Dom

Porady

Pralka na swoim miejscu

Tekst Łukasz Nowosielski

2014-01-07
Pralka na swoim miejscu

Pralnia staje się coraz popularniejszą i bardziej docenianą częścią domu. W nowo powstających budynkach pomieszczenie to często uwzględnia się już na planach architektonicznych. Właściciele zamieszkanych już domów również chętnie szukają rozwiązań aranżacyjnych pozwalających na wydzielenie przestrzeni, którą można by wykorzystać jako domową pralnię. Gdy budujemy dom, warto pomyśleć o oddzielnym pomieszczeniu, w którym będziemy mogli ustawić sprzęt przeznaczony do prania oraz inne przydatne akcesoria. Szukając miejsca na pralnię, zastanówmy się jak często będziemy z niej korzystać. Im więcej czasu mamy zamiar w niej spędzać, tym większy nacisk powinniśmy położyć na to, by zaaranżowana była w wygodnym miejscu. Nie chcemy przecież wędrować z koszem na pranie przez cały dom –zwłaszcza, gdy mieszkamy w pokaźnych rozmiarów budynku. Dlatego w miarę możliwości dobrze jest odpowiedniej przestrzeni szukać jak najbliżej centralnej części domu. Jeżeli mamy zamiar suszyć ubrania na świeżym powietrzu, powinniśmy zadbać także o to, by pralnia usytuowana była w pobliżu balkonu, tarasu, czy ewentualnie tylnego wyjścia. Zastanówmy się, czego potrzebujemy, by pranie ubrań w naszym domu przebiegało sprawnie i komfortowo. Podstawowym sprzętem będzie oczywiście pralka. Stanowi ona centrum pracy w takim pomieszczeniu, więc należy ustawić ją tak, by dotarcie do niej nie było utrudnione ograniczoną przestrzenią. 

 

Pralnia to miejsce narażone na dużą wilgotność powietrza, powinniśmy więc zadbać o dobrą wentylację i odpowiednią cyrkulację powietrza.

 

Dobrym pomysłem z pewnością okaże się usytuowanie w pralni koszy, szuflad lub pojemników, które pozwolą nam na odpowiednie segregowanie ubrań. Przygotowując pranie, unikniemy wówczas konieczności oddzielania rzeczy białych od kolorowych, delikatnych czy farbujących tkanin itd. Kolejną istotną częścią pralni jest miejsce, w którym będziemy przechowywać proszki do prania, płyny do płukania czy detergenty. Ład i porządek łatwo zachowamy, przeznaczając na ten cel odpowiedniej wielkości szafkę, bądź montując na ścianie półki. Pamiętajmy, że nawet jeśli jesteśmy zwolennikami suszenia prania na zewnątrz, to nie zawsze będzie to możliwe – choćby w czasie zimy czy podczas opadów deszczu. Z tego względu niezwykle przydatnym sprzętem okaże się mechaniczna suszarka. Popularne są suszarki bębnowe, jednak zajmują dużo miejsca, co w przypadku niewielkiej dostępnej przestrzeni może okazać się poważnym problemem. Alternatywą może być zwyczajna suszarka, na której możemy rozwiesić ubrania do suszenia. W zależności od naszych preferencji, możemy wybierać spośród modeli rozkładanych czy mocowanych na suficie bądź ścianie. Pierwsze z nich po złożeniu można schować, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsce. Druga opcja również nie powinna sprawić nam problemu, gdyż suszarkę zamontować możemy w najwygodniejszym dla nas miejscu. Nie zaszkodzi też zadbać o drążek, którego będziemy mogli użyć do rozwieszenia ubrań na wieszakach. Aby mieć pod ręką wszystko, co potrzebne, znajdźmy też miejsce na deskę do prasowania oraz żelazko. Uprasowane rzeczy z pewnością zechcemy gdzieś ułożyć, dlatego nieoceniony będzie odpowiedniej wielkości blat.

 

 

W sytuacji gdy wilgotność powietrza jest wysoka i utrzymuje się długo, ściany narażone są na zawilgocenie, co może prowadzić do powstania grzyba i innych zmian w jej strukturze, wpływających również niekorzystnie na estetykę pomieszczenia.

