Dom

Budowa

Funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń

Tekst Bożena Rusin, Maja Rosłanowska • Zdjęcia GALERIA PROJEKTÓW DOM DLA CIEBIE

2012-10-23
Funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń

Dom powinien być funkcjonalny i komfortowy. Warto dobrze przemyśleć rozkład pomieszczeń i szlaków komunikacyjnych, aby mieszkanie spełniało te warunki. Nie ma jednak jednej recepty, która zadowoli każdego. Wygodny rozkład pomieszczeń zależy od upodobań użytkowników, ich stylu życia i przyzwyczajeń.
Warto zatem przeanalizować dokładnie czynności  wykonywane codziennie przez mieszkańców. Dla osób poruszających się często samochodem funkcjonalne będzie zaprojektowanie garażu z przejściem do domu. Zaleca się „śluzę”, którą może być pomieszczenie gospodarcze, techniczne, pralnia. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez kawy na świeżym powietrzu zaleca się, aby kuchnia znajdowała się blisko wyjścia na taras. Często jest to tył lub bok domu. Wiele osób spędzających dużo czasu w kuchni wprost przeciwnie chce mieć wgląd na front, więc kuchnia w takim przypadku powinna być z przodu.Projekt Tytus

Inaczej też zaplanować należy rozmieszczenie pomieszczeń w bardzo małym domu, inaczej w dużym.
W dużym domu na pewno atutem będzie obszerny wygodny wiatrołap, prowadzący do holu, z którego mamy łatwy dostęp do często użytkowanych pomieszczeń - kuchni, salonu, łazienki lub WC oraz schodów.
Jadalnia w takim domu może być osobnym pomieszczeniem. Może też być integralną częścią salonu lub kuchni. Konieczne jest, aby potrawy można było łatwo do niej wnieść, później również łatwo po posiłku posprzątać. Ważny jest więc bezpośredni dostęp do kuchni oraz przejście do salonu.
    Osobom często przyjmującym gości przyda się ustronnie położony pokój gościnny  (tę funkcję w domach często pełni gabinet, który w miarę potrzeby zamienia się po prostu w pokój gościnny) z równie niekrępującym dostępem do łazienki.
    Pasjonaci gotowania docenią spiżarnię, najlepiej w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni. Gdy brakuje miejsca na wydzielenie osobnego pomieszczenia, warto wykorzystać na spiżarnię przestrzeń pod wyższym biegiem schodów.
    Aby uzyskać  wrażenie przestronności i obszerności naszego domu, warto zrezygnować ze stropu nad salonem, a na poddaszu zaprojektować antresolę.
    Każda pani domu doceni też osobne pomieszczenie na pralnię i suszarnię z wyjściem bezpośrednio na ogród. W dużych domach można sobie na takie udogodnienia pozwolić.Projekt Tytus

Nie należy też lekceważyć pomocniczych pomieszczeń, zapewniających miejsce na przechowywanie.  Rzeczy, których nie zmieścimy w reprezentacyjnej części domu np.: akcesoria do sprzątania czy narzędzia warto umieścić w zaplanowanym do tego celu pomieszczeniu. W przypadku zastosowania pieca innego niż na paliwo stałe, takim pomieszczeniem może być kotłownia, która dodatkowo może być też pralnią i spiżarnią. Dobrze, aby takie pomieszczenie znajdowało się blisko centrum domu, przy kuchni lub na połączeniu domu i  garażu. Dla posiadaczy ogrodów przydatne też z pewnością będzie dodatkowe (oprócz kotłowni) pomieszczenie gospodarcze z wejściem z ogrodu - gdzie znajdą miejsce urządzenia do pielęgnacji ogrodu lub inne sprzęty, na które często nie ma miejsca (np. rowery).
    W małym domu musimy pójść na kompromisy i wybrać tylko rozwiązania niezbędne. Jednak nie należy rezygnować z niektórych funkcjonalnych powiązań, np. z otwartej na salon kuchni, gdyż oprócz wygody zapewni nam to wrażenie większej przestrzeni. W niedużym domu najczęściej też nie ma miejsca na wydzieloną jadalnię. W takim przypadku wygodne będzie zaprojektowanie miejsca do jedzenia posiłków pomiędzy tymi pomieszczeniami w formie stołu lub baru. Oczywiście to rozwiązanie, które wydaje się zdecydowanie funkcjonalne, nie będzie wygodne dla wszystkich rodzin np. dla takich, w których gotuje się dużo i część użytkowników spędza sporo czasu w kuchni. Dla nich wygodniej będzie usytuować kuchnię zamkniętą z dala od salonu, odgradzając ją innymi pomieszczeniami, aby odgłosy nie przeszkadzały pozostałym domownikom.
W małym domu warto ograniczyć do minimum przestrzeń komunikacyjną i wykorzystać miejsce pod schodami. Dobrze jest też grupować obok siebie wszystkie pomieszczenia wymagające doprowadzenia wody i kanalizacji - zaoszczędzi to kosztów związanych z długimi przewodami oraz wieloma kominami.Projekt Tytus

Lokalizacja kotłowni i jej funkcjonale powiązania zależą w dużej mierze od zastosowanego rodzaju paliwa. Jeśli będzie to piec gazowy, nie ma większego znaczenia, gdzie się będzie znajdował. Jedyna wskazówka to taka, aby odcinek od gazociągu do pieca był jak najkrótszy - instalacja gazowa prowadzona w ziemi jest kosztowna. Najkorzystniej rurami gazowymi z zewnątrz wejść bezpośrednio do pomieszczenia z piecem, unikając przechodzenia przez inne pomieszczenia. Najczęściej wybieranym piecem jest jednak nadal piec na paliwo stałe. Kotłownia nie powinna znajdować się w reprezentacyjnej części domu. Musi natomiast posiadać co najmniej jedno wejście z zewnątrz, ewentualnie z garażu. Nawet przy regularnym sprzątaniu pomieszczenie to będzie raczej brudne. 


Projekt Tytus

W domu parterowym warto zastosować wyraźny rozdział na strefę dzienną, ogólnodostępną (salon, kuchnia, WC, pomieszczenia pomocnicze) i nocną, prywatną (sypialnie, garderoba, łazienka tylko dla mieszkańców). W takich domach nie ma naturalnej bariery hałasu jaką jest strop w domach z poddaszem użytkowym lub w  piętrowych. Aby użytkownicy nie przeszkadzali sobie nawzajem, warto np. sypialnie dzieci usytuować z dala od salonu i kuchni oraz zapewnić im łatwy, niekrępujący dostęp do łazienki. W strefie ogólnodostępnej powinna znaleźć się łazienka dla gości.

Bożena Rusin, Maja Rosłanowska
GALERIA PROJEKTÓW DOM DLA CIEBIE
Zdjęcie główne: Projekt Dzierlatka III

www.domdlaciebie.com.pl

https://www.livingroom24.pl/media/upload/artykuly_zdjecia/projekt5f.jpg