Dom

Eksploatacja i naprawa

Przemyślane oświetlenie

Tekst Łukasz Nowosielski

2014-05-05
Przemyślane oświetlenie

Światło jest w stanie bez trudu oszukać nasze oczy. Umiejętnie dobierając jego źródła i operując nimi w odpowiedni sposób, możemy maksymalnie wykorzystać zalety światła. Szczególnie cenna okazuje się ta umiejętność, gdy przychodzi nam zadbać o doświetlenie małych, często pozbawionych okien, pomieszczeń. Fakt, że pomieszczenie jest niewielkie, nie znaczy, że nie potrzebujemy w nim komfortowego oświetlenia. Przeciwnie – takie miejsca jak łazienka czy garderoba potrzebują go nie mniej niż kuchnia czy salon. Co więcej, w pomieszczeniach tych zwyczajne, wychodzące z zamontowanego na suficie żyrandola nie zdałoby egzaminu. Male pomieszczenia jak łazienka czy garderoba wykorzystywane są przez mieszkańców do celów, w których istotną kwestią jest dobra widoczność oraz właściwe postrzeganie barw. Kiedy robimy makijaż przed lustrem lub dobieramy strój, chcielibyśmy wszystko widzieć dobrze i ze szczegółami, dlatego ważne jest, by światło nie utrudniało nam widzenia barw takimi, jakimi są w rzeczywistości. W tego typu miejscach zazwyczaj nie ma okien, więc nie mamy możliwości oświetlenia ich światłem naturalnym. Tylko ono oferuje maksymalny współczynnik rozróżniania barw (Ra=100), jednak dzięki lampie halogenowej możemy uzyskać wynik do niego zbliżony. Świetlówki color proof osiągają wysoki wynik, jednak są mniej wydajne.

 

 

W większości domów już na wejściu trafiamy do pomieszczenia, w którym sprawa oświetlenia zostaje często zaniedbana – wiatrołapu. Można odnieść wrażenie, że skoro każdorazowo przebywamy tam tylko kilka minut – by zdjąć lub założyć odzież wierzchnią – to oświetlenie nie jest nam potrzebne. Z pewnością wygodniej będzie korzystać z wiatrołapu, jeśli jednak o nie zadbamy. Zwłaszcza, jeżeli posiadamy w nim lustro. Chcemy wówczas dobrze widzieć w nim swoje odbicie, dlatego praktyczna może okazać się również specjalnie poświęcona mu lampa. Doskonałym pomysłem będzie również wbudowana w ścianę szafa, której zasuwane drzwi będą jednocześnie wielkim lustrem. Powstanie dzięki temu złudzenie przestrzeni większej niż w rzeczywistości, a dodatkowo tafla lustra doskonale odbije światło, uzupełniając jego ewentualny niedobór. Jeśli właśnie jesteśmy na etapie budowania domu i wyposażania go w drzwi, warto wybrać model zawierający przeszklenia, dzięki którym zyskamy naturalne oświetlenie. W przedpokojach na ogół z powodu braku okien światło dzienne nie ma dostępu, dlatego jesteśmy zdani na elektryczność. Jeśli w przedpokoju nie mamy lustra i skierowane na konkretny obiekt światło nie jest nam potrzebne, możemy zdecydować się na żyrandol lub zamontowane na ścianach kinkiety. Warto też pomalować ściany na jasne barwy – z pewnością pomoże nam to rozjaśnić pomieszczenie. Miejscem, w którym rozmieszczenie oświetlenia powinno być dobrze przemyślane, jest łazienka. Tu znowu ważnym elementem wymagającym dobrego oświetlenia jest lustro. To szczególnie ważna kwestia, którą docenimy podczas robienia makijażu, golenia czy innych czynności, podczas których chcielibyśmy jak najdokładniej oglądać swoje odbicie. Istotne okażą się tu parametry oświetlenia takie jak temperatura barwowa oraz wskaźnik oddawania kolorów. By korzystanie z lustra w łazience było wygodne a lustrzane odbicie dobrze oddawało barwy, powinniśmy pomyśleć o zamontowaniu lamp bocznych. Najlepiej, jeśli wybrana przez nas instalacja elektryczna będzie pozwalała na włączenie dowolnej lampy lub obu naraz – wówczas oświetlenie możemy regulować według potrzeb. Oświetlenie łazienkowego lustra to jednak za mało. Dobrze jest rozjaśnić pomieszczenie montując więcej źródeł światła. W przypadku małej łazienki za pomocą oświetlenia możemy optycznie ją powiększyć. Źle doświetlona przestrzeń zawsze będzie wydawała się mniejsza, dlatego zadbajmy o to, by przez zbyt delikatne oświetlenie nie pogłębiać wizualnej ciasnoty i tak już niewielkiego pomieszczenia. Nowoczesne łazienki na ogół aranżowane są w jasnych, zimnych barwach, co również korzystnie wpływa na ich optyczną przestronność. Warto wówczas dopasować barwę światła do ogólnie przyjętej kolorystyki.

