Dom

Eksploatacja i naprawa

Oświetlenie LED

Tekst Joanna Aleksandruk

2013-08-20
Oświetlenie LED

Oświetlenie LED

Oświetlenie to jeden z istotniejszych elementów wyposażenia wnętrz. Odpowiednio dobrane może przemienić zwykły salon w zupełnie nowe pomieszczenie, wydzielając w nim poszczególne strefy, które możemy odkrywać w miarę włączania poszczególnych lamp. Wybierając oświetlenie, w pierwszej kolejności kierujemy się wyglądem, designem lampy, dopasowujemy je do klimatu, stylu oraz kolorystyki wnętrza. Coraz częściej jednak istotną rolę w wyborze stanowi czynnik energooszczędności – szukamy rozwiązań, które będą przyjazne dla naszego portfela oraz środowiska. Takie cechy posiadają produkty ze źródłami światła LED – jest ich na rynku coraz więcej, aktualnie praktycznie do każdego wnętrza można znaleźć lampę opracowaną według tej technologii. Jeszcze do niedawna wydajność diod LED była tak niewielka, że stosowano je tylko do oświetlenia dekoracyjnego. Obecnie ich jakość i wydajność jest tak wysoka, że można je wykorzystać także do ogólnych celów oświetleniowych.
Źródła światła LED charakteryzuje przede wszystkim wysoka efektywność – zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, emitując jednocześnie porównywalną ilość światła. Można zatem z powodzeniem używać ich jako zamienniki tradycyjnych żarówek zarówno na 12V jak i 230V.
Kolejną zaletą jest znacznie wyższa żywotność diod – świecą one do kilkudziesięciu razy dłużej, co pozwala zaoszczędzić nawet do 80% energii. Średnio żywotność podawana przez różnych producentów waha się od 5.000 h do 10.000 h..

 

Najwyższa jakość oświetlenia

 

Na uwagę zasługuje też fakt, iż lampy LED nie emitują promieniowania UV, dzięki czemu kolorystyka oświetlanych przedmiotów nie zostaje zniekształcona. Stąd często do podświetlania obrazów lub zdjęć stosuje się tzw. galerie LED (oświetlenie ścienne ze strumieniem światła skierowanym w dół). Powyższe fakty przemawiają za tym, aby dokonując wyboru lamp do naszych mieszkań, domów czy miejsc pracy, wziąć pod uwagę te lampy, w których wykorzystywane są diody. Gdzie możemy je zastosować? Praktycznie wszędzie, oto kilka przykładów:

 

Oryginalne inspiracje

 

Oświetlenie kuchni

Jak wiemy, w kuchni najistotniejsze jest dobre oświetlenie blatu, czyli miejsca, na którym wykonujemy większość czynności i przy którym spędzamy sporo czasu. Najpopularniejszym w ostatnich latach sposobem na doświetlenie tej powierzchni są oprawy podszafkowe: trójkątne, okrągłe, kwadratowe lub w formie listwy – aktualnie na rynku dostępnych jest wiele modeli wykorzystujących diody. Ponadto hitem wydają się być taśmy LED, przyklejane do spodu szafek wiszących, bądź montowane w specjalnych profilach. Są to bardzo efektowne oraz praktyczne rozwiązania oświetleniowe w kuchni – równomiernie doświetlają blat oraz pozwalają na uniknięcie rzucania cienia przez osoby stojące przy blacie.

 

Oświetlenie salonu

Obecnie odchodzi się już od umieszczania jednego dużego żyrandola na środku sufitu, którego zadaniem byłoby oświetlenie całego wnętrza. W nowoczesnych salonach oświetlenie rozmieszczone jest w różnych punktach, a ich celem jest wyodrębnienie poszczególnych stref. I tak w części jadalnej, nad stołem umieszcza się zwykle zwisającą lampę, której zadaniem jest dobre oświetlenie blatu stołu. Oprócz tej lampy na ścianach często montuje się kinkiety, służące do delikatnego oświetlenia miejsca wypoczynku, np. podczas oglądania telewizji, bądź też podświetla się wiszące tam dzieła sztuki lub prywatne fotografie. Do tego przy kanapie lub fotelach stosuje się lampy podłogowe, wykorzystywane, np. podczas czytania. Czy powyższe elementy oświetleniowe mają swoje odpowiedniki wśród lamp LED? Tak, jak najbardziej – w ofercie wielu producentów dostępne są całe rodziny lamp w tej samej stylistyce.

 

Salon łączony z przedpokojem

 

Oświetlenie biura, pracowni

Miejsce pracy (czy to w firmie, czy w domu, w naszym gabineciku), to jedno z pomieszczeń, w którym oświetlenie gra kluczową rolę. Istotne bowiem jest, aby obszar naszego działania był oświetlony na tyle jasno, aby umożliwiał pracę bez dodatkowego wysiłku dla oczu, a jednocześnie aby światło nie było zbyt intensywne, oślepiające lub męczące dla naszego wzroku. Najczęściej oprócz oświetlenia głównego, sufitowego, decydujemy się także na dodatkową lampkę biurkową – i tutaj mamy szeroki wachlarz modeli z zastosowaniem technologii LED.

 

Oświetlenie sypialni

W sypialniach w doborze światła zwracamy uwagę na jego barwę. Chcemy, aby była przyjemna, tworząca intymny nastrój i pozwalała na poczucie spokoju. Zwykle tutaj wybieramy oświetlenie o ciepłej barwie, często przy łóżku stosujemy dodatkowe lampki stołowe lub kinkiety włączane tuż przy łóżku – również tego typu produkty znajdziemy w szerokiej gamie lamp LED.

 

Doskonałe oświetlenie pokoju dziecięcego

 

Oświetlenie łazienki

We współczesnych łazienkach i salonach kąpielowych popularnym rozwiązaniem są oprawy wbudowywane, instalowane w podwieszanych sufitach. Dodatkowo stosujemy kinkiety przy lustrze lub odpowiednie lampy tuż nad lustrem, umożliwiające lepsze oświetlenie twarzy podczas porannej toalety (szczególnie ważne dla kobiet, upiększających się przy pomocy makijażu). Modne jest także podświetlanie półeczek z dekoracjami lub kosmetykami, jak również doświetlenie kabiny prysznicowej, bądź wanny. W tej strefie najczęściej sięgamy po oprawy LED, które chyba już na dobre zagościły w naszych łazienkach. Należy jednak pamiętać, aby w odpowiedniej strefie zastosować oprawę z odpowiednią klasą ochrony IP, tak by oświetlenie było nie tylko ładne, przyjemne ale przede wszystkim bezpieczne.

 

Komfort i relaks w łazience

 

Jeśli zatem planujemy w najbliższym czasie remont mieszkania, połączony z wymianą oświetlenia, bądź też jesteśmy w trakcie wykańczania swojego domu, pomyślmy o lampach energooszczędnych, w szczególności myśląc o oświetleniu pomieszczeń, w których lampy świecą najdłużej (kuchnie, salony). Weźmy pod uwagę te modele, które wykorzystują diody LED.W celu uzyskania pełnego komfortu, jaki niesie ze sobą korzystanie z lamp LED, pamiętajmy o kilku ważnych punktach:
- zwróćmy uwagę aby żarówka LED posiadała podobną jasność do tradycyjnej żarówki (wartość strumienia świetlnego wyrażona w lumenach)
- określmy jaką temperaturę barwy światła chcemy zastosować, a mówiąc prościej: czy chcemy mieć chłodne, jasne światło, czy cieplejsze i bardziej intymne.