Dom

Budowa

Przeciekający dach z papy

Tekst ULTRAMENT WWW.ULTRAMENT.PL

2023-02-24
Przeciekający dach z papy

***Materiał reklamowy***

 

Nieestetyczne zacieki na suficie, obniżony komfort cieplny, ryzyko powstania grzybów i pleśni – to podstawowe skutki przeciekającego dachu z papy. Co istotne, do takich sytuacji może dojść zarówno w kamienicach i domach, które były budowane starymi metodami, jak i w nowoczesnym budownictwie, gdzie podczas budowy doszło do błędów. Jakie są rodzaje uszkodzeń i jak naprawić przeciekający dach?

 

Papa, choć to jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych jako pokrycie dachowe, nie jest wolna od niedoskonałości. Dlatego tak istotne jest nie tylko bieżące naprawianie powstałych uszkodzeń czy nieszczelności, ale także wykonywanie regularnych prac konserwacyjnych.

 

WRAŻLIWE MIEJSCA NA DACHU

Uwaga! Na każdym dachu znajdują się bardziej wrażliwe miejsca, które są podatne na przecieki podczas ulewnych deszczy.

Podstawowe powody nieszczelności to:

• uszkodzone folie dekarskie,

• źle uszczelnione włazy, kominy i okna dachowe,

• źle zamontowane obróbki blacharskie,

• nieprawidłowo zamontowane pokrycie dachowe z papy.

 

Foto:©Shutterstock.com

 

RODZAJ NAPRAWY ZALEŻY OD MIEJSCA I RODZAJU DEFEKTU

– W przypadku przeciekającej połaci dachowej, należy działać możliwie najszybciej – mówi Maciej Szymański, ekspert firmy Ultrament. To, aki środek wykorzystamy zależy jednak od rodzaju defektu oraz panującej na dworze aury pogodowej. Sprawdźmy.

 

Brak uszczelniania lub uszkodzenia obróbki blacharskiej przy kominie

Do naprawy tego uszkodzenia należy wykorzystać uszczelniacz do dachów. To bitumiczna masa do obróbek blacharskich, która dzięki odpowiedniej recepturze po wyschnięciu tworzy elastyczną, wytrzymałą oraz odporną na starzenie spoinę.

 

Pękanie papy na wyobleniach przy murkach oporowych dachów

Do naprawy tego uszkodzenia należy wykorzystać kit dekarski. To plastyczna, łatwa w użyciu i odporna na działanie warunków atmosferycznych masa naprawcza do stosowania na podłożach bitumicznych, asfaltowych, tynkach i murach. Uwaga! Kit dekarski można wykorzystać także przy małych uszkodzeniach powstałych na skutek np. uderzeń gałęzi drzew.

 

Nieszczelność na łączeniach papy na tzw. zakładkach

Do naprawy tego uszkodzenia należy wykorzystać lepik do papy. To klej bitumiczny, który można użyć do klejenia pap na beton, drewno i stare powłoki bitumiczne, przy czym produktu można używać na powierzchniach o kącie nachylenia do 5%. Dlatego alternatywnie należy sięgnąć po lepik do papy Plus, czyli dwukomponentową, szybkowiążącą masę bitumiczną, którą stosuje się na duże powierzchnie i w przypadku większych nachyleń połaci dachów.

 

Odspajanie się całych połaci / brył papy z uwagi na zbyt słabe wgrzanie papy

W tym przypadku również wykorzystuje się lepiki do papy. Pamiętajmy, że jeżeli uszkodzenie jest duże, należy wyciąć zniszczony płat papy. Następnie na odkrytą część dachu szpachelką nakłada się lepik, starając się zaaplikować trochę produktu także pod starą papę. Następnie wsuwamy docięty kawałek nowej papy i dociskamy całość (np. przy użyciu małego wałka).

 

Pęcherze / odparzenia papy

Do naprawy tego uszkodzenia należy wykorzystać masę naprawczą typu Profi. To szybkoschnąca, wzmocniona włóknami, nieprzepuszczająca wody masa bitumiczna, którą można stosować nawet na wilgotne i mokre powierzchnie, w temperaturze od 0°C i w czasie deszczu.

