Dom

Projekty

Sen na wagę złota

Tekst Karol Tomoś • Zdjęcia KDCMEBLE

2013-11-26
Sen na wagę złota

Łóżko jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia naszego domu. Właśnie w nim spędzamy jedną trzecią swojego życia, toteż ważne jest, aby było ono wygodne, praktyczne i doskonałe. Uzasadnionym jest postawienie pytania, czy istnieje „idealne” łóżko, spełniające nasze najbardziej wyszukane wymagania? Czy jesteśmy w stanie znaleźć taki mebel który zapewni nam relaksujący i błogi sen?

 

Komfort jest priorytetem
Sen jest wyjątkowym stanem odprężenia i rzewnego wypoczynku. Podobnie jak w starym, dobrym przysłowiu: „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Faktem jest, że średnio przesypiamy 25 lat życia, zatem dwie i pół dekady mają wpływ na jakość naszego samopoczucia. Biorąc pod uwagę intensywne tempo naszego życia, nie ważne jest jak długo śpimy, ale przede wszystkim, na czym. Zważywszy na wzgląd zakupu modelu idealnego łóżka, współcześnie najpopularniejsze są materace lateksowe, piankowe, bonnelowe oraz kieszeniowe. Ponadto zdarza się, że jeden model łączy różnorodne struktury rodzajów materaców.  Dla alergików zalecane są materace lateksowe, które dzięki swojej porowatej strukturze, zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza, co przeciwdziała rozwojowi bakterii. Ten model materacy doskonale harmonizuje się z ułożeniem ciała, gwarantując najlepsze podparcie dla kręgosłupa. Natomiast materace kieszeniowe idealnie pasują do podwójnych łóżek. Umieszone w konstrukcji produktu sprężyny, powodują, że jedna osoba nie odczuwa ruchów partnera. Jednocześnie w celu przekonania się, czy dany model jest dla nas idealny, trzeba najprościej położyć się i sprawdzić, czy jest nam wygodnie. Przykładowy szybki test sprawi, że podejmiemy trafny i przemyślany zakup.

 

Najlepszy relaks
Łóżko w sypialni nie ma sobie równych. Żaden inny mebel nie ma tak dużego wpływu na nasz wypoczynek, jak rozsądnie zakupione łóżko. Codzienna regeneracja sił i odprężenie są odpowiedzią naszego snu. Zdrowy sen wpływa na poziom naszej energii i jakość działania. Według badań amerykańskich naukowców, sen wzmacnia naszą pamięć i działa na uporządkowanie nagromadzonych wiadomości. Toteż cały proces dzieje się podczas naszego snu, a co istotniejsze – wówczas mózg jest w stanie przetworzyć duże ilości materiału dostarczanego w czasie dnia. Odpowiednia jakość sprzyja w utrzymaniu prawidłowej wagi. Jednocześnie długość snu wpływa na nasz organizm, ponieważ w tym czasie wydziela się hormon odpowiedzialny za głód i procesy przemiany materii. Z punktu widzenia estetyki i artyzmu, znakomite są modele łóżek tapicerowanych. Absolutnie najlepsze są modele skórzane, wpływające na designerski wygląd naszego mieszkania. Łóżka tapicerowane wyróżniają się obitym sztucznym materiałem, bądź skórzanymi wyrobami. Nic jednak nie daje takiego poczucia komfortu, jak łóżka z naturalnej skóry. Wybór koloru jest tutaj sprawą fakultatywną, gdyż na rynku istnieje cała paleta dostępnych barw różnorodnych obić. Należy jednak zwrócić uwagę na adaptację mebla do aranżacji wnętrza. Łóżka z najwyższymi walorami estetyki wymagają wyjątkowo precyzyjnej oprawy i nie są już tak idealne, jak te, wykonane z drewna naturalnego. Nie należy jednak dobierać wartości estetycznych i komfortu. Miękkie i dobrze wyścielane łóżka są niezwykle komfortowe, ponieważ producenci zwracają szczególną uwagę na funkcjonalność. Z kolei piorunujący efekt wywołują łóżka drewniane z tapicerowym obiciem. Z pewnością do tego typu mebla trudniej jest dobrać nocne szafki oraz inne elementy wyposażenia. Nie powinniśmy się jednak tym przejmować, gdyż wnętrze powinno przede wszystkim wyrażać nasz charakter i temperament. Niezależnie od rodzaju wnętrza, idealnie dobrane łóżko w każdym aspekcie jest wyrazem naszej doskonałości, dobrego smaku i wyszukanego kunsztu.

 

Idealizm w salonie
Wybór łóżka jest indywidualną sprawą i każdy, który podejmie ostateczną decyzję o zakupie tego mebla, powinien myśleć praktycznie i przyszłościowo. Dodatkowo oryginalny design znacząco wpływa na walory estetyczne, które są równie ważne. Dla przykładu, decydując się na perfekcyjną kanapę, zwracamy uwagę na wygląd i funkcjonalność. Swoistą wisienkę na torcie stanowi doskonała kanapa, wkomponowana w stylowy salon. Na kanapie odpoczywamy, oglądamy telewizję, a co najważniejsze – sadzamy na niej gości. Swoista „gwiazda” salonu jest elementem sztuki dekoracji. To mebel, którego nie kupujemy codziennie, dlatego wybór kanapy powinien być rozważnie podjęty. Specjaliści branży meblarskiej polecają zakup kanap wyprodukowanych wyłącznie z pianki pokrytej tapicerką. Złotą zasadą jest fakt, iż kanapa zdobi wnętrze idealnego salonu, ale jego nie dominuje. Wydawać by się mogło, że sypialnia jest pokojem, gdzie stoi tylko łóżko i szafka nocna. Jednak jest ona czymś więcej – stanowi miejsce, gdzie człowiek pragnie odpocząć po intensywnym dniu i nieco się zrelaksować. Warto sprawić, aby to pomieszczenie uczynić idealną przestrzenią do codziennego wytchnienia. Priorytetem jest realizacja marzeń o stworzeniu perfekcyjnego miejsca do błogiego wypoczynku w domowym zaciszu.