Dom

Projekty

Orient

Tekst Dorota Zawadzka-Siesicka

2014-07-15
Orient

W ostatnich latach marokański styl stał się niezwykle popularny, co widać w projektach nowoczesnych domów, gdzie łączą się ze sobą elementy wielu kultur i wpływów tradycji z różnych kontynentów.

 

Styl marokański charakteryzuje się dużą dawką egzotyki, a jednocześnie elegancji. Jest odzwierciedleniem stylu etnicznego rodem z Afryki, z akcentami tradycji krajów Maghrebu (elementy mauretańskiej architektury, arabskiej geometrii). Styl marokański to elementy kultury i tradycji rdzennych plemion Berberyjskich, zamieszkujących od wieków rejon północno-zachodniej Afryki. Z historii kraju wynika również nieodłączny wpływ innych akcentów z takich krajów jak Hiszpania, Portugalia czy Francja. Połączenie tych wpływów powoduje, iż wystrój pomieszczenia jest wyjątkowy i oryginalny. Styl ten zawiera elementy tajemnicy w połączeniu z żywymi kolorami.

 

 

Ważnym elementem stylu marokańskiego jest strategiczne rozmieszczenie oświetlenia domu, ponieważ stanowi on grę świateł. Ceramiczna mozaika oraz drewno, które są misternie zaprojektowane i wykonane przez rzemieślników, powinny znaleźć swoje miejsce w projekcie uwzględniającym marokański wystrój wnętrz. Ponieważ w Afryce słońce jest bardzo gorące i potężne, ludzie w Maroko, kochający piękno kolorów natury, często tworzą w domu oazy, którymi można delektować się w czasie długich i letnich upałów. Marokańskie meble i akcesoria potrafią być niezwykle ozdobne oraz bogate w kolory, co dodaje temu stylowi dynamiki. Wszechobecne rośliny doniczkowe odgrywają ważną rolę w marokańskim wnętrzu, ponieważ to one tworzą niezwykłe i unikalne świetlne dekoracje w postaci wiszących lamp bądź kinkietów. Jeśli zamierzasz zmienić styl wnętrza swojego mieszkania czy domu i uzyskać efekt stylu marokańskiego – kluczem będzie przemalowanie i dodanie kilku egzotycznych, unikalnych akcesoriów. Inspiracją mogą być kolory bazarów z przyprawami, a także z kolorowymi tkaninami.

 

 

Miętowa zieleń i błękit w rożnych odcieniach wyrażają wpływy Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. Zachody słońca w Afryce to pomarańcze i żywe czerwienie. Piaski Sahary są złote i srebrne. Te kolory mają swoje odzwierciedlenie w marokańskich meblach i innych elementach wystroju wnętrza. Sztuka użytkowa jest niezwykle dekoracyjna, zaś meble są zdobione barwnymi i skomplikowanymi malowidłami. Często są one tapicerowane materiałami w jaskrawych kolorach. Mile widziane są też kunsztowne mozaiki i terakoty, a także niebanalne prace kowalstwa artystycznego z giętego żelaza. Stoły znajdują się blisko ziemi, aby wypoczywając w pozycji horyzontalnej łatwo można było z nich korzystać. Pamiętać należy o wszechobecnym wykorzystaniu mebli marokańskich vintage. Sztuka odzysku daje nowe życie przedmiotom dawniej używanym w domach marokańskich. Tkaniny zasłonowe i obiciowe często są bogate oraz luksusowe. W marokańskim stylu dużą rolę odgrywa poduszka. Poduszki dekoracyjne pojawiają się w każdym miejscu w domu, co czyni go atrakcyjnym i eleganckim. Z kolei lustra w aranżacji wnętrz marokańskich zapewniają kolorowe refleksy i subtelne załamania światła, co w unikalny sposób dekoruje ściany. Ozdobne lustra posiadają dekoracyjne ramy i jak biżuteria ozdabiają dom. Również przepiękne, drewniane ramy w berberyjskim stylu, z wyrytymi głęboko wzorami, stanowią niepowtarzalną ozdobę etnicznego wnętrza. Marokański wystrój to kolorowe płytki podłogowe, zapewniające w najcięższe upały odpowiedni chłód i komfort dla stóp. Pufy, kilimy i dywany tworzą egzotyczny klimat przytulnego domu.

 

 

Egzotycznymi odmianami marokańskich roślin są: papirus, banan i wiele innych rodem z Afryki. Rośliny powinny być umieszczone w dość dużych koszach i kolorowych donicach - spowoduje to, że będąc w pomieszczeniu, poczujesz się jak w oazie na pustyni.

Oświetlenie wnętrza jest w marokańskim wystroju domu bardzo ważnym czynnikiem. Jeśli chodzi o światło, to promienie z kinkietów i plafonów podwieszanych w pokojach pozwalają na relaks po całym dniu. Przepiękne cięte i zdobione rylcem metalowe części lamp są niepowtarzalnym akcentem tego stylu. Lampy tradycyjne mogą być używane także ze świecą, co jest zdecydowanie romantyczne.

Marokański wystrój powinien obejmować zapach wnętrza. Zapach jest czymś więcej niż dodaniem dekoracyjnych, etnicznych mebli, ale wraz z pozostałymi elementami tego stylu tworzy tajemniczość miejsca. Perfumy takie można przygotować, umieszczając w misie zestaw naturalnych korzennych przypraw takich jak goździki, szafran, cynamon i gałka muszkatołowa.

Marokański wystrój to także wszelkiego rodzaju podwieszane delikatne materiały, często wykonane z jedwabiu roślinnego tkanego w Maroko. Baldachimy i zasłony w jasnych kolorach, odpowiednio podwieszane w obszarach domu przeznaczonych na relaks, pozwalają na osiągnięcie wyglądu tradycyjnych namiotów pustyni. Bez wątpienia marokański styl tworzy wnętrza niepowtarzalne i nietuzinkowe.