 

Odklejone gonty bitumiczne

Do naprawy tego uszkodzenia należy wykorzystać klej do papy i gontów. To bitumiczna, wzmocniona włóknami masa służąca do podklejania. Dzięki zawartości rozpuszczalników organicznych lekko rozpuszcza podłoże, zwiększając przyczepność klejonych elementów.

 

Odświeżenie powierzchni papy, renowacja przed zimą, mikropęknięcia

Aby mieć pewność, że pokrycie dachu z papy jest szczelne, warto wymalować je renowatorem. To czarna, cienkowarstwowa powłoka bitumiczna do uszczelniania i renowacji powierzchni papowych oraz płyt włóknisto-cementowych. Przedłuża żywotność papy, tworząc elastyczną powłokę uszczelniającą.

 

Foto:©Shutterstock.com

 

ZANIM PRZYSTĄPIMY DO RENOWACJI

Zanim przystąpimy do naprawy uszkodzeń, powierzchnię należy odpowiednio przygotować oczyszczając ją ze wszystkich zabrudzeń. Pamiętajmy też, że jeżeli w podłożu mineralnym znajdują się większe ubytki, należy je wypełnić zaprawą uszczelniającą. Dodatkowo trzeba usunąć mechanicznie do warstwy nośnej podłoża pokryte smołą lub pakiem smołowym, a nasiąkliwe powierzchnie – zagruntować.

Wymiana pokrycia z papy to często zupełnie niepotrzebny proces. Nawet gdy dach przecieka są sposoby na to, aby skutecznie i szybko naprawić powstałe szkody. Czy to jednak możliwe, wszystko zależy od stanu dachu. Jeżeli bowiem okaże się, że purchli jest bardzo dużo, a na powierzchni są pęknięcia, z których wyrasta roślinność – to znak, że trzeba wykonać generalny remont dachu.

 

CO NA RYNKU? PRODUKTY DO NAPRAWY I RENOWACJI DACHÓW OD ULTRAMENT

Marka Ultrament oferuje bogatą linię produktów bitumicznych służących do naprawy i renowacji pokryć dachowych z papy. Wszystkie produkty Ultrament dostępne są w popularnych marketach budowlanych (np.: Bricomarché, Bricoman, Castorama, Leroy Merlin, OBI).

 

Kit dekarski – plastyczna i łatwa w użyciu, a do tego odporna na działanie warunków atmosferycznych, masa naprawcza do stosowania na podłożach bitumicznych, asfaltowych, tynkach i murach. Alternatywą jest Masa naprawcza Profi – szybkoschnąca, wzmocniona włóknami, nieprzepuszczająca wody masa bitumiczna, którą można stosować nawet na wilgotne i mokre powierzchnie, w temperaturze od 0°C, a nawet w czasie deszczu.

 

Uszczelniacz do dachów – bitumiczna masa do obróbek blacharskich, która dzięki odpowiedniej recepturze po wyschnięciu tworzy elastyczną, wytrzymałą oraz odporną na starzenie spoinę.

 

Klej do papy i gontów – bitumiczna, wzmocniona włóknami masa służąca do podklejania papy i gontów. Dzięki zawartości rozpuszczalników organicznych lekko rozpuszcza podłoże, zwiększając przyczepność klejonych elementów.

 

Lepik do papy – klej bitumiczny, służący do klejenia pap na beton, drewno i stare powłoki bitumiczne. Produkt można stosować na powierzchniach o kącie nachylenia do 5%. Alternatywą jest Lepik do papy Plus, dwukomponentowa, szybkowiążąca masa bitumiczna, którą stosuje się na duże powierzchnie i w przypadku większych nachyleń połaci dachów.

 

Renowator do dachów – czarna, cienkowarstwowa powłoka bitumiczna do uszczelniania i renowacji powierzchni papowych i płyt włóknisto-cementowych. Przedłuża żywotność papy, tworząc elastyczną powłokę uszczelniającą.