Dom

Porady

Sposób na utwardzenie nawierzchni

Tekst Daniel Wysocki

2013-04-04
Sposób na utwardzenie nawierzchni
Wszelkie nawierzchnie sypkie – takie jak żwiry, grysy i inne kruszywa o różnych frakcjach – wymagają utrwalania na powierzchni, na której zostały użyte. Idealnie sprawdza się w tym celu system paneli Coregravel. Dzięki zastosowaniu paneli teren pozostaje naturalny architektonicznie oraz, co najważniejsze, jest stabilny.Kruszywo po zablokowaniu komórek panela sprawia, że żwir i grys zabezpieczone są przed koleinowaniem, czyli tak zwanym efektem tonięcia. A tak się właśnie dzieje w przypadku użytkowania żwiru i grysu bez stabilizatora. Dodatkowo budowlana geowłóknina, która wprasowana jest w część spodnią panela, zabezpiecza naszą nawierzchnię przed przerostami traw i chwastów, dzięki czemu nie grozi nam pielenie fug z mchu czy trawy. Geowłóknina zabezpiecza kruszywo również przed wciskaniem w podłoże i jest mocniejsza oraz lepiej przepuszczalna dla wody niż agrowłóknina. 
Każdy, kto ceni sobie naturalny krajobraz oraz materiały przyjazne środowisku, doceni panel Coregravel. To idealne rozwiązanie w aranżacji przestrzeni wokół domu. Nawierzchnie wykonane w ten sposób bardzo łatwo utrzymać w czystości. Wymaga to jedynie absolutnego minimum pracy. Większość użytkowników twierdzi, że właściwie wszystko czyści się samo, gdyż po każdorazowym opadzie deszczu powierzchnia zostaje automatycznie przemyta, a kurz, piasek, błoto i inne zabrudzenia przenikają przez kruszywo, nie pozostawiając plam ani śladów, jak to się dzieje na kostkach betonowych czy utwardzeniach asfaltowych. Dodatkowo zastosowany w panelu system "Slope Protection" sprawia, że panel poziomuje się na podłożu automatycznie, co oznacza bardzo dobrą elastyczność i bardzo dobre pokrycie nieidealnie wypoziomowanych powierzchni. Panel obojętny jest na środki chemiczne oraz promienie UV i, w zależności od modelu, produkowany jest z czystych materiałów produkcyjnych (polipropylen V) lub materiałów recyclingowych (polipropylen R). Bardzo istotną zaletą paneli jest również ich świetna przepuszczalność wody. Nawierzchnia wzmocniona panelem jest niemal w 100% przepuszczalna. Dzięki temu deszczówka przenika przez nią tak samo jak przy zwykłej nawierzchni żwirowej czy ziemi. Naturalna i ekologiczna nawierzchnia nie wymaga systemu odprowadzania wody deszczowej ani przyłączenia do komunalnych rozwiązań, a co za tym idzie nie zmusza nas do opodatkowania z tytułu odbioru wód opadowych. Aspekt ekonomiczny ma znaczenie nie tylko w wymiarze oszczędności. Panel bowiem umożliwia recykling wody opadowej – dzięki przenikaniu przez nawierzchnię deszczówka nie jest niepotrzebnie odprowadzana do kratek, ale dostaje się w głąb gleby, użyźniając ją.

Zalety wykorzystania systemu Coregravel do utwardzenia nawierzchni:
• montaż jest bardzo prosty, ułatwia go dodatkowo system poziomowania "Slope Protection";
• panele są lekkie, układają się bez problemów;
• niemal stuprocentowa przepuszczalność wody – nie trzeba martwić się o odprowadzanie deszczówki, przyłącza komunalne czy projekt drenażowy;
• kruszywo pozostaje stabilne, nie występuje efekt koleinowania; 
• nawierzchnia nie przerasta, ponieważ nie dopuszcza do tego wprasowana od spodu geowłóknina budowlana;
• nawierzchnia pozostaje jednolita, zabezpieczona przed wciskaniem kruszywa w podłoże;
• naturalny wygląd krajobrazu.

Zastosowanie
• naturalne dla krajobrazu ścieżki ekologiczne,
• place grillowe i ogrodowe,
• podjazdy do garaży,
• nawierzchnie ścieżek rowerowych,
• podjazdy na posesje,
• parkingi,
• ścieżki na polach golfowych,
• ścieżki zdrowia (w tym ścieżki dla niepełnosprawnych),
• wzmocnienie oczek wodnych,
• alejki przykościelne i cmentarne.

Montaż
Panele Coregravel układa się szybko i łatwo. Nie trzeba być fachowcem, aby samemu sobie doskonale poradzić z tym zadaniem. W zależności od  warunków terenowych, podłoża, przepuszczalności wody, obciążenia – należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie i utwardzenie terenu. Przy inwestycjach takich jak przydomowe ścieżki żwirowe, place grillowe czy nawierzchnie altanek w przypadku terenu piaskowo-żwirowego najprawdopodobniej wystarczy wyrównanie i utwardzenie podłoża oraz rozłożenie i wypełnienie panela. Jeśli pracujemy nad ścieżką, należy rozpocząć układanie paneli od jednego z jej końców. Jeśli zaś utwardzamy plac, to zaczynamy od jednego z rogów. Zaczepy panel-panel muszą znajdować się u dołu i być zwrócone w kierunku układania. W przypadku układania wzdłuż istniejących krawędzi należy pamiętać o strefie dylatacyjnej i zachować odstęp od jednego do dwóch centymetrów. Ułatwieniem przy układaniu jest fakt, że arkusz panela ma rozmiar 1200 mm x 800 mm, co znacznie ułatwia i przyśpiesza ich układanie. 
Fachowa pomoc wykwalifikowanej firmy przyda się w przypadku wykonywania podjazdów czy parkingów.  Jeśli jednak zdecydujemy się zmierzyć osobiście również z tym zadaniem, należy podbudowę wykonać jak pod kostkę.