 

Warto mieć pod ręką odrobinę wolnej przestrzeni, choćby na wypadek, kiedy będziemy musieli przerwać prasowanie i na chwilę odłożyć gdzieś żelazko, nie wyłączając go z gniazda sieciowego. Zdarzają się sytuacje, gdy potrzebujemy dostępu do bieżącej wody - gdy względu na delikatność tkanin chcemy uprać coś ręcznie lub po prostu umyć ręce. W tym wypadku warto mieć pralnię zaopatrzoną w umywalkę bądź zlew. Pomyślmy też o bezpieczeństwie osób korzystających z pralni. Umieśćmy gniazdka elektryczne w przemyślanych miejscach oraz zaopatrzmy je w chroniące przed wilgocią osłonki, gdyż nie jesteśmy przecież w stanie wykluczyć, że woda nie rozchlapie się na różne strony. Oczywiście instalując gniazda elektryczne miejmy na uwadze również to, by mieć do nich łatwy dostęp w przypadku, gdy na przykład chcemy podłączyć żelazko. Pralnia to miejsce narażone na dużą wilgotność powietrza, powinniśmy więc zadbać o dobrą wentylację i odpowiednią cyrkulację powietrza. Z tego względu nienajlepszym wyborem jest aranżowanie jej w piwnicy. W sytuacji gdy wilgotność powietrza jest wysoka i utrzymuje się długo, ściany narażone są na zawilgocenie, co może prowadzić do powstania grzyba i innych zmian w jej strukturze, wpływających również niekorzystnie na estetykę pomieszczenia. Pamiętajmy, że zbyt duża wilgotność zaszkodzi również suszącym się w pomieszczeniu ubraniom, sprawiając, że będą miały nieprzyjemny zapach. Jeżeli pomieszczenie przeznaczone na pralnię nie posiada okna, za pomocą którego moglibyśmy je wietrzyć, to zadbajmy, by w pralni znalazł się sprawny i zawsze drożny przewód wentylacyjny. Ważne jest również, by pralnia była odpowiednio ogrzewana, gdyż zbyt niska temperatura pogłębi tylko problem dużej wilgotności. Na rynku dostępne są różnego rodzaju pochłaniacze wilgoci. Możemy zaopatrzyć się w taki sprzęt – z pewnością okaże się bardzo przydatny. Zwróćmy też uwagę na to, jakie drzwi montujemy w wejściu do pralni. Decydując się na drewniane szybko spostrzeżemy się, iż nie był to dobry pomysł, gdyż mogą się one odkształcać pod wpływem wilgoci. Dlatego w tym celu należy wybierać drzwi stalowe, bądź wykonane z innych tworzyw odpornych na działanie wilgoci.

 

Często stosowanym rozwiązaniem jest ustawianie pralki w łazience lub kuchni. Nie wygląda to jednak dobrze. Dodatkowo blokuje miejsce, które można przeznaczyć na bardziej odpowiednie do tych pomieszczeń sprzęty – zwłaszcza jeśli chodzi o kuchnię.

 

A co, jeśli nie budujemy właśnie domu i nie mamy możliwości zadbać o pomieszczenie na pralnię już u podstaw planowania przestrzeni budynku a w naszym domu nie ma odpowiedniego miejsca? Wtedy musimy wykazać się wyobraźnią i zaradnością. Często stosowanym rozwiązaniem jest ustawianie pralki w łazience lub kuchni. Nie wygląda to jednak dobrze. Dodatkowo blokuje miejsce, które można przeznaczyć na bardziej odpowiednie do tych pomieszczeń sprzęty – zwłaszcza jeśli chodzi o kuchnię. Łazienka z kolei nie jest dobrym miejscem, jeśli chcemy, by urządzona była ze smakiem i wykorzystywana przede wszystkim jako miejsce do relaksu. Starajmy się zaaranżować w domu niewielką przestrzeń, gdzie uda nam się zmieścić choćby podstawowe elementy tworzące pralnię i zapewniające komfort w jej użytkowaniu. Jeśli mamy taką możliwość, możemy oddzielić pralnię od reszty pomieszczeń jednolitymi, suwanymi drzwiami, dzięki czemu po ich zasunięciu będzie ona niewidoczna. W wypadku mocno ograniczonej dostępnej przestrzeni ograniczmy wyposażenie pralni do rzeczy niezbędnych. Można wówczas zrezygnować z suszarki bębnowej czy dużych koszy na brudne rzeczy. Nie unikniemy jednak obowiązku zadbania o optymalną wilgotność powietrza. W mniejszym pomieszczeniu tym bardziej powinniśmy się o to zatroszczyć. Oczywiste jest, że bez kompleksowo wyposażonej pralni można żyć. Jednak jeśli tylko mamy taką możliwość, starajmy się stworzyć specjalnie przeznaczoną do tego przestrzeń. Z pewnością przyczyni się to do organizacji naszego domu oraz pozwoli uniknąć bałaganu powstającego w wyniku wykonywania związanych z praniem czynności. Pralka bywa kłopotliwym urządzeniem – sprzętem, który nie pasuje do żadnego z pomieszczeń, a gdzie się nie pojawi, tam zaburza harmonię i wprowadza chaos. Dlatego warto przeznaczyć dla niej osobne miejsce, gdzie będzie mogła pełnić najważniejszą funkcję.