Dom

Remont

Podłączenie instalacji do „centrum kuchennego dowodzenia”

Tekst Joanna Aleksandruk

2014-05-05
Podłączenie instalacji do „centrum kuchennego dowodzenia”

Wyspa w kuchni ma swoich zwolenników i przeciwników. Do niedawna kuchenna wyspa uchodziła za klasyczny luksus wyposażenia mieszkania – dziś jest niemalże standardowym elementem kuchni. Jedną z podstawowych zalet takiego wyposażenia są komfortowe warunki przyrządzania posiłków i przyjemność cieszenia się otwartą przestrzenią. Przykład: jeśli kuchnia jest otwarta, wówczas zachęca do wspólnych pogawędek, integracyjnego gotowania czy smakowania potraw.Poza zaletami, kuchenne wyspy mają swoje wady. Taka konstrukcja wymaga nieco większej powierzchni, niżeli typowy ciąg kuchenny ustawiony pod ścianą. W przypadku, gdy w kuchni mamy ograniczone miejsce, można je zaaranżować łącząc jadalnię z salonem i stworzyć wspólną przestrzeń. Kuchnia z wyspą potrzebuje średnio 20-25m2. Szerokość obejścia wokół wyspy powinna mierzyć od 90 do nawet 120 cm. Powinniśmy pamiętać o tym, aby zostawić miejsce dla wyspy i ciągu roboczego, ponieważ zapewni to nam swobodne przejście nawet przy otwartych szufladach. Niemalże wszystkie standardowe urządzenia AGD wyposażenia kuchni mogą mieścić się w wyspie. Jednym z nich jest płyta gazowa. Najlepiej wyposażyć się w taką, która ma chowane pokrętła, zapobiegające przypadkowemu zgaszeniu płomienia. W kuchennych wyspach można również zamontować płyty domino (szer. około 30 cm), które mogą być zasilane zarówno z gazem, jak i prądem. Dodatkowo kuchenna wyspa często jest wyposażona w praktyczny okap, pomocniczy zlewozmywak i podblatową chłodziarkę z szufladami. Z przyczyn oczywistych nie da się tutaj zainstalować chłodziarko-zamrażarki, ponieważ jest albo wysoka (150-200 cm), toteż z powodów ergonomicznych lodówkę powinno się umieścić blisko drzwi. Dla bezpieczeństwa najmłodszych domowników piekarnik i kuchenkę mikrofalową powinno się instalować na wysokości 150 cm. Poza tym nie trzeba się schylać, by wyjąć przygotowaną potrawę.

 


Instalacje 
Do miejsca, w którym stanie wyspa, rury wody ciepłej i zimnej prowadzi się w podłodze. W świeżo budowanym domu układa się je jeszcze przed wykonaniem wylewki. Najczęściej w remontowanych kuchniach wymaga to zdejmowania posadzki a następnie wykuwania w szlichcie bruzd, w których układane są przewody. Powinniśmy jednak pamiętać, aby rury ciepłej i zimnej wody były termicznie zaizolowane. Oprócz tego przy wyspie można postawić filar lub boczną ściankę w wodoodpornych płyt g-k , a instalację wodną ukryć wewnątrz. Jeśli jesteśmy zdecydowani poprowadzić rury pod stropem, musimy zrezygnować z okapu oraz oświetlenia w podwieszanym suficie, gdyż instalacji wodnej i elektrycznej nie prowadzi się razem. Zlewozmywak pełni funkcję pomocniczą i może być jedno- lub dwukomorowy. Watro wybrać tutaj model o wielu funkcjach. Poza standardowym zlewozmywakiem może pełnić również rolę blatu roboczego, durszlaka, deski do krojenia oraz sprzętu do pozbywania się odpadków. Wymiary zlewozmywaka mogą być dobrane w zależności od tego, jaką powierzchnię na niego przeznaczyliśmy. Jego głębokość sięga średnio 50 cm i może być wyposażony w komorę główną i komory pomocnicze zawierające odsączarkę. Ułatwia to znacznie zmywanie sztućców, a także owoców i warzyw. Materiał, z którego wykonano zlewozmywak na wyspie musi zgrabnie komponować się z pozostałymi elementami wystroju. Najpopularniejszymi są elementy chromoniklowe, które są odporne zarówno na uderzenia, jak i ścieranie oraz działanie środków czyszczących. Podobnie jak w przypadku instalacji wodnej, tak przy przewodach elektrycznych najczęściej te elementy schowane są w podłodze. Jednak zanim zamontujemy przewody, należy dobrze przemyśleć kwestię ich rodzaju. Płyty elektryczne zasilane są prądem trójfazowym, zaś piekarniki podłączane do napięcia sieciowego. Do każdego z tych urządzeń powinniśmy zatem doprowadzić osobny obwód elektryczny zabezpieczony włącznikiem różnicowo-prądowym. Niewykorzystane przewody przydadzą się do zasilenia gniazd, które zainstalujemy na wyspie. Drobne sprzęty ADG będą wymagały gniazd-monobloków. Na wyspie płytę wbudowuje się w blat. Wielkość i liczba pól grzejnych będzie zapewne dopasowana do potrzeb rodziny, toteż sprawdzi się to w chwili, gdy jednocześnie będzie gotowało kilka osób. Nie lada wyzwaniem będzie odprowadzenie kanalizacji z kuchennej wyspy. Tę kwestię najlepiej rozwiązać już na etapie budowy domu. W takim wypadku rurę odprowadzającą można ułożyć w podłodze z 2-2,5% wymaganym spadkiem, aby grawitacyjnie odprowadzić ścieki. Drugą możliwością jest wyprowadzenie kanalizacji przez strop najniższej kondygnacji domu, (np. piwnicy). W remontowanych kuchniach o wiele trudniej jest wykonać działającą instalację bez naruszenia wysokości podłogi. W takim przypadku można użyć urządzenia rozdrabniająco-przepompowującego. Należy przy tym pamiętać, że podłączenie rury odprowadzającej ścieki z urządzenia do pionu instalacji kanalizacyjnej powinno znajdować się wyżej niż pompa.

