Dom

Eksploatacja i naprawa

Optymalny mikroklimat wnętrza. Klimatyzatory pokojowe

Tekst PIOTR BRZOZOWSKI BOSCH TERMOTECHNIKA • Zdjęcia BOSCH WWW.BOSCH-KLIMATYZACJA.PL

2019-11-04
Optymalny mikroklimat wnętrza. Klimatyzatory pokojowe

Klimatyzacja już na stałe wpisała się w nasz codzienny krajobraz. To ucieczka od uciążliwego upału, który na przestrzeni ostatnich kilku lat coraz bardziej daje nam się we znaki. Ale czy korzystamy z niej mądrze? Czy zawsze klimatyzacja korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

 

Rozważne korzystanie z klimatyzacji, wymaga stosowania się do kilku istotnych wskazówek. Używanie klimatyzacji w domu nie jest niebezpieczne dla zdrowia, o ile zachowuje się rozsądek w ustawieniu parametrów. Warto dodatkowo zaznaczyć, że poza zmianą temperatury, klimatyzacja pozwala na usuwanie nadmiaru wilgoci i tym samym wytwarza korzystny mikroklimat w pomieszczeniu. Liczne badania i publikacje naukowe jasno wskazują, że zbyt gorące i zbyt wilgotne powietrze ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie.

 

 

Najważniejsza zasada właściwego korzystania z klimatyzacji dotyczy różnicy temperatur między pomieszczeniem klimatyzowanym i nieklimatyzowanym. Nie powinna ona przekraczać 7°C. Oznacza to, że regulacja temperatury musi być przeprowadzona rozsądnie. Jeśli różnica ta będzie większa, organizm człowieka ma problem z adaptacją. Kolejną kwestią związaną z właściwym używaniem klimatyzacji jest sam nawiew i prędkość powietrza. Prawidłowa i bezpieczna praca to taka, gdy w pomieszczeniu klimatyzowanym nie odczuwa się ruchu powietrza. Zalecana wartość przepływu wynosi do 0,2 m/s. Przy większych wartościach zwiększa się ryzyko rozwoju infekcji.

 

 

Podsumowując, optymalny zakres pracy klimatyzacji w lecie: temperatura w przedziale 23-26°C, poziom wilgotności rzędu 40-60% oraz nieodczuwalny ruch powietrza w pomieszczeniu. Żeby osiągnąć te parametry, zaleca się, aby klimatyzator pracował w sposób ciągły (minimum przez kilka godzin dziennie). Używanie klimatyzacji przez krótki okres z minimalnymi nastawami temperatury i maksymalną prędkością nawiewu zdecydowanie nie powinno być praktykowane.

 

 

Wiemy już jak właściwie korzystać z klimatyzacji, ale powstaje pytanie: w jaki sposób prawidłowo dobrać urządzenie i jego moc? Najważniejszy parametr przy wyborze klimatyzatora to moc chłodnicza, którą można dokładnie obliczyć poprzez pomiar emisji ciepła z urządzeń elektrycznych i ze ścian oraz z pomiarów nasłonecznienia. Dokładnych obliczeń używa się dla określenia mocy chłodniczej dla biurowców i pomieszczeń firmowych. Dla domów jednorodzinnych stosuje się założenie, że każdy metr kwadratowy powierzchni wymaga 0,1 kW mocy chłodniczej. Przykładowo dla pomieszczenia o powierzchni 25 m2 należy zamontować klimatyzator o mocy ok. 2,5 KW. Prawidłowo dobrana moc klimatyzatora zapewnia schłodzenie wnętrza, a także utrzymanie optymalnej temperatury nawet podczas upałów.

 

 

Najczęściej wybierane klimatyzatory pokojowe to urządzenia typu split. Modele ścienne Bosch Climate są idealnym rozwiązaniem do mieszkań. W trosce o środowisko oferta produktowa Bosch została w pełni uzupełniona o modele pracujące z czynnikiem R32. Dzięki temu można zastosować jedną z 2 propozycji naściennych jednostek typu split Climate 5000 lub Climate 8500. Każdy typoszereg zawiera 4 modele o mocy od 2,6 do 7,0 kW. Wraz z pojawieniem się nowych modeli Climate 5000 z R32 należy zwrócić uwagę na ulepszoną funkcjonalność i nowe parametry. Są to m.in. możliwość utrzymywania temperatury na poziomie 8°C, BIO filtr, Auto Swing (pionowe falowanie powietrza) czy też występująca dotychczas tylko w modelu 8500 funkcja Follow Me (wciskając tę funkcję na pilocie, zadana temperatura podąża za miejscem, w którym w danym momencie znajduje się pilot). Na uwagę zasługuje również znikomy pobór mocy w trybie Standby Mode (poniżej 1 W) oraz zakres temperatury pracy na potrzeby chłodzenia od -15°C do 50°C i grzania od -15°C do 30°C, a także maksymalna długość instalacji i różnica wysokości między jednostkami dochodząca nawet do 50 m (długości) i 25 m (różnicy wysokości) dla modelu o mocy 7 kW. Ponadto te same jednostki wewnętrzne możemy wykorzystać również w systemach Multi Split (do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć do pięciu jednostek wewnętrznych).