Dom

Budowa

Od DEKARZA do MONTERA STOLARKI BUDOWLANEJ

2017-03-23
Od DEKARZA do MONTERA STOLARKI BUDOWLANEJ

FAKRO, jako firma z 25 letnim doświadczeniem w branży okien dachowych, od wielu lat angażuje się w działania edukacyjne, mające na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych młodzieży. Obok silnego zaangażowania się w kształcenie przyszłych dekarzy, FAKRO wraz z przedstawicielami branży podejmuje działania mające na celu wprowadzenie nowego zawodu – montera stolarki budowlanej.

 

Z inicjatywy FAKRO w kilku szkołach zawodowych, m.in. w Białymstoku, Elblągu, Poznaniu czy Bobowej koło Nowego Sącza zostały utworzone klasy dekarskie, przygotowujące młodzież do pracy jako monter stolarki budowlanej.

 

Dzięki szkoleniom realizowanym przez FAKRO wzrósł poziom nauczania oraz zwiększyło się zainteresowanie uczniów zawodem dekarz. Najlepszym dowodem jest tytuł Młodego Mistrza Świata, zdobyty w 2016 roku przez naszego ucznia w Mistrzostwach Świata Młodych Dekarzy. Wysoki poziom teoretycznych i praktycznych szkoleń FAKRO w połączeniu z edukacją szkolną i praktyką dał bardzo dobry efekt. Dzięki temu nasi uczniowie stają się nie tylko fachowcami, ale również doradcami, co jest bardzo ważne na rynku pracy – uzupełnia Arkadiusz Dratwa, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. Rogera Sławskiego w Poznaniu, gdzie  – z inicjatywy FAKRO  – została powołana klasa o profilu dekarskim. W szkole zawodowej przygotowanie młodego człowieka na rynek pracy jest priorytetem, dlatego też niezwykle cenna jest współpraca z pracodawcami. Takie przygotowanie dają właśnie zajęcia w nowosądeckiej firmie FAKRO – dodaje Barbara Wołkowicz, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Bobowej także z profilem dekarskim.

 

klasy dekarskie fakro

 

Współpraca ze szkołami zawodowymi oraz uczelniami technicznymi koordynowana jest przez Pawła Kołbona, kierownika Działu Szkoleń Produktowych FAKRO, który w minionym roku został medalistą Komisji Edukacji Narodowej. Dekarze oraz ci, którzy przyuczają się do wykonywania tego zawodu to nasi przyjaciele. Od wielu lat wspieramy Mistrzostwa Świata Młodych Dekarzy, czy Kongres Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.Po raz pierwszy w tym roku z inicjatywy FAKRO uczniowie klas zawodowych o profilu dekarskim rywalizowali ze sobą podczas 46. Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”. Zawodnicy montowali okna dachowe marki FAKRO wraz z kołnierzem Thermo, zestawem izolacyjnym XDP oraz roletą ARF – komentuje Paweł Kołbon.

 

 

Wielkim sukcesem zakończył się udział ucznia naszej szkoły – Kamila Kożucha w 46. Ogólnopolskim Turnieju Budowlanym „Złota Kielnia 2017”. W finale centralnym w Poznaniu, w gronie sześciu najlepszych dekarzy, uzyskał doskonałe drugie miejsce w Polsce – z dumą podkreśla Barbara Wołkowicz.

 

monter stolarki budowlanej

 

Firma FAKRO wraz z partnerami zrzeszonymi w Związku Polskie Okna i Drzwi, podążając za zmianami i trendami na rynku stolarki prowadzi obecnie działania zmierzające do wprowadzenia nowego zawodu – montera stolarki budowlanej.Produkowane obecnie okna są coraz cieplejsze. Powszechne stosowanie dwukomorowych pakietów szybowych powoduje, że okno jest bardziej energooszczędne, ale jednocześnie dużo cięższe. Współczesnym trendem są też okna pionowe o olbrzymich rozmiarach, które wręcz zastępują ścianę. To generuje konieczność stosowania przy montażu specjalistycznych dźwigów i maszyn, obsługiwanych przez fachowców. Zamontowanie takiego okna wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia, w przeciwnym wypadku montaż może negatywnie wpływać na trwałość, właściwości techniczne a nawet może stanowić zagrożenie dla osób montujących lub później użytkujących okna – wyjaśnia Janusz Komurkiewicz, członek zarządu FAKRO.

 

Na rynku brakuje dobrze wyszkolonych monterów stolarki. Firmy budowlane montują okna, ale robią to często przy okazji, nie specjalizując się w tym rzemiośle. Ponadto coraz częściej i więcej okien włączonych jest w system inteligentnego domu, czyli są zintegrowane z automatyką i systemami zabezpieczenia mienia. Trzeba wykazać się szeroką wiedzą i precyzją montażu oraz stosować systemowe rozwiązania, aby okno było szczelnie, trwałe i stanowiło pewny element nowoczesnego domu. I tutaj pojawia się problem.

 

Na zlecenie Związku Polskie Okna i Drzwi przeprowadzono badania na grupie osób, które w ostatnim czasie kupowały i montowały okna pionowe. Zaledwie ¼ z nich skorzystała z ciepłego montażu, czyli rozwiązania gwarantującego szczelność i trwałość okna na długie lata. Powód takich decyzji? Brak szczegółowej wiedzy oraz wykwalifikowanych monterów stolarki.

 

Paweł Kołbon Fakro

 

Pierwszym krokiem do tworzenia nowego zawodu było stworzenie przez przedstawicieli branży pod przewodnictwem Związku POiD, kursu kwalifikacji zawodowych oraz napisanie podręcznika „Monter stolarki budowlanej”. Na tej podstawie mogą już być prowadzone kursy zawodowe, zostanie też stworzona podstawa programowa zgodna z wytycznymi Ministerstwa Edukacji. Kolejny krok to wprowadzenie zawodu do nauczania w szkołach zawodowych – uzupełnia Janusz Komurkiewicz.

 

Obok tych starań niezbędne jest promowanie zawodu montera stolarki budowlanej. Dlatego też w celu przybliżenia jego zalet realizowane są kampanie informacyjne, pierwszym ich elementem jest „Dobry Montaż” – ogólnopolska kampania edukacyjna, którą FAKRO objęło swoim patronatem. Do akcji promocyjnej przyłączyli się producenci okien, drzwi i bram w Polsce. Przedstawiciele branży chcą uczestniczyć w tworzeniu programu, uczestniczą w kształceniu praktycznym, wprowadzając własne warsztaty, kształcą młodzież i nauczycieli.Jeżeli my jako branża nie przygotujemy ludzi do wykonywania zawodu montera stolarki budowlanej, sprzedaż nowoczesnych produktów w stolarce zarówno w kraju jak i za granicą będzie wręcz niemożliwa – dookreśla Janusz Komurkiewicz.