 

 

Zwolennicy nowoczesnego designu z pewnością docenią zalety światła jako elementu dekoracyjnego. Na rynku dostępne są bardzo modne w ostatnich latach listwy ledowe, za pomocą których możemy efektownie przystroić łazienkę światłem. W kwestii wykorzystania diod ledowych mamy ogromne pole do popisu dla naszej wyobraźni. Można wyeksponować za ich pomocą wannę, prysznic lub inne miejsca w łazience. Blask światła o dobrze dobranej barwie doda pomieszczeniu nie tylko elegancji, ale też zapewni nam relaks w pięknym i efektownym otoczeniu. Kolejnym miejscem, w którym nieocenione będzie światło dobrej jakości, jest garderoba. Potrzebujemy więc lamp o wysokim współczynniku rozróżniania barw, gdyż dzięki nim będziemy mogli perfekcyjnie dobrać odzież, łącząc jej elementy pod kolor. Nie chcemy przecież być rozczarowani zaraz po opuszczeniu garderoby, gdy zauważymy, że odcienie tkanin w rzeczywistości wcale nie są takie, jakimi widzieliśmy je jeszcze przed chwilą. Najlepiej w garderobie spiszą się halogeny, gdyż dadzą nam obraz kolorów najbliższy rzeczywistemu. Jednak i one nie są całkowicie wolne od wad, gdyż szybko się nagrzewają. Z pewnością wysoki komfort korzystania z garderoby zapewni nam rozmieszczenie w niej wielu źródeł światła. Powinno ono być równomiernie rozmieszczone, byśmy dobrze widzieli każdy zakątek i mogli szybko odnaleźć poszukiwane ubrania. Pamiętajmy jednak, by unikać zimnego światła, gdyż wyostrza barwy i niekorzystnie wpływa na wygląd naszej twarzy i całej sylwetki. Pod tym względem dobór oświetlenia jest równie ważny, jak w każdym pomieszczeniu, w którym zdarza nam się korzystać z lustra. Lampy możemy umieścić na suficie garderoby oraz jej ścianach bocznych. Dobre efekty przyniesie też instalacja lamp w szafkach – dzięki temu poszukiwanie upragnionej bluzki stanie się o wiele łatwiejsze. Pełen komfort zapewni nam również lampa oferująca możliwość regulowania natężenia światła oraz kierunku jego padania. Doskonale sprawdzą się też wspomniane wcześniej listwy ledowe. Obecnie mamy na rynku bardzo duży wybór instalacji oświetleniowych, dzięki czemu możemy dobrać odpowiedni zestaw, dostosowany do naszych potrzeb i konkretnego pomieszczenia. Pamiętajmy przy tym, że każde z wymienionych pomieszczeń charakteryzuje się nieco innym sposobem użytkowania go, w związku z czym nasz wybór musi być przemyślany, byśmy mogli cieszyć się możliwie jak największym komfortem.