Dom

Budowa

Patio HST… Naprawdę duże przeszklenia…

Tekst MS Okna • Zdjęcia MS Okna www.ms.pl

2021-07-20
Patio HST… Naprawdę duże przeszklenia…

Duże przeszklenia to jeden z najbardziej charakterystycznych i… pożądanych elementów nowoczesnego budownictwa. Zajmujące niekiedy nawet całą ścianę okna i drzwi pozwalają doświetlić wnętrze, powiększyć je optycznie i otworzyć na ogród.


Jeśli marzymy o dużych panoramicznych oknach, niezakłóconym widoku na ogród i swobodnym wyjściu na taras – do wyboru mamy co najmniej kilka opcji stolarki. Różnią się one rodzajem zastosowanych okuć, a przez to sposobem otwierania, a także parametrami określającymi funkcjonalności. Warte rozważenia są przede wszystkim systemy podnoszono-przesuwne, czyli Patio HST. 

Wbrew pozorom duże przeszklenia w domu wcale nie są równoznaczne z dużymi ucieczkami ciepła i koniecznością wydawania olbrzymich kwot na ogrzewanie. Wręcz przeciwnie. Jeśli zastosujemy odpowiednie rozwiązania np. Patio HST w wersji PVC lub aluminium, stolarka może mieć nawet lepsze parametry izolacyjności niż… murowana ściana… Jak to możliwe?

 

- W dużych oknach osiągnięcie wysokiej izolacyjności nie jest trudne, gdyż szyba charakteryzuje się prawie dwukrotnie lepszym współczynnikiem przenikania ciepła U niż materiał ram (szyby dwukomorowe tzw. trzyszybówki charakteryzują się Ug=0,5–0,6 W/m²K). Jeśli dodamy do tego – jak w przypadku drzwi podnoszono-przesuwnych Patio HST, niski i ciepły próg EcoPass (wys. 15mm) szybę SUPERtermo z najcieplejszymi ramkami międzyszybowymi MULTITECH, osiągniemy współczynnik przenikania Ud = 0,74 w/m2K – wyjaśnia Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA.

 


 

Zupełnie inaczej kwestia izolacyjności dużych przeszkleń wygląda latem. Duża ekspozycja na słońce może oznaczać nadmierne ogrzewanie się pomieszczeń. Skuteczną ochronę stanowią osłony zewnętrzne – żaluzje i rolety, które blokują dopływ promieni do szyby i eliminują problem.


 

Okna i drzwi wielkogabarytowe wielu osobom kojarzą się z większym ryzykiem włamania. Wydaje się bowiem, że łatwiej je sforsować niż mniejsze okna, czy drzwi wejściowe. Czy rzeczywiście?

Niekoniecznie – jeśli zdecydujemy się na okna/drzwi z pakietem antywłamaniowym, możemy spać spokojnie. Zamknięte, czyli opuszczone na próg i zaryglowane skrzydło drzwi HST (również w pozycji mikrowentylacja), ze względu na swój ciężar i system rygli stanowi barierę w zasadzie nie do pokonania.


 

 

- W drzwiach podnoszono-przesuwnych Patio HST firmy MS więcej niż OKNA, stosujemy perfekcyjne niemieckie okucia firmy SIEGENIA. Ich uzupełnieniem są szyby bezpieczne (antywłamaniowe) klasy P4A. Pakiety te składają się z dwóch 4-milimetrowych tafli sklejonych specjalną folią PVB. Szyby te, nawet po zbiciu (co nie jest proste), są trudne do sforsowania ze względu na aż 4 warstwy folii. – wyjaśnia Artur Głuszcz.


Rozmiary drzwi zależą przede wszystkim od materiału, z jakiego zostaną wykonane. Produkowane z aluminium Patio HST 77 mogą z powodzeniem zastąpić całą ścianę i mieć aż do 13 metrów szerokości i do 3 metrów wysokości. Z kolei Patio HST z tworzywa PVC maksymalnie mogą mieć 6,5 metrów szerokości i 2,7 metra wysokości. Ostateczne wymiary zależą od wyboru określonego układu skrzydeł i przeszkleń nieruchomych.

 

- Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest narożne przeszklenie, które prezentowaliśmy ostatnio na targach 4 Design Days w Katowicach. Narożny HS bez słupka stałego w modnym industrialnym, szarym dekorze pozwala jeszcze bardziej otworzyć dom na taras czy ogród i cieszyć się przestrzenią. – dodaje Artur Głuszcz.

 

 


Drugim elementem mającym wpływ na rozmiary stolarki jest wybrana przez użytkownika kolorystyka i wzór folii. Dlaczego? Ciemne okleiny sprawiają, że profile nagrzewają się bardziej, niż te w jaśniejszych odcieniach. W związku z tym, ich konstrukcja musi oprócz sił eksploatacyjnych (ciężaru, naporu wiatru), przenieść dodatkowo obciążenia termiczne.

 

 

Specjaliści zalecają więc aby: albo wybierać okna w jasnych barwach, albo decydować się jedynie na te folie, które zabezpieczają profil przed nadmiernym nagrzewaniem się. Takie specjalne okleiny są dostępne również w ciemnych i bardzo ciemnych kolorach. Dobrym przykładem jest tu czarna Jet Black matt CC+ MS więcej niż OKNA, którą wykonano w technologii Cool Colors PLUS. Charakteryzuje się ona grubszą warstwą akrylatu – 60 µ i trójwarstwową strukturą z dodatkową białą warstwą od strony rewersu, dzięki czemu oferuje jeszcze lepsze właściwości absorpcyjne, a przez to chroni profile przed wypaczeniem.Duże przeszklenia zazwyczaj oznaczają również naprawdę duży ciężar. Pakiety szybowe mogą ważyć nawet do 300 kg. Czy w związku z tym możemy liczyć na: wytrzymałość okuć, stabilność i sztywność konstrukcji, a także komfort otwierania i zamykania? I znów odpowiedź może być twierdząca jeśli wybierzemy odpowiednie rozwiązanie.

 

Kluczową rolę pełnią tu okucia. Nie tylko utrzymują one skrzydło, ale również odpowiadają za komfort jego otwierania i zamykania. Mechanizmy SIEGENIA, dzięki systemom wspomagającym sprawiają, że przesunięcie nawet bardzo dużego i ciężkiego skrzydła HST jest dziecinnie proste. Zwłaszcza, jeśli wykorzystamy opcjonalnie dostępne elektryczne systemy wspomagania ruchu i sterowanie zdalne (np. za pomocą pilota).***

Materiał promocyjny