Dom

Projekty

Płytki ceramiczne

Tekst Małgorzata Bąblewska Paradyż

2012-12-19
Płytki ceramiczne

Wydawać by się mogło, iż w świecie wzornictwa płytek ceramicznych powiedziano już wszystko, a kolejne nowe kolekcje są powieleniem starych schematów z nieco odświeżonym wyglądem. Nic bardziej mylnego! Pomysłowość już nie tylko projektantów, ale i samych ludzi decydujących się na ułożenie płytek w swoich domach ciągle zaskakuje. Czasami wystarczy zajrzeć do naszych znajomych, którzy właśnie ukończyli remont mieszkania, by zobaczyć, jak bardzo zmieniło się podejście do sposobu, a przede wszystkim do miejsca układania płytek ceramicznych.




Tradycyjny podział na płytki ścienne oraz podłogowe jest nadal obowiązującym kanonem, lecz coraz częściej możemy przekonać się o tym, że granica ta staje się umowna. Klienci bardzo często zadają pytania odnośnie naprzemiennego stosowania płytek podłogowych z płytkami ściennymi. Płytki przeznaczone do położenia na ścianie ze względu na zbyt małą odporność na ścieranie nie nadają się do układania na podłodze – nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by płytki podłogowe położyć na ścianach. Jeśli wsłuchać się dokładnie w oczekiwania klientów, to da się zauważyć zmianę postrzegania koncepcji wyglądu domowych wnętrz – popularne dotychczas płytki ścienne małych formatów, układane pionowo, znikają ze ścian nie tylko obiektów użyteczności publicznej takich jak szkoły, muzea i kina, galerie handlowe czy biurowce, ale także z naszych własnych łazienek oraz kuchni. Ustępują one miejsce płytkom wielkoformatowym, nierzadko tym, których pierwotnym przeznaczeniem były salony, hole i tarasy.



Liczba klientów decydujących się na płytki wielkoformatowe stale rośnie – np. sprzedawane od 2006 roku kolekcje płytek ściennych o wymiarach 32,5 x 97,7 cm nadal cieszą się ogromną popularnością, chociaż coraz częściej dzisiejsi użytkownicy decydują się pójść jeszcze dalej, układając na ścianach wielkoformatowe płytki gresowe. Zabieg ten jest w projektach inwestycyjnych bardzo częsty i uzasadniony nie tylko względami technologicznymi, ale i ekonomicznymi – duże płytki gresowe idealnie pasują wyglądem do dużych pomieszczeń, są wygodne w konserwacji oraz nie wymagają tak dokładnej  oraz czasochłonnej pracy przy ich układaniu. Ponadto mają znakomite parametry techniczne i przy obsłudze dużych inwestycji doskonale spełniają rolę ceramicznej okładziny.



Jest to tym bardziej zrozumiałe, że kolekcje płytek gresowych nie obejmują jedynie podstawowych dużych formatów – w ich asortymencie spotkać można wiele elementów dekoracyjnych, takich jak listwy, cokoły czy mozaikę. Dzięki nim możliwe staje się przełamanie monotonii całości i dodanie całej ekspozycji charakteru. Ponadto większość kolekcji gresów produkowanych dzisiaj ma tożsame rozmiary,  co pozwala nie tylko na łączenie ze sobą elementów różnych kolekcji, ale przede wszystkim na modularne zestawienie różnych formatów – dzięki temu wzory, które możemy układać w naszych pomieszczeniach są ograniczone jedynie naszą wyobraźnią.



Coraz częściej klienci decydują się na wybranie takich kolekcji, które w bardzo wyraźny sposób określą charakter wnętrza ich domu. Doskonałym przykładem są kolekcje gresów szkliwionych, należących na przykład do marki My Way Paradyż Group. Ich wzornictwo zainspirowane surowcami naturalnymi zwiastuje niejako  w trendach ceramicznych powrót do korzeni, nawiązanie do idei ekologii czy też zastąpienie innych okładzin podłogowych (panele) odporniejszą mechanicznie i chemicznie alternatywą. Użyte w kolekcjach wzornictwo i kolorystyka pozwalają poczuć się ich użytkownikowi niemal jak na wakacjach w ciepłych krajach, gdzie w drodze nad morze stąpamy po ciepłym piasku, a miejscowe domy powstały z naturalnego budulca.



Równocześnie zauważyć się daje ogromne ożywienie w stosowaniu tak – zdawać by się mogło – nudnych wzorów, jak surowy kamień czy beton. To propozycje dla ludzi ceniących sobie prostotę w duchu minimalizmu. W połączeniu z designerskim umeblowaniem i nieszablonowym spojrzeniem na kwestie rozmieszczenia elementów wyposażenia wnętrz, wystrój taki nabiera futurystycznego klimatu, poszukiwanego przez ludzi odważnych, pragnących jednocześnie zaakcentować swoją odrębność. Klienci nie wahają się układać kolekcji tych gresów na ścianach łazienek czy salonów, nadając pomieszczeniu nowoczesnego charakteru.