Dom

Kominek

Przygotowujemy miejsce pod kominek

Tekst Radosław Waszczuk

2013-11-27
Przygotowujemy miejsce pod kominek

Dwa źródła ciepła w domach jednorodzinnych stały się powszechną tendencją ogrzewania czterech kątów. Kominek od zawsze przeznaczony był do ogrzewania pomieszczenia, w którym spędzamy najwięcej czasu. Panujące trendy zachęcają do kupna kominka i aranżacji wnętrz z uwzględnieniem tego elementu wyposażenia. Pierwszym krokiem, przy przygotowaniu miejsca pod kominek jest określenie jego podstawowych funkcji. To pozwoli nam na trafne znalezienie odpowiedniego projektu kominka, spełniającego nasze oczekiwania. Ów projekt pozwoli nam precyzyjnie przygotować resztę ważnych elementów, aby nasz kominek działał idealnie. Podstawowymi funkcjami kominka są: dekoracyjna (Ma nie tylko grzać ale i podkreślać aranżację wnętrza), dogrzewająca (w określenie wcześniej jesieni i późnej wiosny może dogrzewać mieszkanie bez uruchamiania machiny centralnego ogrzewania), centralna (może stanowić jedyne źródło ogrzewania budynku). Oprócz powyższych, kominek może również pełnić funkcję podgrzewającą wodę. Jeśli lubimy grillować zimą, niektóre wkłady pozwalają na zamontowanie rusztu, co pozwala na komfortowe grillowanie w domu.

 

Kominek dekoracyjny byłby mało widowiskowy, gdyby nie płonący w nim ogień.

 

W artykule podajemy praktyczne wskazówki, dotyczące przygotowania miejsca pod kominek. Ponadto podpowiadamy co zrobić, aby osiągnąć pełne możliwości techniczne wkładu kominkowego. Najważniejszym elementem przygotowania do budowy i instalacji domowego kominka jest jego najbardziej charakterystyczna część o tej samej nazwie. KOMIN. Komin powinien być usytuowany w bezpośredniej bliskości wkładu. Bywa tak, że maksymalnie możliwym odsunięciem od osi wkładu jest odległość 50 centymetrów. Element powinien być atestowany do pieców na paliwo stałe a co ważniejsze – powinien być odporny na pożar sadzy nawet przy 10000C. Zważywszy na ten fakt, producenci i specjaliści zalecają izolowane kominy ceramiczne lub dwuścienne stalowe. Zgodnie z prawem budowlanym, kominy z cegły powinny być zabezpieczone wkładką z rur kwaso-i żaroodpornych. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, unikniemy popełniania podstawowych błędów przy montażu kominka do naszego domu. Kolejną kwestią, wymagającą precyzyjnego zadecydowania w przypadku decyzji o kominku jest ŚREDNICA WYLOTU SPALIN WKŁADU. I tak, średnica wylotu spalin kominka wkładu powinna odpowiadać średnicy komina. Jednocześnie dopuszczalne jest odstępstwo od wymaganej średnicy w górę lub w dół o jeden stopień w typoszeregu. Przy montażu kominka warto jest zwrócić również uwagę na tzw. element TRÓJNIKA SPALIN. Mówiąc krótko – wkład do komina należy podłączyć poprzez trójnik z odejściem skierowanym w dół pod kątem 45 stopni. Trójnik powinien być skręcony w stronę wylotu spalin z wkładu i znajdować się na odpowiedniej wysokości. Najczęściej jest nią około 190 cm od gotowej podłogi. Projektując kominek należy pamiętać o zapewnieniu swobodnego dostępu do drzwiczek rewizyjnych (WYCZYSTKI) w kominie, umożliwiających wybieranie sadzy. Ze względu na brud najwygodniej aby była umieszczona z tyłu komina w garażu lub w pomieszczeniu gospodarczym, ewentualnie w piwnicy. Ważne jest, żeby nie zabudowywać drzwiczek. Kominek dekoracyjny byłby mało widowiskowy, gdyby nie płonący w nim ogień. Jednakże, aby uzyskać taki efekt, trzeba pomyśleć o idealnym dopływie powietrza do paleniska. DOPŁYW POWIETRZA powinien być wykonany izolowaną rurą fi 150 milimetrów lub kanałem płaskim 220x90 milimetrów. Nie powinno być w tym miejscu „wąskich gardeł” po drodze z wylotem umieszczonym w odpowiednim miejscu, które jest określone na podstawie projektu kominka. Nie zaleca się umieszczanie czerpni powietrza na północnej ścianie budynku.

 

Stylowe kominki stwarzają odpowiedni nastrój nie tylko na wieczorne spotkania, ale i również na rodzinne rozmowy przy kawie i herbacie.

 

Przywołując powyższy problem, należy poruszyć także kwestię ŚCIAN PRZYLEGAJĄCYCH DO KOMINKA. Otóż, ściany powinny być niepalne najlepiej murowane i otynkowane. W przypadku ścian nieognioodpornych, należy dobudować w odstępie kilku centymetrów dodatkową ścianę z cegieł. Przestrzeń pomiędzy ścianami należy oczywiście wentylować. Przy urządzaniu miejsca pod montaż kominka istotną kwestią jest POSADZKA POD KOMINEK. Powszechnie stosuje się wylewkę betonową na miękkim styropianie w miejscu ustawienia kominka i powinna mieć grubość nie mniejszą niż 8 centymetrów. Na obszarze zajmowanym przez obudowę kominka, należy ułożyć płytki tak, aby ułatwić w przyszłości utrzymanie czystości we wnętrzu obudowy kominka. Przedstawione powyżej wskazówki uzupełniają nas o podstawowe informacje i zasady dotyczące montażu i użytkowania kominka dekoracyjnego. Stylowe kominki stwarzają odpowiedni nastrój nie tylko na wieczorne spotkania, ale i również na rodzinne rozmowy przy kawie i herbacie. Przyjemne ciepło i przytulny nastrój zapewnia odpowiednio dobrze przygotowany kominek.