 

 

Gdy do zasilania płyty gazowej będziemy używali butli, to ograniczymy sobie czasu. Taka instalacja będzie jednie wymagała znalezienia odpowiedniego miejsca pod wyspowym blatem. Jeśli jednak decydujemy się na gaz sieciowy, wówczas doprowadzenie go do wyspy powoduje przypływ dodatkowych czynności. Przepisy wymagają, aby przewody gazowe były prowadzone w taki sposób, by uniemożliwić koncentrację gazu w zamkniętej przestrzeni. Jeśli zechcemy je jednak zbudować, wówczas osłony muszą umożliwić stałe przewietrzanie. Ponadto należy zapewnić łatwy dostęp do przewodów i zaworu odcinającego. Płyta ceramiczna i indukcyjna są najlepszymi rozwiązaniami na wyspie. Są płaskie, efektowne oraz doskonale wyglądają w otwartej przestrzeni. Przygotowanie posiłku wymaga o wiele mniej czasu. Takie płyty łatwo utrzymuje się w czystości, co niewątpliwie jest zaletą w utrzymaniu otwartej przestrzeni. Właściwie na płycie ceramicznej są wyodrębnione pola grzejne, a powierzchnia wokół nich jest chłodna i bezpieczna w użytkowaniu. Stanowisko do gotowania wymaga zatem kupna specjalnego okapu przeznaczonego do zamontowania do sufitu. Wobec tego użyte sprzęty powinny być nie tylko efektowne, ale również łatwe do utrzymania w czystości. To urządzenia zaawansowane technologicznie i jakościowo. Tego typu okapy wyspowe nie wymagają dostosowania wnęk między wiszącymi szafkami kuchennymi. Zazwyczaj urządzenia są produkowane w rożnych szerokościach. Różnice wahają się między 35 cm, a 120 cm. Najpopularniejsze mają 60 lub 90 cm. Szerokość okapu nie powinna być tutaj mniejsza od szerokości płyty indukcyjnej. Przykładowo nad płytą zasilaną gazem o szerokości 60 cm możemy zamontować okap 90 cm. Jest on dużo większy niż kuchenka, więc łatwiej jest mu wyłapać wszystkie opary. Dobry okap skutecznie zneutralizuje zapachy i wyłapie unoszące się w powietrzu drobiny tłuszczu. Jak można zauważyć, doprowadzenie do wolno stojącej kuchennej wyspy potrzebnych instalacji może przysporzyć wieloetapowych prac. Bez większego problemu można doprowadzić tam wodę, ale nieco bardziej skomplikowane jest podłączenie gazu. Jednak nie ma elementów, których nie bylibyśmy w stanie zamontować w centrum kuchennego dowodzenia.