Dom

Eksploatacja i naprawa

Polskie osiedla już oszczędzają z eGain

2014-10-14
Polskie osiedla już oszczędzają z eGain

Najbardziej nowoczesny, szwedzki system regulacji temperatury w budynkach z powodzeniem działa w Polsce. Jego wyjątkowość polega na codziennym aktualizowaniu prognozy pogody i uwzględnianiu jej w regulacji temperatury w mieszkaniach. Przewiduje, jak skutecznie ogrzać budynek bez gwałtownych wahań temperatury, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii o 10%.

Jak działa system?

System eGain forecastingTM działa w oparciu o regulację prognozową. Co to znaczy? Szczegółowe prognozy pogody (temperatura zewnętrzna, prędkość i kierunek wiatru, nasłonecznienie i opady atmosferyczne) w połączeniu z danymi budynku są wykorzystywane jako dane wejściowe, a system wylicza tzw. temperaturę równoważną, czyli wartość, która określa zapotrzebowanie na ciepło dla całego budynku. Znając prognozę pogody dla konkretnego miejsca, w którym stoi budynek, można tak gospodarować ciepłem, że właściwa ilość jest dostarczana do mieszkań w odpowiednim czasie. Budynek nie jest ani przegrzewany, ani wychładzany.

Instalacja systemu jest szybka, tania i pozwala na automatyczne monitorowanie oraz optymalizowanie zużycia energii w budynku, a realne oszczędności, nawet do 10%, pojawiają się już po pierwszym sezonie grzewczym. To znacznie efektywniejsze i szybsze ich generowanie niż w przypadku montażu nowych okien, czy docieplania budynku. Istotne jest, że system eGain nie wymaga zmian w węźle cieplnym, a jest uzupełnieniem już istniejącego i może być stosowany w niemal wszystkich budynkach wielorodzinnych. I się sprawdza!

Taki system został zainstalowany w Łomżynskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w 2010 roku. Zarządowi spółdzielni zależało przede wszystkim na poprawie komfortu życia mieszkańców poprzez zmniejszenie wahań temperatury, a także na ograniczeniu zużycia energii cieplnej przez budynek i tym samym zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, który powstaje przy produkcji ciepła. W pierwszym sezonie grzewczym spółdzielnia zanotowała 10% obniżenie zużycia ciepła do ogrzania mieszkań, co pozwoliło mieszkańcom zaoszczędzić na rachunkach.

Podobne wyniki ograniczenia zużycia ciepła zostały zanotowane w spółdzielniach w, Pruszkowie czy Ożarowie Mazowieckim.

Lista korzyści, które przynosi system eGain jest długa, jednak najważniejsze z nich to obniżenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i co za tym idzie niższe rachunki za ciepło. Wraz z bardziej zbilansowaną temperaturą w mieszkaniach, do atmosfery trafia mniej gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń, dlatego można śmiało powiedzieć, że system eGain jest ekologiczny. Drugim ważnym elementem jest znacząca poprawa komfortu cieplnego w mieszkaniach. Jest to związane z tym, że system stabilizuje temperaturę i eliminuje jej wahania. Niemniej istotny jest fakt, że administratorzy mają stały dostęp do pełnej wiedzy na temat wpływu warunków zewnętrznych na komfort w mieszkaniach, a dzięki komputerom mogą zarządzać zdalnie ciepłem w budynku.

Regulacja prognozowa eGain to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą obniżyć koszty ogrzewania przy jednoczesnym podniesieniu komfortu życia mieszkańców.