Dom

Eksploatacja i naprawa

Przeszklenia w budownictwie

Tekst Joanna Aleksandruk

2014-06-25
Przeszklenia w budownictwie

Popularność dużych przeszkleń sprawiła, że nie jest już to pomysł na unikatowe projekty nowoczesnych domów. Im większe okna, tym lepiej. Duże, jasne i przestronne budynki stały się obowiązującym trendem we współczesnej architekturze domów jedno i wielorodzinnych.

 

Dzisiejsza architektura otwiera się na otoczenie. W głównej mierze chodzi tutaj o wykorzystanie naturalnej energii słonecznej oraz zapewnienie wysokiej jakości oświetlenia. Przeszklone powierzchnie doskonale się prezentują i nie ma przy tym znaczenia, czy wnętrze jest urządzone w nowoczesnym, czy tradycyjnym stylu. Jeśli dom wybudowany został w otoczeniu unikalnego krajobrazu, to obraz łączący się z wnętrzem powiększy je i wprowadzi do domu niesamowity klimat. Wielu producentów poleca okna wielkogabarytowe, zaś inwestorzy coraz częściej interesują się projektami domów otwartych na naturę. Nic więc dziwnego, że duże przeszklenia stały się znakiem rozpoznawczym współczesnego budownictwa, wyróżniającego się prestiżem.

 

 

Duże okna i drzwi wizualnie wyróżniają budynek i nadają mu elegancji. Trend dużych przeszkleń nie jest już niczym zaskakującym wśród architektów i inwestorów. W powszechnej opinii panuje przekonanie, że im okna są większe - tym lepsze. Rozwój rynku stolarki okienno-drzwiowej i technologiczne zaawansowanie produktów sprawiły, że wykonawcy chętnie wybierają produkty o wysokiej termoizolacyjności. Wiele okien energooszczędnych zapewnia doskonały komfort akustyczny, a przede wszystkim wpływa na wysoki poziom izolacyjności termicznej. Producenci prześcigają się w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań dotyczących systemu uszczelniania będącego gwarancją energooszczędności. Nowatorskie rozwiązania wyróżniają się doskonałym kształtem, budową i osadzeniem nieprzepuszczalnych uszczelek. Dość popularnym rozwiązaniem wpływającym na wzmocnienie termiczne okien są materiały wykonane z włókna szklanego, które eliminują powstawanie mostków termicznych.

W przypadku stosowania technik budownictwa energooszczędnego ważne jest prawidłowe usytuowanie okien w domu względem stron świata. Energooszczędne rozwiązania skłaniają się ku konstrukcji budynku, rozkładowi pomieszczeń, lokalizacji oraz wielkości planowanych przeszkleń. Ważne jest, aby położenie i wielkość okien odpowiadały różnicom nasłonecznienia w ciągu dnia. Większe przeszklenia polecane są na południowej elewacji z zaznaczeniem na zmniejszenie lub całkowitą eliminację okien wychodzących na północ. Wielkogabarytowe przeszklenia ujęte od strony południowej zapewniają więcej naturalnego światła docierającego do wnętrza. W ten sposób ogrzewamy również dom, wykorzystując naturalne ciepło energii słonecznej. W najbardziej słoneczne dni, kiedy istnieje wręcz ryzyko przegrzania pomieszczenia, można wykorzystać rolety zewnętrzne, które nocą chronią przed utratą ciepła, a w dzień - przed palącym słońcem.

Walory estetyczne stolarki okienno-drzwiowej wyznaczają rozmiary i ciekawa kolorystyka. Wśród kolorów największą popularnością cieszą się brązy i odcienie szarości. Niekiedy klienci decydują się również na zieleń lub błękit. Odwaga w zakresie doboru kolorystyki stolarki musi iść w parze z wyborem zaawansowanych technologicznie profili. Okna wyróżniające się wyszukanym, oryginalnym designem najczęściej wykonane są z wysokiej jakości profili i dzięki temu zapewniają pełną satysfakcję użytkowania.

 

 

Właściwy wybór okien do poszczególnego pomieszczenia jest podyktowany koniecznością rozważenia podstawowych funkcji, jakie mają do spełnienia dane wnętrza. Inwestorzy decydujący się na konstrukcje okien wielkogabarytowych muszą pamiętać o funkcji, jakie mają spełniać, oraz wielkości pomieszczenia. Nawet z niewielkiego pokoju można zrobić wnętrze na miarę luksusowego apartamentu. Istotne jest również rozmieszczenie mebli.

