Dom

Porady

Piękna dekoracja balkonu w 5 krokach

Tekst RuckZuck • Zdjęcia RuckZuck

2019-05-10
Piękna dekoracja balkonu w 5 krokach

Coraz cieplejsze dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przyjemnym miejscem wypoczynku może być nie tylko park, las czy ogród, ale również balkon – wystarczy go odpowiednio urządzić. Podpowiadamy, po jakie rozwiązania sięgnąć, by stworzyć swój prywatny, zielony zakątek.

 

Własny ogród to jeden z największych przywilejów posiadania domu. Choć takiego komfortu nie zapewniają mieszkania, przynależny do nich balkon lub taras może zamienić się w równie przyjemny azyl. Od czego zacząć tę metamorfozę?

 

Krok 1: uporządkowanie balkonu

 

Najpierw odpowiednio przygotujmy przestrzeń, porządkując ją i wynosząc zbędne przedmioty – warto zabrać się za to wiosną, gdy miną ostatnie przymrozki. Sprawdźmy stan techniczny balkonu i przeprowadźmy ewentualny remont w postaci malowania ścian czy uzupełniania ubytków w podłodze. Jeśli zależy nam na upodobnieniu balkonu do ogrodu, możemy wyłożyć posadzkę wykładziną w formie sztucznej trawy. Na jednej ze ścian można z kolei położyć drewniane deski, które w połączeniu z trawą stworzą naturalną bazę dla aranżacji.

 

 

Krok 2: wybór mebli

 

Od tego, na jakie meble się zdecydujemy, zależy przede wszystkim wielkość balkonu czy tarasu. Jeśli jest duży, mamy niemal pełną dowolność: możemy sięgnąć po zestaw mebli (krzesła i stół), kanapę, a nawet podwieszany fotel czy hamak. W przypadku mniejszych (wąskich) przestrzeni konieczna jest powściągliwość – w tym przypadku najlepiej sprawdzą się meble na wymiar. Warto sięgnąć po kanapę narożną lub ustawioną przy krótszej ścianie. Dobry pomysłem jest również wykorzystanie europalet i położenie na nich materaca. Na ścianie lub balustradzie można z kolei przymocować składany stolik, a obok (jeśli wystarczy miejsca) ustawić krzesła (również składane).

 

 

Krok 3: odgrodzenie przestrzeni

By móc komfortowo korzystać z balkonu, konieczne jest zachowanie poczucia prywatności. Pomoże w tym pergola z donicą, ustawiona na granicy z sąsiadującym balkonem. Zasadźmy w niej wybrane rośliny pnące (takie jak wiciokrzew czy bluszcz), a zyskamy nie tylko dodatkową ściankę, ale też piękną dekorację. Warto sięgnąć także po tkaniny (najlepiej wodoodporne) lub maty bambusowe i przymocować je do balustrad. Zadbajmy także o żagiel lub parasol przeciwsłoneczny, który zapewni cień w upalne dni.

 

 

Krok 4: wprowadzenie zieleni

 

Urokliwy wygląd balkonu zagwarantuje oczywiście zieleń. Wybierzmy rośliny wytrzymałe, przystosowane do warunków panujących na balkonie. Pięknie zaprezentują się pelargonie, chryzantemy, azalie czy petunie. Możemy zawiesić je na balustradzie lub pod sufitem, a także ustawić na podłodze. Tak zielona przestrzeń będzie idealnym miejscem relaksu.

 

 

Krok 5: uzupełnienie dekoracji o dodatki

 

Pięknym dopełnieniem aranżacji staną się dodatki – to dzięki nim uzyskamy przytulny nastrój. W tej roli doskonale odnajdą się świece, lampiony i girlandy świetlne, dzięki którym na balkonie zapanuje magiczny klimat (szczególnie wieczorową porą). Niezbędnymi ozdobami będą także poduszki – pamiętajmy jednak, by na noc chować je do środka, chroniąc przed ewentualnym deszczem – radzi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.