Dom

Eksploatacja i naprawa

Ogrzewanie nadmuchowe

Tekst Rafał Rychter

2014-09-09
Ogrzewanie nadmuchowe

Dzięki ogrzewaniu nadmuchowemu, łatwo możemy dostosować w domu poziom temperatury i wilgotności powietrza do tego, który nam najbardziej odpowiada. Ale to nie jedyna zaleta. Brak grzejników w systemie ogrzewania nadmuchowego, pozwoli nam urządzić wnętrza tak, jak sobie wymarzymy. System ogrzewania nadmuchowego od ponad 50 lat doceniają mieszkańcy USA i Kanady. W Polsce, te ciągle unowocześniane systemy ogrzewania, każdego roku stają się coraz bardziej popularne.

 

Jak działa ogrzewanie nadmuchowe?

 

W ogrzewaniu nadmuchowym nie ma czynników pośrednich, jak woda w systemach tradycyjnych. Powietrze jest podgrzewane bezpośrednio, a następnie poprzez wymuszoną cyrkulację i system kanałów wentylacyjnych rozchodzi się równomiernie po całym ogrzewanym obiekcie. To najbardziej efektywny sposób oddawania wytworzonego ciepła do otoczenia. Czas potrzebny do ogrzania domu skraca się nawet kilkukrotnie.

 

Jakie funkcje ma system ogrzewania nadmuchowego?

 

Ogrzewanie domu

 

W systemie nadmuchowym, powietrze ogrzewane jest za pomocą specjalnego pieca gazowego lub pompy ciepła, a następnie rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń układem przewodów nawiewnych. Ciepłe powietrze dostaje się do pomieszczeń przez kratki nawiewne z regulacją przepływu. Ogrzane powietrze miesza się z tym w pomieszczeniu, podnosząc tym samym temperaturę. Równocześnie z pomieszczenia do przewodu powrotnego zasysane jest powietrze zużyte. Zanim jednak ponownie trafi ono do pieca, będzie wymieszane ze świeżym powietrzem z zewnątrz i przefiltrowane. Tak więc, powietrze, które dotrze do pieca będzie już częściowo ogrzane. Dzięki temu system będzie potrzebował mniej energii na dalsze ogrzewanie domu.

 

Wentylacja

 

W nowoczesnych domach drzwi i okna niemal nie przepuszczają powietrza – dlatego tak istotna jest właściwa wentylacja pomieszczeń. Wentylacja w systemie nadmuchowym zapewnia swobodną regulację ilości świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien – a więc bez utraty nagromadzonego w pomieszczeniach ciepła.

 

Klimatyzacja

 

Do systemu ogrzewania nadmuchowego, właściwie na każdym etapie jego instalacji i użytkowania, można dodatkowo podłączyć moduł chłodzący. W ten sposób uzyskujemy przyjemny chłód latem bez nadmiernego zawilgocenia.

 

Filtrowanie powietrza

 

Powietrze w systemie nadmuchowym, przed ponownym dostarczeniem do pomieszczeń., jest każdorazowo oczyszczone. Szeroka gama dostępnych filtrów pozwala zatrzyma. nawet najmniejsze zanieczyszczenia: wirusy, bakterie, roztocza, kurz, pyłki, a nawet dym papierosowy. Dokładne filtrowanie powietrza jest szczególnie cenne dla osób cierpiących na choroby alergiczne.

 

Nawilżanie powietrza

 

W głównym kanale systemu można zainstalować centralny, bezobsługowy nawilżacz - przeszywające przez niego powietrze nawilżone zostaje mgiełka pary wodnej. Automatyczna kontrola wilgotności powietrza, z możliwości. dostosowania do indywidualnych potrzeb, chroni przed złym wpływem przesuszonego powietrza na skórę i drogi oddechowe.

 

Jakie są zalety ogrzewania nadmuchowego?

 

Niższe rachunki za ogrzewanie

 

Różnica w kosztach eksploatacji może sięgać 30% - 40%. Wynika to z kilku faktów: brak czynnika pośredniego, jakim jest woda (unikanie strat energii), wyższej sprawności całego układu (mniejsze zapotrzebowanie na energię) oraz niskiej bezwładności układu (szybsze ogrzewanie pomieszczeń). Dzięki wielofunkcyjności systemu nadmuchowego oszczędności inwestycyjne mogą sięgać nawet 50% (w porównaniu do kosztów realizacji kilku odrębnych systemów spełniających te same funkcje).

 

 

Łatwe programowanie systemu

 

Elektroniczne, czytelne panele pozwalają zaprogramować działanie systemu tak, aby automatycznie dostosowywać temperaturę do potrzeb użytkownika, na każdą porę dnia i roku. System umożliwia także wydzielenie odrębnych stref domu oraz zaprogramowanie różnych parametrów powietrza dla każdej z nich.

Dodatkowo system pozwala na integrację. z internetowym centrum kontroli, dzięki czemu można go zdalnie kontrolować. Gdy któregoś dnia dojdzie do nagłej zmiany pogody, istnieje możliwość. Skorygowania temperatury, np. z miejsca pracy. Dzięki temu dom zawsze będzie witał idealną atmosferą.

 

Kontrola jakości powietrza

 

Inteligentne systemy nadmuchowe to nie tylko systemy ogrzewania i warto o tym pamiętać. W pełni rozbudowana instalacja pozwoli także na chłodzenie, kontrolę wilgotności, oczyszczenie powietrza oraz wentylację z odzyskiem ciepła. A wszystkie procesy odbywaj. się automatycznie, zgodnie z programem ustalonym przez użytkownika.

 

Piękne wnętrza

 

Nadmuch powietrza do pomieszczeń odbywa się poprzez kratki nawiewne, które mogą być umieszczone w suficie, podłodze lub przy ścianach. Dzięki temu nie potrzebujemy grzejników i mamy większą swobodę w urządzaniu pomieszczeń.

 

www.ogrzewanie-nadmuchowe.pl