Dom

Remont

Psychologia kolorów

Tekst Joanna Aleksandruk

2014-05-27
 Psychologia kolorów

Czy barwy wpływają na naszą psychikę? Jakie powodują reakcje i zachowania? I najważniejsze – jak właściwie skomponować zestaw barw, który zaaranżuje odpowiednie do naszego charakteru wnętrze?

Czerwień

Czerwień zachęca do pozytywnego działania. To kolor oznaczający życie i bardzo często kojarzony ze wzrostem motywacji. Czerwony kolor nadaje wnętrzom ciepły i przyjazny klimat. W czystej postaci kolor ten stosowany jest bardzo rzadko, gdyż z natury jest bardzo intensywny. Czerwień silnie wpływa na ludzi, a zbyt długie pozostawanie w takim pomieszczeniu powoduje silne pobudzenie oraz wyczerpanie i zmęczenie. Dodatkowo w trakcie przebywania w pomalowanym na czerwono wnętrzu zmienia nasze reakcje fizjologiczne. Przykładowo: zaczynamy częściej mrugać powiekami i wzrasta ciśnienie krwi. Bez wątpienia czerwony jest kolorem miłości, namiętności i związany jest również z intymnymi doznaniami człowieka, wobec tego idealnie pasującymi dodatkami w sypialni są czerwone akcenty. Osoby pobudliwe i nerwowe mogą mieć jednak problem z zasypianiem w tego typu pomieszczeniach. Czerwony kolor świetnie oddziałuje na flegmatyków i śpiochów.

Fiolet

To kolor silnie działający na ludzką psychikę. Fioletowy wycisza, dlatego jest pomocny w leczeniu zaburzeń nerwowych. Jednocześnie może wywoływać nadmierne uspokojenie. Barwa ta wpływa na rozwój intuicji i jest ulubionym kolorem większości artystów. Fiolet rzadko używany jest do malowania ścian we wnętrzach, ale w połączeniu z innymi barwami daje ciekawe odcienie. 


Brąz

Brąz jest powszechnie uważany za kolor ziemi. Daje człowiekowi poczucie pewności i bezpieczeństwa. Ponadto brązowe odcienie wzmagają skłonność do skrywania własnych emocji i zamykania się przed otoczeniem. Kolor ten wnosi do domu poczucie stabilizacji, toteż polecany jest osobom, którym tego uczucia brakuje.

Żółty

Żółty kolor to przede wszystkim radość, promienność i optymizm. Powszechnie barwa jest kolorem słońca, zatem ludzie w takich pomieszczeniach czują się znakomicie. Odcienie żółci pobudzają do działania, pozytywnie nastrajają i dodają pewności siebie. Żółty skłania umysł do działania, dzięki czemu lepiej zapamiętujemy i kojarzymy. Ta barwa stosowana jest w miejscach, w których się uczymy i pracujemy: w salach konferencyjnych, klasach lekcyjnych i w uczelnianych pomieszczeniach. Przy aranżowaniu mieszkania żółty sprawdza się w pokojach dziennych i jadalni.

Pomarańczowy

Pomarańczowy jest bardzo intensywną barwą. Z nim kojarzone są: ciepło, wygoda i przyjazny nastrój. Wnętrze utrzymane w tej tonacji pomaga uwolnić się od złych emocji oraz pobudza do działania. Podobnie do koloru czerwonego, pomarańcz oddziałuje na fizjologię ludzkiego organizmu – przebywanie w takich pomieszczeniach powoduje wydzielanie soków trawiennych i (uwaga) wzmaga poczucie głodu. Niewątpliwie pomarańczowy pasuje do pomieszczeń, w których przygotowujemy i spożywamy posiłki, dlatego tak często możemy doświadczyć jego obecności w aranżacji sal restauracyjnych. 


Niebieski

To jeden z najbardziej chłodnych i uspokajających kolorów. Niebieski łagodzi napięcia w sytuacjach stresowych i zwiększa naszą kreatywność. To kolor dla twórców! Kolor nie pozostaje obojętny procesom naszego organizmu, gdyż wpływa na obniżenie ciśnienia i działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Sprawdza się w pomieszczeniach relaksacyjnych i salonach dominujących osobowości. Zdaniem psychologów niebieski jest barwą ludzi chcących rozwijać się duchowo. W przypadku osób nerwowych, narażonych na stres i przemieszczenie, niebieski może być zastosowany w sypialni. Niektórym kolor ten kojarzy się z czystością i higieną, toteż tego typu odcieni używa się również w łazience i kuchni.

Zieleń

Niewątpliwie zielony jest kolorem natury i ma uspokajające właściwości. W otoczeniu zaaranżowanym z przewagą zielonego koloru odprężamy się, jesteśmy spokojniejsi i zrelaksowani. Zielony jest kolorem nadziei, toteż tej barwy poszukują osoby zranieni emocjonalnie. Oprócz tego korzystnie wpływa na fizjologię – zmniejsza napięcie mięśni i obniża ciśnienie krwi. Zielony we wnętrzach pomaga osobom cierpiącym na klaustrofobię.

Oryginalne aranżacje

Dobór kolorów do wnętrz jest ważną sprawą. Warto kierować się kolorami i ich doborem do wnętrza, w których spędzamy większą część swojego życia. Dobrze jest również dopasować taki kolor, do którego będzie pasowała nasza osobowość. Ponadto przy aranżowaniu wnętrz możemy poprzez kolor uzyskać taki cel, na jakim nam zależy, np. relaksujące lub motywujące wnętrze. Kolory w naszym M powinny nas wspomagać i wprowadzać w poczucie beztroskiego szczęścia.

 

 

 

W ostatnich latach dziedzina psychologii rozwoju bardzo się rozwinęła. Kolory, jakimi się otaczamy, odzwierciedlają nasze stany emocjonalne, samopoczucie oraz pragnienia. Tajniki barw mogą zatem nadać wnętrzu oryginalnego charakteru. W przypadku gdy posiadamy pomieszczenia łączone (np. kuchnia z salonem) możemy taki układ podkreślić bądź zniwelować. Zważając na duże płaszczyzny ścian, dobrze byłoby, gdybyśmy zastosowali harmonijnie przylegające do siebie barwy (np. żółty i pomarańcz). Wówczas pomieszczenia te się uzupełniają.

Trendy

Tegoroczne kolory ścian emanują wyrazistością i intensywnymi barwami. Niebieski jest hitem 2013 roku, a na ścianach dominują odcienie kobaltu i jeansu. Ponadto bardzo często pojawia się pomarańcz i mocne czerwienie – burgund przechodzący w aksamitny fiolet. Nadal jednak modne są pastelowe kolory ścian – błękit i wanilia. Lekkie połączenie tych kolorów z czystą bielą tworzy delikatne i kobiece wnętrza.