy gwarancję najwyższej jakość zamówionego betonu.

Elementy konstrukcyjne

Betony samozagęszczalne doskonale sprawdzają się przy wykonywaniu większości elementów konstrukcyjnych, takich jak: fundamenty, wieńce, stropy, schody czy posadzki. Jest on również materiałem wykorzystywanym przy wykonywaniu ścian oraz balkonów, a także wielu innych elementach domu. Beton może być wykorzystywany przy wykonywaniu ław fundamentowych, zarówno tych tworzonych metodą wylewania bezpośrednio do gruntu, jak i tych wylewanych w szalunek. Beton może być wylewany bezpośrednio z betonomieszarki lub przy pomocy pompy w wykop wyłożony folią lub odpowiednio zabezpieczony szalunek.

Mieszanka betonowa tego rodzaju nie wymaga wibrowania, co z jednej strony ułatwia pracę ekipie wykonawczej (nie ma też pokusy dolewania wody do mieszanki), a z drugiej strony - przy prawidłowym wykonaniu - sprawi, że beton osiągnie założoną wytrzymałość oraz odpowiednio otuli zbrojenie. Ponadto, beton ten jest tak samo odporny na działanie wód gruntowych jak dostępne betony wodoszczelne. Cały proces wylewania ławy dla budynku jednorodzinnego o powierzchni około 200 m2, przy wykorzystaniu metody wylewania bezpośrednio do gruntu, zajmuje 1-2 godzin i wymaga pracy jednej osoby. Jeżeli mamy do czynienia z gruntami przepuszczalnymi, które obsypują się do wykopu, należy wykonać szalunek. Wówczas czas wykonania ław fundamentowych wzrasta, nadal jest jednak znacząco niższy niż w przypadku tradycyjnych betonów. Nakłady i czas pracy w obu przypadkach przy wylewaniu betonu samozagęszczalnego są znacznie mniejsze niż w przypadku betonu standardowego. Nie musimy pilnować, czy mieszanka została prawidłowo rozprowadzona w szalunku i zawibrowana – mamy pewność, że odpowiednio wypełni szalunek, otuli zbrojenie i uzyska wymagane parametry wytrzymałościowe. Na tak solidnym fundamencie możemy zacząć dalsze etapy budowy.

Szerokie możliwości aranżacyjne

Współczesne betony to nie tylko materiał budowlany, ale również element dekoracji wnętrz, który daje projektantom szerokie i niebanalne możliwości aranżacyjne.

Zazwyczaj kojarzony z minimalizmem i „zimnymi” różnobarwnym kolorom, ciekawym wzorom i fakturom oraz – niespotykanym dotychczas – wyeksponowanym kruszywom na powierzchni, sprawia, że tego typu materiał stwarza ogromne pole do popisu pod kątem dekoracyjnym.

Coraz większą popularnością w budownictwie jednorodzinnym cieszą się wzory nawiązujące do słojów drzewa czy efektu odbitych desek z szalunków. Szczególnie, że betony architektoniczne bardzo dobrze łączą się z takimi materiałami jak naturalny kamień, gres, kostka brukowa, drewno czy metal. We wnętrzach beton ozdobny znajdzie zastosowanie w wielu różnych, często niespodziewanych miejscach.

Mogą to być blaty przy umywalkach, obudowy wanien, brodziki czy blaty przy zlewozmywaku w kuchni. We wnętrzach minimalistycznych beton znajdzie zastosowanie również w takich pomieszczeniach jak salon czy sypialnia, gdzie coraz bardziej popularne stają się kominki wykonane z betonu architektonicznego. Ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość coraz częściej beton jest wykorzystywany również jako materiał wykończeniowy na posadzki. Są idealnie gładkie i pasują do przestrzeni utrzymanych zarówno w minimalistycznej estetyce, jak i wnętrzach w stylu glamour z bogatymi, błyszczącymi dodatkami.

Wokół domu

Beton doskonale nadaje się również do wykańczania powierzchni wokół domu. Do niewątpliwych przewag nawierzchni betonowych należy przede wszystkim wysoka trwałość i redukcja zagrożeń związanych z tzw. zjawiskiem „klawiszowania” kostki brukowej, czyli zapadania i wykrzywiania się poszczególnych jej fragmentów. Ponadto, ścieżki ogrodowe z betonową nawierzchnią są odporne na kretowiska czy korzenie drzew, a także nie podlegają zjawisku zarastania roślinnością na łączeniach jak w przypadku kostki brukowej.

Co więcej, jednolita powierzchnia betonowej ścieżki nie zatrzymuje wody w szczelinach, dzięki czemu nie występuje problem jej zapadania pod wpływem drenażu wody. Nawierzchnie betonowe wykazują również bardzo wysoką odporność na mróz i związane z nim pękanie czy powstawanie odkształceń.