Dom

Remont

Stare jak nowe

Tekst Magda Pawluk

2015-07-28
Stare jak nowe

Stolarka okienna i drzwiowa to nie zakupy na jeden miesiąc. Przemyślany dobór drzwi i okien wpływa na wygląd domu i odpowiednią funkcjonalność tych dwóch elementów. Po pewnym czasie widać na nich jednak zarysowania, a uszkodzenia mogą znacznie utrudnić ich prawidłową eksploatację. A więc: wymieniamy czy naprawiamy? Jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana renowacja stolarki?

 

Renowacja drzwi drewnianych

 

O drewniane elementy należy szczególnie dbać. Ochrona drewnianych drzwi powinna zabezpieczać je przed działaniem czynników atmosferycznych. Naruszona powłoka malarska może przyczynić się do zagrzybień, zniszczeń pod wpływem wody, a dodatkowo oszpecić ogólny wygląd drzwi. Aby z powodzeniem uzupełnić ubytki w powłokach czy po prostu naprawić uszkodzenie, wystarczy kilka podstawowych narzędzi i jeden z impregnatów dostępnych na rynku. Lakierobejca ochronno-dekoracyjna wydaje się być dobrym rozwiązaniem w przypadku drzwi, które mają nie tylko ładnie wyglądać, ale również być odporne na czynniki atmosferyczne. Podkreślenie słojów drewna znacznie podniesie wartość wizualną drzwi, a trwała powłoka bez zarysowań nie dopuści do powstania nowego uszkodzenia. Renowacja drzwi rozpoczyna się od zdjęcia ich z ościeżnicy oraz odkręcenia wszelkich okuć oraz klamki i zamka. Usunąć należy wszelkie płaty farby, a miejsca w dobrym stanie przetrzeć papierem ściernym. Po oczyszczeniu drzwi z pyłu należy dokładnie wymieszać bejcę i nanieść pierwszą warstwę. Po około 12 godzinach drzwi nadają się do szlifowania międzywarstwowego. Polega ono na wygładzeniu podniesionych włosów drewna podczas nakładania pierwszej warstwy za pomocą papieru ściernego. Po oczyszczeniu drewna z pyłu i pomalowaniu drzwi drugą warstwą impregnatu, powinny one przez kolejne 12 godzin schnąć. Po zakończeniu prac montujemy z powrotem wszelkie okucia, zamek oraz klamkę i zawieszamy drzwi na ościeżnicy. Narzędzie dokładnie myjemy w rozpuszczalniku, płuczemy wodą i pozostawiamy do wyschnięcia.

 

renowacja drewna

 

Renowacja drzwi z innych materiałów

 

Drzwi z tworzyw sztucznych są dużo łatwiejsze w naprawie niż drzwi drewniane. Możemy bowiem zastosować wiele ciekawych rozwiązań na ich powierzchni. Pomalowanie drzwi na ciekawy kolor, by zakryć wszelkie ubytki jest pierwszym pomysłem, jaki przychodzi nam do głowy. Oprócz tego możemy również postawić na pomysłowe rozwiązania: tapeta, indywidualna grafika czy blacha. Wracając do farby, możemy użyć jej także jako podłoże pod przypomnienia, które będą przyciągać wzrok przed wyjściem z domu. Idealnie posłuży nam do tego farba tablicowa na drzwiach i kreda do zapisywania wiadomości czy listy zakupów. Tapeta czy indywidualna grafika sprawdza się niestety tylko na gładkich drzwiach bez żadnych ozdobników. Trudno byłoby przykleić tapetę na wymyślne drzwi o wielu płaszczyznach czy odpowiednio dopasować grafikę do wybrzuszeń i dołków na drzwiach. Blacha to nietypowe obicie drzwi. Różne faktury i grubości blachy gwarantują unikalny wygląd i dopasowanie do każdego wnętrza. Korkowe okładziny mogą zadziałać jak wspomniana wcześniej farba tablicowa. Umożliwi to komunikację między mijającymi się domownikami i pozwoli na zapisanie ważnych informacji i listy rzeczy do zrobienia. Odbijająca się przestrzeń korytarza w lustrze optycznie powiększy pomieszczenie i rozwiąże problem z umiejscowieniem lustra w holu między pólkami na odzież i buty. Niezależnie od pokrycia drzwi, pamiętać należy o odpowiedniej eksploatacji i impregnacji poszczególnych materiałów. Część z wymienionych powłok może po pewnym czasie ulec uszkodzeniu, dlatego ważne jest, by zaopatrzyć się w dodatkowe elementy, które zatuszują ewentualne defekty w przyszłości.

