Dom

Projekty

Plakaty, reprodukcje, obrazy...

Tekst Łukasz Mędrek • Zdjęcia eplakaty.pl

2012-12-20
Plakaty, reprodukcje, obrazy...
Kończy się lato, więc pora pomyśleć o zmianie wystroju ścian w naszym mieszkaniu i wnieść do wnętrza trochę lata na nadchodzące smutne deszczowe dni lub wpisać się w klimat jesieni, która nieuchronnie zagości w naszych domach. 


Doskonałym sposobem jest wykorzystanie wolnej powierzchni ścian i powieszenie na nich plakatów, reprodukcji, fototapet czy obrazów lub zamienienie tych, które się nam już opatrzyły na nowe. Warto się zastanowić nad kolorystyką, tematyką i charakterem tych ozdób. Ich wybór powinien być uzależniony od wielkości pomieszczenia, ilości i wielkości okien, a co za tym idzie od jasności i naświetlenia tych pomieszczeń. W pomieszczeniach jasnych możemy zawiesić praktycznie każdą fototapetę, reprodukcję i każdy obraz, natomiast w ciemnych musimy starać się zawiesić plakaty o zdecydowanie jaśniejszej kolorystyce. Dobór dodatków wiszących na ścianach uwarunkowany być musi również klimatem tego pomieszczenia, rodzajem i kolorem mebli, podłogi czy też znajdujących się na niej dywanów. W zależności od rozmieszczenia mebli i innych dodatków takich jak flakony, wazony, stojące lampy czy telewizor, mogą one wisieć już od wysokości stołu w górę. W pomieszczeniach dużych typu salon z dużymi wolnymi powierzchniami warto umieścić fototapety z widokiem na morze, góry, jakieś samotne drzewo lub panoramę miasta, natomiast w pomieszczeniach mniejszych odpowiednie do ich wielkości obrazy. 

Podobnie możemy podejść do problemu ozdobienia ścian w naszej sypialni. Musimy tylko zwrócić uwagę na to, by wybrać do niej plakaty bądź obrazy o spokojnej, stonowanej tematyce i kolorystyce, takie jak kwiaty, rozległe panoramy zielonych łąk, wzgórz, jezior, reprodukcje dzieł klasyków malarstwa czy rzeźbiarstwa lub spokojne martwe natury.
Skoro mowa o wystroju naszych wnętrz to nie możemy pominąć tego tematu w odniesieniu do przysposobionych pokoików na poddaszu. Mają one swój specyficzny klimat i niepowtarzalny urok, choćby ze względu na skośny dach i wkomponowane weń okna. Osobnym zagadnieniem jest przyozdobienie ścian kuchennych. Tu możemy wybierać między plakatami z owocami, jarzynami, ziołami, różnego rodzaju pieczywem, wszelkiego rodzaju napojami, począwszy od orzeźwiających, a skończywszy na piwie lub czymś mocniejszym, oraz bogatym wachlarzem reprodukcji dotyczących kawy i możliwości jej podawania.
W przypadku ozdób dotyczących przedpokoju lub holu nie ma sztywnych reguł i praktycznie możemy powiesić wszystko to, na co mamy ochotę (może za wyjątkiem niektórych ozdób zawieszanych w kuchni czy w łazience - ze względu na specyfikę tego typu plakatów czy reprodukcji). Reasumując, przedpokój możemy ozdobić pejzażami, portretami, martwą naturą, plakatami lub obrazami przedstawiającymi obiekty architektoniczne, reprodukcje, aktorów, muzyków. Mogą to być fotosy gwiazd kina, teatru, sportu, zdjęcia zwierząt etc.
Zupełnie inaczej podejdziemy do wystroju pokoi naszych najmniejszych pociech, w których powinien panować przede wszystkim wesoły nastrój radości i optymizmu. Plakaty czy reprodukcje powinny być wielobarwne, w zdecydowanych, ciepłych, pastelowych kolorach. Dobrze, jeśli będą się dzieciom kojarzyły z opowiadanymi przez rodziców lub starsze rodzeństwo bajkami.
Nieco starszym dzieciom powinniśmy pozwolić na współuczestniczenie w aranżowaniu powierzchni ściennych w ich pokojach. Mogą one chcieć mieć na ścianie wizerunki swoich ulubionych bohaterów kreskówek, gier komputerowych, ulubionych postaci z pełnometrażowych filmów, idoli muzycznych, znanych i uwielbianych sportowców lub po prostu jakieś pejzaże, widoki ciekawych budowli, kalendarze itp.

Natomiast jeżeli chodzi o młodzież w wieku licealnym zagospodarowanie ścian powinniśmy zostawić ich inwencji, ograniczając się jedynie do drobnych sugestii dotyczących kolorystyki i rozmieszczenia plakatów, reprodukcji i obrazów na ścianach. Jak wiemy, młodzież charakteryzuje się upodobaniami, zainteresowaniami i gustem odbiegającym nieco od naszych wyobrażeń oraz naszego postrzegania świata, chociaż oddziaływanie na bodźce estetyczne mamy zbliżone, o ile nie identyczne. Młode dziewczyny w zależności od charakteru i temperamentu mogą chcieć, patrząc na ściany swego pokoju, widzieć najmodniejsze zespoły muzyczne, piosenkarzy, modeli i modelki, panoramy miast typu Paryż czy Rio de Janeiro, ulubionych aktorów, tancerzy, muzyków lub piękne, pełne smutku i grozy reprodukcje z pogranicza fantasy i fantastyki. 
Jeżeli zaś chodzi o tak zwaną młodzież męską, preferuje ona dekorowanie swoich pokoi plakatami, obrazami, reprodukcjami (również tymi z efektem 3D) dotyczącymi sportowców, wyścigów rajdowych, olimpiad sportowych, samochodów, motocykli, najmodniejszych zespołów muzycznych, piosenkarek, modelek, tatuaży itp.Osobnym tematem, zwłaszcza dla mężczyzn, jest przysposobienie garażu i małego warsztatu umieszczonego w piwnicy, albowiem nie muszą one straszyć surowością i bałaganem, ale mogą być schludne i estetyczne. Niewątpliwą zaletą tych pomieszczeń jest to, że poza właścicielem mało kto tam wchodzi i w związku z tym można je ozdobić zgodnie z własnymi upodobaniami. Tam nikt nie będzie miał za złe, że ściany są obwieszone plakatami z samochodami, motocyklami, dziewczynami, trunkami i innym rodzajem obrazków raczej nie do przyjęcia w pozostałych pomieszczeniach.
Doskonale wiemy, że wygląd obrazu, plakatu, reprodukcji czy też reprodukcji z efektem trójwymiarowości w bardzo dużym stopniu zależy od sposobu jego wyeksponowania. Dlatego musimy zwrócić szczególną uwagę na dobór ramy. Czasem nawet lepiej całkiem z niej zrezygnować. Wszystko zależy od otoczenia, w jakim umieszczona zostanie nasza dekoracja.
Zdjęcia udostępnił sklep: https://www.eplakaty.pl/
br