Dom

Instalacje

Sterowanie domem przez internet

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia shutterstock

2017-11-10
Sterowanie domem przez internet

Wiele razy tuż przed wyjazdem, już przy włączonym silniku samochodu, musieliśmy wracać do domu i sprawdzać, czy wszystkie urządzenia są wyłączone, a okna zamknięte. Wiadomo jednak, że potrzeba jest matką wynalazków. Nowoczesne systemy sterowania domem przez Internet czy telefon wchodzą do naszych mieszkań i domów. Powodują podniesienie standardów oraz większe poczucie bezpieczeństwa dla wszystkich, którzy często przebywają poza domem, a budynek pozostaje przez ten czas bez faktycznej obecności właściciela.

 

Na rynku dostępnych jest kilka opcji sterowania domem na odległość. Otwieranie bramy czy włączanie ogrzewania umożliwiają telefony, tablety, laptopy. Zarządzanie domem jest mobilne i zapewnia większe bezpieczeństwo niż tradycyjne systemy ochrony mienia lub osób.

 

Przyszłość leży właśnie w inteligentnych systemach. Dzięki temu sięga po nie coraz więcej osób. Przez aktywny tryb życia, przebywanie w domu jest wręcz ograniczone do minimum, przez co możemy martwić się, czy tradycyjne systemy ochrony bądź ogrzewania będą spełniały poprawnie swoją rolę. Możliwość zdalnego sterowania urządzeniami w domu oraz możliwość uzyskania niemal pełnej informacji o zdarzeniach dziejących się wewnątrz i na zewnątrz domu daje ogromny komfort, a także poczucie bezpieczeństwa. Nowoczesne systemy pozwalają na uzyskanie pewności, że mienie pozostanie chronione, a przy tym nie zaskoczą nas sytuacje, w których pogoda spłata nam figla czy uszkodzi nasz dom. Do uruchomienia systemu mobilnego sterowania wystarczy komputer z zainstalowaną aplikacją, centralą sterującą z modułem GSM.

 

monitoring domu

 

Dzięki sterownikom internetowym możemy sterować dowolnym urządzeniem elektrycznym (jeśli jest podłączone do systemu) przez sieć. Sterowniki takie posiadają zazwyczaj standardowe wejścia i wyjścia, do których jesteśmy w stanie podpiąć urządzenia oraz port do Internetu (choć są również dostępne modele łączące się z siecią przez WiFi). Dostęp do urządzeń jest umożliwiony przez użycie ujednoliconego interfejsu www (jeśli chodzi o małe instalacje, do dziesięciu sterowników), gdzie mamy możliwość połączenia się bezpośrednio do wybranego sterownika, konfigurowania go i sterowania jego wejściami. Parametry krytyczne dla instalacji mogą być monitorowane w sposób ciągły i posiadać podpięcie do alarmów czy wyzwalaczy (ang. trigger). Możemy także wypracować logiczne rozwiązania w przypadku awarii jednego z komponentów.

 

Niezależnie od tego, czy jesteśmy z dzieckiem na placu zabaw, jedziemy trasą szybkiego ruchu, czy właśnie robimy zakupy, możemy sterować domem: włączenie ogrzewania, by dom był ciepły przed naszym powrotem nie jest problemem. Możemy również zapalić światła na podjeździe i otworzyć bramę wjazdową, a nawet włączyć podgrzewanie podjazdu zimą – wszystko to po to, by moc jak najbezpieczniej dostać się na teren posesji, a następnie do garażu. Odległość od domu nie ma znaczenia, jeśli używamy zdalnego sterowania przez Internet. Szerokie możliwości, w dobie dostępu do Internetu z komputera czy smartfonu, pozwalają na użycie zaawansowanych rozwiązań oszczędzających czas, wyręczających w czynnościach. Zarządzanie budynkiem może odbywać się za pomocą jedynego urządzenia, jakim jest telefon – rozwiązanie wygodne i ekonomiczne.

 

sterowanie domem smartfonem

 

W sytuacjach losowych system sterowania przez Internet również się przydaje. Gdy jesteśmy poza domem, a ktoś z domowników nie ma przy sobie kluczy, możemy go wpuścić. Domownicy mogą być również w domu, gdy… ich nie ma. Symulacje obecności domowników przydaje się w sytuacjach, gdy wyjeżdżamy na dłużej: możemy opuszczać i podnosić rolety, włączać światło czy muzykę w odtwarzaczu. Dzięki temu odstraszymy potencjalnych włamywaczy.

 

Ważny w takich instalacjach jest system powiadomień, np. przez SMS. Sytuacja na posesji jest stale monitorowana, a wszelkie odstępstwa od normy od razu przekazywane są do wiadomości właściciela posesji. Możemy dostawać informacje o stanie położenia bramy czy próbie siłowego otwarcia drzwi lub okna.

 

sterowanie domem przez tablet

 

Dopasowanie systemu do indywidualnych potrzeb jest właściwie nieograniczone. Możemy do systemu podłączyć automatykę bramy wjazdowej, garażowej, włączniki światła, napędy rolety. Jest to również idealne rozwiązanie dla zmarzluchów: przed przyjazdem do domu w chłodniejsze oraz zimowe dni możemy włączyć ogrzewanie podłączone do systemu sterowania i tym samym nagrzać dom do określonej temperatury.

 

Rodzajów informacji, jakie możemy otrzymać na nasz telefon w formie SMS-a czy wiadomości z aplikacji połączonej z Internetem jest ogromna ilość. Wspomniana próba siłowego otwarcia drzwi, czas otwarcia bramy garażowej, nieszczelności instalacji centralnego ogrzewania to informacje, jakie możemy otrzymać, będąc poza domem i posiadając instalację zdalnego sterowania.

 

Wbrew części opiniodawców, sterowanie przez Internet, komórkę, zwykły telefon, iPhone może być praktyczne i przydatne. Wymaga to jednak od nas dużego zaangażowania jeszcze przed faktyczną pracą takiego systemu w naszym domu: musimy dokładnie wiedzieć, jakie funkcje powinien on spełniać.

 

sterowanie domem przez internet

 

Dodatkowo zaletą systemów jest, wbrew pozorom pożądane, niecałościowe automatyzowanie systemu: gdy system byłby całkowicie zależny od automatyki, Internetu czy energii elektrycznej, wówczas mielibyśmy duże problemy z obsługą urządzeń, w przypadku braku dostępu do powyższych mediów. Należy pamiętać, że wszystkim urządzeniom mogą przytrafiać się sytuacje awaryjne i dostosować taki system sterujący, który nie zablokuje pracy nawet przy braku jakiegoś z mediów. Wśród opinii użytkowników takich systemów sterowania domem istnieje trend na systemy rozproszone, które mogą pracować nawet wtedy, gdy jeden z komponentów przestaje działać, a dodatkowo pracująca część może wysłać wiadomość do użytkownika o awarii w systemie. Gdy jednak nadal nie jesteśmy przekonani do instalacji systemu, możemy postawić na pojedyncze sterowniki odpowiadające za jedno urządzenie i dzięki nim przekonać się o użyteczności i praktyczności tego typu rozwiązań, co może w przyszłości poskutkować decyzją o instalacji całego systemu sterowania.