 

Renowacja okien drewnianych

 

Podobnie jak drzwi drewniane wymagają impregnacji i stałej kontroli ich stanu. Wypaczenia, otarcia i zadrapania mogą skutkować nieszczelnościami i korozją drewna. Mikropęknięcia w warstwie lakierniczej uzupełniamy lakierem i staramy się wyłapywać moment, gdy powłoka ta staje się cieńsza, by jak najszybciej zapobiec uszkodzeniom. Przed naprawą drewnianej powierzchni okna, należy zabezpieczyć okucia przed zamalowaniem oraz przetrzeć miejsca renowacji detergentem i opłukać wodą. Nakładanie warstwy naprawczej należy zaplanować na ciepły dzień (temperatura powyżej 8ºC) w okresie bez większych opadów (wilgotność powietrza poniżej 80%). Silne nasłonecznienie również nie służy nakładaniu impregnatu, dlatego dobrze jest wybrać nieco pochmurniejszy dzień. Drewno stolarki powinno być naprawiane środkami, którymi zostały pokryte fabrycznie (np. jeśli producent zastosował farbę akrylową, my również powinniśmy takiej użyć). Stopień uszkodzenia drewna wpływa na sposób renowacji:

• powłoka jest nienaruszona: wystarczy nałożyć dwie warstwy farby akrylowej w odstępie 4 godzin każda;

• łuszczenie powłoki wierzchniej, nienaruszone drewno oraz duże zniszczenia powłoki: należy przeszlifować papierem ściernym uszkodzone miejsca, zważając, by nie uszkodzić podkładu, odkurzyć z pyłu, przemywamy i pozwalamy wyschnąć, następnie nakładamy dwie warstwy farby w odstępie 4 godzin;

• całkowite zniszczenia powłoki (przecięcie, dziura, obdarcie): należy zetrzeć powłokę papierem ściernym, odkurzyć, przemyć i pozwolić przeschnąć, następnie zagruntować i nałożyć dwie warstwy powierzchniowe w odstępie 4 godzin;

• naturalne pęcznienie i kurczenie drewna: oprócz impregnacji, po szlifowaniu całą procedurę przeprowadzamy tak, jak w przypadku całkowitego zniszczenia powłoki.

 

renowacja stolarki

 

Okna z innych materiałów

 

Okna PVC trudno jest racjonalnie odnowić, gdy już się nam zadrapią lub zniszczą. Okleina jest najbardziej odpowiednim rozwiązaniem, lecz gdy nieodpowiednio ją nałożymy, możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego: okleina będzie się odklejać, pozostawi ślady kleju na ramie okiennej i znacznie pogorszy wygląd okna. Ciekawym sposobem na nieestetyczne okno plastikowe może być odnowienie za pomocą specjalnej farby. W tym przypadku należy na początku oczyścić z tłuszczu i innych zanieczyszczeń miejsce przeznaczenia farby detergentem, który nie pozostawi na elemencie żadnych balsamów czy olejów. Bardziej oporne zabrudzenia czyścimy rozpuszczalnikami i dopiero w dalszej kolejności detergentem. Ramy okienne należy następnie oczyścić zwykłą, czystą wodą. Przed umyciem ramy, możemy ją przetrzeć papierem ściernym, zapewniając w ten sposób lepszą przyczepność farby. Po dokładnym oczyszczeniu okna przyklejamy taśmę ochronną na uszczelkę między ramą a szybą oraz na ścianę stykającą się z oknem. Następnym krokiem jest nałożenie podkładu pędzlem, który nie gubi włosia. Po dwóch godzinach farba powinna wyschnąć, choć producenci zalecają malowanie farbą właściwą następnego dnia. Malowanie okien PVC należy wykonywać w temperaturze wyższej niż -10ºC i wilgotności powietrza powyżej 50%. Zalecaną wilgotnością jest nawet 93%. Na malowanie należy również wybrać jak najmniej wietrzny dzień. Przeciągi nie służą równomiernemu schnięciu farby.

 

renowacja okien

 

Wymiana stolarki

 

Okna i drzwi nie zawsze muszą nam się podobać. Po kilku latach, mimo odpowiedniej eksploatacji i cyklicznej, sezonowej impregnacji, zużywają się i niszczeją. Należy więc od razu przygotować się na dodatkowy wydatek na stolarkę. Jeśli chcemy mieć pewność, że okna czy drzwi będą nam bez problemu służyły przez długie lata, musimy w nie zainwestować odpowiednio duże pieniądze. Dobra inwestycja uchroni nas przed mrozami, wymianami uszczelek i zakrywaniem okien przed nadmierną utratą ciepła – wszak każdy powinien mieć widoczne okno na świat.