Nowoczesne przeszklenia to domena dzisiejszej architektury. Walory estetyczne i praktyczne okien wielkogabarytowych wpływają na wysoki komfort mieszkania. Duże przeszklenia stały się tendencją, którą podąża rynek i inwestorzy. Wielkogabarytowe okna doświetlają wnętrze, pozwalają podziwiać piękne widoki na zewnątrz, a także nadają nowoczesnego charakteru domu. Ponadto do ich głównych walorów zaliczyć należy wydajniejsze ogrzewanie zimą, które pochodzi z energii promieni słonecznych. Przede wszystkim przeszklone wnętrza są otwarte i bardziej optymistyczne. Jednak nie sposób wymienić kilku wad. Po pierwsze, jeżeli nie ma dużej przestrzeni dookoła, to domownicy mogą czuć się niekomfortowo w przeszklonych wnętrzach.

Po drugie, duże przeszklenia mogą być nieco uciążliwe w upalne dni. Po trzecie – okna te są wykonywane na zamówienie, co wiąże się z ich wysoką ceną.

Przy dużych konstrukcjach okiennych można zastosować różne okucia, w zależności od wymiarów i wagi konstrukcji. W przypadku okien uchylno-rozwieralnych można zastosować tradycyjne okucie z dodatkową rozwórką, która stabilizuje skrzydło w pozycji uchylnej. Wspomniane standardowe okucia stosuje się przy oknach nieprzekraczających wysokości około 2800 mm i szerokości 1730 mm. Do okien uchylno-przesuwanych najczęściej stosuje się okucia przystosowane do skrzydeł o szerokości średnio 2000 mm i wysokości 2700 mm. Takie okucia zamiast zawiasów posiadają specjalne wózki i szyny jezdne, po których przesuwa się skrzydło. Wymaga to okna składającego się ze stałej części, w którą wmontowuje się skrzydło. Specjalna konstrukcja wózków używana przy wielkogabarytowych oknach tarasowych doskonale sprawdza się w momencie przesuwania, zapewniając domownikom łatwość obsługi.

 

 

W przypadku grzejników polecane są systemy kanałowe, w których znaczna część ścian jest przeszklona. Grzejniki kanałowe stosuje się do ogrzewania eleganckich, przestronnych pomieszczeń budynków jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej, zamków i pałaców. Tego typu ogrzewanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie inwestorom zależy na zapewnieniu optymalnej temperatury przy zachowaniu estetyki wnętrza.

Poszukiwanie i odkrywanie nowych możliwości jest związane z upowszechnieniem się stosowania w budownictwie stali, żelbetonu i technologii szklenia. W kontekście budownictwa elewacja jest autonomicznym elementem budynku, jego samonośną powłoką, przyrównywaną do komfortu mieszkania. Stosowanie takiej konstrukcji powoduje, iż elewacja nie musi dźwigać ani dachu, ani kolejnej kondygnacji. Dom nabiera lekkości. Jest to swoboda kompozycji złożonej z okien o różnych kształtach i wielkościach. Pojawiły się techniczne możliwości zastępowania ścian zewnętrznych taflami szkła. Tradycyjne, niewielkie okna w ścianie z czasem zaczęły zamieniać się w przeszklone ściany. Jeszcze kilka lat temu takie elewacje spotykano w budynkach użyteczności publicznej, bankach, urzędach i salach kongresowych. Dzisiaj, mimo że takie rozwiązanie jest wciąż bardzo kosztowne, coraz częściej szklane ściany spotyka się również w domach jedno i wielorodzinnych. Dobra przejrzystość pozwala na tworzenie iluzji przenikania się natury z wnętrzem pomieszczeń. Nie ulega wątpliwości, iż weszliśmy w epokę domów otwartych na przestrzeń. Zdaniem architektów, obecnie niemalże w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno. Wielkogabarytowe okna tarasowe są cenione, gdyż nadają domowi unikalnego kształtu i lekkości.

Nowoczesne wnętrza zyskują na elegancji, kiedy są wyposażone w stylowe elementy. Decydując się na duże, przestrzenne okna, wybieramy nie tylko ciekawą architektonikę, ale przede wszystkim komfort i energooszczędność.