Dom

Eksploatacja i naprawa

Nowoczesne okna w idealnym domu

Tekst Sławomir Kwiatkowski • Zdjęcia Elwiz S.A.

2013-08-07
Nowoczesne okna w idealnym domu
Dom idealny to dom spełniający pod każdym względem wszystkie nasze oczekiwania. Jeśli zgadzacie się z taką definicją, to bez problemu zgodzicie się również, że w idealnym domu powinny znaleźć się także okna spełniające wszystkie oczekiwania użytkowników i... tu pojawia się pewien problem. O ile każdy budujący może godzinami mówić o tym, jaki będzie jego dom, to rzadko który potrafi sprecyzować, czego oczekuje od okien, mimo że stanowią one całkiem spory procent całej elewacji budynku i przez długie lata będą wywierać znaczący wpływ na odczuwalny poziom komfortu jego mieszkańców. 
 
 
Bezpieczeństwo osób i mienia, poziom hałasu w pomieszczeniach, ochrona przed wiatrem, deszczem, mrozem i upałem, a nawet wysokość rachunków za ogrzewanie to domena nowoczesnych okien. Dodajmy do tego jeszcze estetykę, trwałość, bezawaryjność i łatwość w utrzymaniu czystości, a powoli pojawi się nam w wyobraźni idealne okno przeznaczone do idealnego, czyli naszego domu lub mieszkania. Która z powyższych cech jest najważniejsza i na ile ma być reprezentowana w kupowanym oknie, musimy zdecydować sami, bo niestety wszystkich na raz w takim samym stopniu mieć nie można.
 
Dzisiejsze okna trudno porównywać do produktów sprzed lat dwudziestu, a nawet tych z początku XXI wieku. Jak w każdej dziedzinie życia, tak i w technice okiennej jesteśmy świadkami już nie tylko powolnej ewolucji, ale wręcz dynamicznej rewolucji technicznej. Kto by pomyślał lat temu kilka, że można zaprzestać zbrojenia okien PVC stalowymi wzmocnieniami albo stworzyć okucia, których obecność sygnalizowana jest jedynie przez klamkę okienną, a i to nie zawsze. Nowoczesne okna, o których za chwilę napiszemy, to technologia jutra, którą można mieć już dzisiaj. Taki zakup wcale nie oznacza działania „na wyrost”, jeśli tylko wziąć pod uwagę, że mają służyć użytkownikom przez wiele, wiele następnych lat nieodmiennie z dobrym skutkiem.
 
 
Na rynku dostępne są dzisiaj kształtowniki okienne (np. energeto® ), które są najlepszym przykładem dokonującej się na naszych oczach rewolucji technicznej. Śmiała, jedyna w swoim rodzaju, super nowoczesna koncepcja łączy w obrębie jednej technologii produkcyjnej wszystkie czynniki niezbędne do optymalizacji okien PVC pod kątem ograniczania strat ciepła bez jakiegokolwiek uszczerbku dla wytrzymałości konstrukcyjnej albo szczelności. Idea zasadza się przede wszystkim na pomyśle całkowitej eliminacji konieczności stosowania wzmocnień stalowych przy jednoczesnym pełnym wykorzystaniu właściwości statycznych i termoizolacyjnych szkła oraz ograniczeniu wymiany ciepła przez przegrodę w wyniku wyparcia części gazu wypełniającego komory kształtownika i zastąpienia go ciałem stałym o niskiej przewodności cieplnej, np. pianką poliuretanową (PU). Przykładowo, w oknach Energio passiv® powszechnie stosowane stalowe wzmocnienia zostały zastąpione przez system specjalnych przekładek usztywniających wykonanych z tworzywa Ultradur High Speed, opracowanych przez największego światowego potentata w dziedzinie przetwórstwa tworzyw sztucznych, niemiecki koncern BASF. W ten sposób niezależnie od odmiany kształtownika i jego konstrukcji, (komory wypełnione powietrzem albo pianką PU), uzyskano rewelacyjne poziomy wartości współczynnika przenikania ciepła Uf. 
 
 
Udając się na okienne zakupy i dokonując wyboru okna, koniecznie trzeba pamiętać o jeszcze jednej kardynalnej zasadzie. Idealny dom i idealne okno potrzebują idealnej oprawy, czyli... idealnego montażu! W tym zakresie jakakolwiek próba pójścia na skróty, bo taniej, wydaje się być próbą przydawania sztucznej cyrkonii właściwości prawdziwego diamentu. Między bajki należy włożyć opinię, jakoby montaż okna dzielił się na „standardowy” i „ciepły”. Jeśli już dzielić montaż, to jedynie na prawidłowy lub nieprawidłowy.