Dom

Projekty

Safari w Twoim domu

Tekst Łukasz Nowosielski

2015-04-28
Safari w Twoim domu

Podróżując po różnych zakątkach świata, przywozimy do domu nie tylko mnóstwo miłych wspomnień, ale i inspiracji – także tych wnętrzarskich. Powrotom z wakacji często towarzyszy zapał do zmian i wprowadzenia do naszych wnętrz choćby namiastki tego, co zachwyciło nas podczas letnich wojaży.

 

Aranżując nasze wnętrza, nierzadko pragniemy nadać im cechy stylów czerpiących z innych krajów i kultur. Stąd właśnie tak wielka popularność aranżacji w duchu mieszkań japońskich, skandynawskich czy francuskich.

Nieco inaczej jest ze stylem afrykańskim. Chodzi w nim bowiem nie tyle o odtworzenie rozwiązań charakterystycznych dla wnętrz mieszkalnych z danego kraju, ile stworzenie wystroju mającego oddać ducha Czarnego Lądu. Gdyby zagłębić się w niuanse kulturowe poszczególnych krajów afrykańskich, styl ten prawdopodobnie rozgałęziłby się na wiele odmian. Wszystkie te hipotetyczne warianty łączy jednak szereg cech wspólnych, na podstawie których możemy mówić o stylu afrykańskim.

Zasadniczy cel aranżacji w stylu afrykańskim jest prosty – chodzi o to, by stworzyć wnętrze kojarzące się z Czarnym Kontynentem. Popuśćmy więc wodze wyobraźni i zastanówmy się, jakie są nasze skojarzenia z Afryką. Jako pierwsze na myśl przyjdą nam barwy: ziemiste brązy i beże, mocne zielenie, pomarańcz zachodzącego słońca. To właśnie one stworzą doskonałą bazę pod aranżację afrykańskiego wnętrza. Kolory mogą być zarówno jasne, jak i ciemne – ważne jednak, by były utrzymane w ciepłych tonach. Celem wcielenia ich w aranżację ma być przywołanie klimatu wakacyjnego ciepła i charakterystycznej dla Afryki bliskości człowieka z naturą.

Dobierając meble, warto zdecydować się na prawdziwe drewno lub materiały, które będą do niego nawiązywały. W charakter stylizacji doskonale wpisze się lekki zestaw wypoczynkowy wykonany z wikliny, rattanu czy bambusa. Dla kontrastu możemy zestawić je z masywną kolonialną komodą z ciemnego drewna. Afrykański design nie lubi pośrednich tonów kolorystycznych, najlepiej więc łączyć kolory ciemne z jasnymi, unikając kompromisów.

Drewno to materiał najwłaściwszy dla afrykańskiego stylu, dlatego im więcej znajdzie się go w pomieszczeniu, tym lepiej. Nie musimy ograniczać się w tej kwestii do mebli – doskonałym pomysłem będzie drewniana podłoga czy żaluzje w oknach.

W budowaniu „afrykańskości” wnętrza ogromną rolę odgrywają dodatki. Popularne drewniane figurki i maski nawiązujące do rdzennych afrykańskich wierzeń doskonale podkreślą charakter aranżacji. W tym towarzystwie dobrze zaprezentują się też obrazy, zdjęcia czy grafiki prezentujące pejzaże z Czarnego Lądu. Uważajmy jednak z ilością ozdób. Dekorując mieszkanie tego typu detalami, łatwo przesadzić, co zamiast dodać wnętrzu charakteru, wprowadzi do niego chaos. Warto wyznaczyć jedno miejsce w pomieszczeniu, gdzie zgromadzimy wszystkie te ozdoby.

Trudno wyobrazić sobie Afrykę, pomijając przy tym jej bogatą faunę. Motywy zwierzęce z pewnością zasługują na miejsce w naszym wnętrzu. Cętki czy tygrysie i zebrze pasy to motywy, które warto wprowadzić do aranżacji. Sposobów na to jest wiele – zwierzęce wzory znaleźć się mogą na poduszkach, obiciach mebli czy dywanie. Odpowiednie będą też różnego rodzaju dekoracje z wizerunkiem dzikich zwierząt. Wiszące na ścianie trofeum z tygrysa czy zdobiąca podłogę lwia skóra to marzenie nie tylko ekstrawaganckie, ale i trudne do zrealizowania, jednak w naszych europejskich wnętrzach zdecydowanie wystarczy kilka dekoracyjnych figur czy grafika przedstawiająca dzikie zwierzę. Warto stworzyć we wnętrzu również namiastkę afrykańskiej dżungli. Rośliny o ciemnozielonych liściach będą tu najbardziej odpowiednie – ich barwa będzie dobrze współgrać z wszechobecnym brązem, tworząc kompozycję kojarzącą się z naturą. Strzałem w dziesiątkę będzie dodatkowo zasadzenie pokojowych roślin w glinianych donicach bądź skrzynkach z drewna albo wikliny.

Prawdopodobnie znalazłoby się wiele osób, którym afrykański styl skojarzy się z toporną estetyką prymitywnych ludowych wyrobów. Nie znaczy to jednak, że takie musi być nasze mieszkanie. Nie chodzi przecież o to, by wystylizować pomieszczenie na wnętrze szałasu, ale by we współczesnym aranżu zaszczepić to, co w Afryce najbardziej fascynujące oraz by w ten sposób uwiecznić wspomnienia z wakacji w egzotycznym zakątku świata.

W urządzaniu wnętrza w stylu afrykańskim nie musimy być również absolutnie konsekwentni. Miły oku efekt może również przynieść aranżacja, w której motywy afrykańskie będą występować punktowo lub nawet pojedynczo. Jeżeli nie mamy ochoty całego wystroju podporządkowywać temu stylowi, wystarczy nam jeden lub kilka elementów nawiązujących do Afryki – narzuta na łóżko ze zwierzęcym motywem czy wspomniana wcześniej drewniana maska.