Dom

Budowa

Schody zewnętrzne

Tekst Karolina Miszczuk

2015-02-03
Schody zewnętrzne

Narażone na czynniki zewnętrzne często nie prezentują się dobrze, a wykonane z nieodpowiednich materiałów uprzykrzają życie i są przyczyną nadprogramowych remontów. Schody zewnętrzne stanowią wizytówkę domu, jak również bezpieczną arterię pozwalającą na przejście między poziomami.

Dobry fundament to podstawa każdych schodów. Choć schody zewnętrzne to zwykle lekka konstrukcja, nie powinniśmy bagatelizować wpływu fundamentów na ich konstrukcję. Fundament musimy posadowić poniżej strefy przemarzania, by nie powodować powstawania wysadzin mogących uszkodzić schody. Ważnym aspektem jest również sam ich wygląd. Niezależnie od użytego materiału, schody nie powinny odcinać się od wyglądu ogrodu i budynku. Wykorzystanie ich jako łagodnego przejścia między ogrodem a tarasem lub wnętrzem domu pozwala na osiągnięcie przyjemnej w odbiorze aranżacji przy jednoczesnej funkcjonalności.

Jeden stopień w schodach zewnętrznych powinien mieć wysokość 15-17 cm i głębokość około 30 cm, by można było swobodnie z nich korzystać. Dodatkowo warto wiedzieć, że schody można podzielić na trzy kategorie pod względem wysokości. Pierwsza z nich to schody do 50 cm wysokości. Jest to konstrukcja, która nie wymaga balustrady. Drugą kategorię stanowią stopnie, które również nie muszą posiadać balustrady, lecz powinny być o 50 cm szersze z każdej strony. Są to schody w przedziale od 50 cm do 1 m wysokości. Każde wyższe schody zawierają się w trzeciej kategorii i wymagane są przy nich balustrady.

Materiałem podstawowym do wykonania schodów jest beton. Schody betonowe można obłożyć klinkierem, terakotą, kamieniem lub pozostawić je surowe. Należy jednak w takiej sytuacji pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć beton przed działaniem czynników atmosferycznych i ścierania. Pozostawiając pustą przestrzeń pod schodami, narażamy je na dodatkowe działanie czynników atmosferycznych.

By zyskać dodatkową przestrzeń na przechowywanie przedmiotów do pielęgnacji np. ogrodu, możemy zorganizować tam komórkę. Można również pozostawić tę przestrzeń całkowicie odkrytą: wyłożyć kostką brukową lub obsiać trawą.

Schody zewnętrzne mogą towarzyszyć różnym obiektom: łączyć taras z ogrodem, prowadzić do domu lub na posesję przy bramie wejściowej. Ilość stopni zawiera się w przedziale od mamy do czynienia ze schodami do kilku stopni. Występują one przy wysokich piwnicach, które mogą stanowić dziesiątą część kondygnacji lub być w całości kondygnacją nadziemną. Malowniczo natomiast w krajobraz wpisują się schody na dużych posesjach, stanowiące część ścieżki, przy czym mogą osiągać nawet kilkanaście stopni i powinny być zabezpieczone dodatkowo balustradą. Schody zewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów. W zastosowaniu są schody drewniane, betonowe, kamienne, metalowe. Zależy to od ich przeznaczenia.

Schody pożarowe najlepiej sprawdzają się jako metalowe konstrukcje, kamień najlepiej wygląda przed drzwiami frontowymi w towarzystwie kolumn, a drewniane stopnie są idealnym przejściem między tarasem a ogrodem. Nie jest to jednak sztywna reguła. Możemy je dopasować do cokołu – jeśli zastosujemy na nim płytki w kolorze piaskowca, warto zainwestować w dodatkowe egzemplarze na schody. Będą się one idealnie komponować z budynkiem i nie wprowadzą zamętu architektonicznego.

Kształt schodów zapewnia optymalne ich wykorzystanie i powoduje, że dom nabiera nowego charakteru. Schody klasyczne warto zastosować jako niezobowiązujący motyw. Stopnie takie pasują idealnie do toskańskiej wizji domu. Schody proste ocynkowane służyć mogą do zastosowania z tyłu budynku lub przy wyjściu gospodarczym, zaś spiralne z tego samego materiału prezentują się znakomicie jako zejście z balkonu. Długie i szerokie stopnie z drewna znajdują zastosowanie przy drewnianych tarasach. Drewniane schody zainstalowane od frontu jako wejściowe, mogą znakomicie prezentować się w połączeniu z rzeźbioną balustradą i drewnianym podestem. Niezwykle pięknie prezentują się schody w opływowych kształtach, nawiązujących w formie do fali. Najczęściej są wykonane z kamienia: granitu, piaskowca czy marmuru.

Balustrada nie zawsze jest potrzebna. Przy schodach, gdzie różnica poziomów wynosi kilkanaście centymetrów, nie stosuje się balustrad. Poręcze natomiast wpisują się znakomicie w schody prowadzące na werandę lub do wejścia wysoko nad gruntem. Balustrada może być wtedy ciekawym elementem dekoracyjnym: balustrady nowoczesne z chromowanej stali czy klasyczne - ze słupkami toczonymi z drewna. W schodach kamiennych niskich zamiast balustrady często stosowane są murki oporowe, przez co schody stają się bardziej okazałe i eleganckie.

Ważne jest, by stosować bezpieczne rozwiązania. Należy tak dobrać rozwiązania techniczne, by domownicy nie musieli z wyjątkową ostrożnością użytkować schodów podczas deszczu czy opadów śniegu. Wystarczy zastosować jeden z trików antypoślizgowych. Można użyć gumy czy listwy antypoślizgowej lub wykorzystać odpowiedni rodzaj płytek z rowkami przeciw ślizganiu się. Przy schodach kamiennych zastosować można powierzchnie tzw. płomieniowane. Zapewniają one dobrą przyczepność podczas opadów i nie powodują niekorzystnej prezencji schodów.