Dom

Eksploatacja i naprawa

Osprzęt elektroinstalacyjny

Tekst Tomasz Wolański • Zdjęcia Legrand

2014-02-13
Osprzęt elektroinstalacyjny

Wyposażanie domu w instalację elektryczną często wymaga nie lada wiedzy i umiejętności technicznych. Wówczas pojawiają się pytania, na co mamy zwrócić szczególną uwagę, jaka instalacja elektryczna zagwarantuje mieszkańcom bezpieczeństwo i kto powinien zająć się jej wykonaniem? I najważniejsze: instalacje elektryczne powinny być wykonane z zastosowaniem przewodów miedzianych z osobnym przewodem ochronnym, toteż przewody aluminiowe spotykane są jeszcze w starszych budynkach i są przestarzałe, przez co mniej wytrzymałe.

Urządzanie domowego osprzętu elektroinstalacyjnego musi być dobrze przemyślane i trafnie zaplanowane, uwzględniając przyłącza gniazd na planowaną liczbę urządzeń. Toteż, żeby zapobiec poprawkom instalacyjnym, najczęściej zaleca się monadę 3 do 5 gniazd wtykowych w pokojach i 8 w kuchni. Ponadto zawczasu trzeba pamiętać o włącznikach i pozostałych elementach osprzętu. Instalacja elektryczna stanowi ważny element wykończeniowy domu. Z jej przyłączaniem najlepiej jest zwrócić się o pomoc do doświadczonego elektryka. Złącze, stanowiące na ogół część instalacji elektrycznej, potocznie nazwane jest kontaktem lub po prostu gniazdkiem. W Polsce obowiązuje typ E instalacji elektrycznej. W przypadku gniazdek pojedynczych stanowi to łączenie przewodu fazowego z lewej strony a neutralnego z prawej wówczas, gdy spoglądamy na gniazdo z bolcem ochronnym na górze. Jednocześnie w obowiązujących przepisach zaznacza się, iż ta praktyka nie ma żadnego wsparcia a zakładanie o neutralności przewodu z prawej strony, pełniącego funkcję uziemienia ochronnego jest błędem. Producenci, myśląc o potrzebach klientów, wychodzą z propozycjami szerokiego asortymentu osprzętu, do którego włączają gniazdka elektryczne podtynkowe i natynkowe. Ponadto produkowane są gniazda telefoniczne, antenowe, łączniki, kontakty oraz wyłączniki elektryczne. Zaś typowe puszki podtynkowe, natynkowe i ściemniacze oświetlenia są znakomitymi połączeniami zaawansowanych technologii z designerską formą.

 

Wyposażanie domu w instalację elektryczną często wymaga nie lada wiedzy i umiejętności technicznych.

 

Ostatecznie nowatorska koncepcja wielu producentów stawia na uniwersalność mechanizmów, równowagę formy i ich funkcjonalność. Międzynarodowy zespół projektantów dołożył wszelkich starań, aby z połączenia uniwersalnego kształtu prostokąta i okręgu uzyskać nowy wymiar osprzętu elektroinstalacyjnego. Nowatorska paleta barw i materiałów daje niespotykaną swobodę w tworzeniu unikalnych projektów. Jedna z koncepcji zakłada integrację jak największej liczby możliwych funkcjonalności w pojedynczym mechanizmie. Uniwersalny łącznik, może posłużyć jako jednobiegunowy lub schodowy. Ponadto dzięki możliwości przekształcania osprzętu można uzyskać łącznik świecznikowy, schodowy podwójny i pięciokrotny. Każdy łącznik uniwersalny wyposażany jest standardowo w zacisk neutralny N, który jest wykorzystywany do uzyskania funkcji wskaźnika napięcia, wskaźnika włączenia lub podświetlenia, działającego niezależnie od obciążenia. Eliminuje to problem podświetlania łączników przy energooszczędnych źródłach światła. Producenci oferują podstawowe kolory klawiszy: biały i tytanowy, które idealnie komponują się z różnymi rodzajami wykończeń. Domowa instalacja powinna zapewniać komfort i wygodę użytkowania. Osprzęty stanowią nowy, przyjazny dla użytkownika sposób sterowania oświetleniem. Załączanie oświetlenia może odbywać się poprzez przyciśnięcie, przełączenie klawisza, przestawienie dźwigni, dotknięcie, a nawet ruch ręką. Nowatorskie podejście do budowy osprzętu na zasadzie kompletowania modułów gwarantuje rozszerzanie funkcjonalności, tworząc je wyjątkowym i łatwym łącznikiem zasilającym wyposażone w automatyczne zaciski sprężynowe.

 

Urządzanie domowego osprzętu elektroinstalacyjnego musi być dobrze przemyślane i trafnie zaplanowane, uwzględniając przyłącza gniazd na planowaną liczbę urządzeń.

 

Współcześnie stosowana domowa automatyka poprawia komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Przede wszystkim jest to zasługa funkcji, pozwalających na sterowanie oświetleniem, roletami i ogrzewaniem. Wszystko to może być dostosowane do określonego stylu życia. Wówczas jeden ruch ręki wystarczy do opuszczenia rolet, zgaszenia światła a nawet do obniżenia temperatury. A nowatorska paleta kolorów osprzętu daje gwarancję na perfekcyjne wnętrze zaaranżowane do najmniejszego detalu. System inteligentnej instalacji stawia na rzetelne, inteligentne i profesjonalne podejście do każdego wnętrza. Dzięki długoletnim doświadczeniom producenci dostosowują inteligentną instalację do potrzeb i gustów klientów, aby przebywanie w domu było nie tylko komfortowe, ale i o wiele bezpieczniejsze. Podstawą systemu inteligentnej instalacji jest między innymi technologia magistralna SCS, w której istnieje możliwość równoczesnego zarządzania wszystkimi urządzeniami według zaprogramowanych scenariuszy. Jeden centralny element sterujący zapewnia dostęp do wszystkich niezbędnych funkcji. Bogactwo kolorów, materiałów, kształtów oraz rozwiązań, proponowanych przez producentów zachęca i inspiruje do poszukiwania własnego stylu przy wykańczaniu M.