Dom

Instalacje

Sterowanie oświetleniem za pomocą systemu alarmowego

Tekst SATEL WWW.SATEL.PL • Zdjęcia SATEL WWW.SATEL.PL/Shutterstock

2020-07-06
Sterowanie oświetleniem za pomocą systemu alarmowego

Światło jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Gdy zapada zmrok, nie możemy się bez niego obyć – nie tylko dlatego, że ułatwia (lub wręcz umożliwia) wykonywanie niektórych zadań. Odpowiednio zastosowane oświetlenie zwiększa komfort i poczucie bezpieczeństwa. Choć samo rozmieszczenie punktów świetlnych, zarówno w Twoim domu, jak i wokół niego, jest istotną kwestią, jeszcze ważniejsze jest wygodne sterowanie ich pracą w taki sposób, aby jak najlepiej dopasować oświetlenie do rytmu życia oraz upodobań domowników, zwiększając przy tym bezpieczeństwo.

 

Instalacje bazujące na centralach alarmowych z rodziny INTEGRA oferują wiele funkcji, dzięki którym nie tylko skutecznie strzegą Twojego bezpieczeństwa, dostosowując ochronę do wielkości budynku. Zakres funkcjonalności systemu alarmowego bazującego na tym urządzeniu wybiega poza samą ochronę domu przed włamaniem, m.in. realizując również zadania z zakresu automatyki domowej – w tym właśnie sterowanie oświetleniem. Jak to wygląda w praktyce?

 

 

ŚWIATŁA WOKÓŁ DOMU

Punkty świetlne na terenie Twojej posesji znajdują się we wszystkich strategicznych miejscach – wszędzie tam, gdzie najbardziej potrzebujesz czuć się bezpiecznie po zapadnięciu zmroku. Wieczorne powroty do domu będą jeszcze bardziej komfortowe, dzięki automatycznemu sterowaniu oświetleniem. System alarmowy INTEGRA uczyni to w taki sposób, aby światło towarzyszyło Ci na każdym kroku, jaki wykonasz po wejściu na teren swojej posesji. Poruszasz się samochodem? Lampy umiejscowione przed bramą wjazdową uruchomią się automatycznie, gdy tylko pojawisz się w zasięgu zamontowanych nieopodal zewnętrznych czujek ruchu – np. OPAL lub OPAL Plus. Gdy tylko wspomniane urządzenia wykryją Twoją obecność, przekażą stosowną informację do centrali, która uruchomi odpowiednie punkty świetlne. Oprócz bramy wjazdowej, w ten sam sposób zostanie podświetlony również podjazd. Włączy się także światło w garażu. Jeśli wracasz do domu pieszo, system oświetli okolicę furtki wejściowej, co zapewni Ci nie tylko bezpieczeństwo, ale również ułatwi np. znalezienie kluczy w plecaku lub torebce. Następnie, gdy będziesz przechodzić przez teren posesji, lampy ogrodowe będą oświetlały Twoją drogę, abyś bezpiecznie dotarł do drzwi wejściowych. Witaj w domu!

 

 

 

 

OŚWIETLENIE W BUDYNKU

W analogiczny sposób przebiega sterowanie oświetleniem wewnętrznym. Zdarza się, że po długim dniu wracasz do domu, mając zajęte ręce, np. zakupami. Wówczas światło w korytarzu czy przedpokoju włączy się automatycznie, gdy tylko znajdziesz się w polu detekcji wewnętrznych czujek ruchu – np. modeli SLIM-PIR lub SLIM-DUAL. Dzięki temu, nie będziesz już musiał szukać po omacku włącznika, by móc przejść bezpiecznie np. do kuchni, gdzie rozpakujesz zakupy. Przemieszczając się z jednego pomieszczenia do drugiego, sama Twoja obecność spowoduje włączenie światła. Możesz w tym celu wykorzystać zarówno górne oświetlenie, jak i czujki ruchu SLIM-PIR-LUNA wyposażone w diody LED. Urządzenia te doskonale sprawdzą się również w roli np. oświetlenia ciągów komunikacyjnych lub też jako dyskretna lampka nocna w pokoju Twojego dziecka. Pomocnym rozwiązaniem będzie także wdrożenie tzw. scenariuszy, czyli zaprogramowanie centrali alarmowej w taki sposób, aby w odpowiednim czasie system zrealizował całą sekwencję określonych przez Ciebie zadań. W zależności od Twojego rytmu dnia, upodobań czy planów na wieczór, możesz w wygodny sposób dostosować oświetlenie do danej sytuacji czy okoliczności. Dzięki temu o nic nie musisz się martwić – wszystko dzieje się automatycznie. Przykładem takiego scenariusza może być np. „wieczór filmowy”. Twoi goście czekają już na wspólny seans? W kilka chwil centrala alarmowa wyłącza górne oświetlenie w salonie, pozostawiając wybrane punkty świetlne – np. przy kąciku z poczęstunkiem. W ten prosty sposób stworzysz swoim gościom wyjątkowy nastrój domowego kina, a przy okazji zadbasz o wzrok, ponieważ oczy po seansie nie będą zmęczone. Gdy ktoś nagle postanowi udać się np. do kuchni czy łazienki – wspomniane już czujki ruchu SLIM-PIRLUNA oświetlą jego drogę bez konieczności włączania górnego światła, które mogłoby rozproszyć pozostałych gości zasiadających przed ekranem.

 

 

ŚWIET(L)NA OCHRONA PO ZMROKU

Funkcja automatycznego sterowania oświetleniem może być również doskonałym uzupełnieniem alarmu domowego. Kiedy możesz to najlepiej wykorzystać? Na przykład wtedy, gdy posiadasz kamery IP zamontowane na terenie Twojej posesji – wówczas dodatkowe doświetlenie po zmroku zdecydowanie poprawi widoczność rejestrowanych przez nie obiektów, dzięki czemu łatwiej będzie je później zidentyfikować. Jest to szczególnie ważne np. przy sprawdzaniu, czy powód wywołania alarmu wymaga interwencji. Ponadto, opisany wcześniej mechanizm możesz wykorzystać również do odstraszenia potencjalnego włamywacza. Kiedy wyjeżdżasz na dłużej, warto zaprogramować centralę alarmową w taki sposób, aby raz na jakiś czas włączała i wyłączała lampy np. na podjeździe lub na ganku, symulując w ten sposób obecność domowników.

 

 

 

JESZCZE WIĘCEJ MOŻLIWOŚCI

Jeśli zależy Ci na wprowadzeniu do Twojego systemu jeszcze bardziej zaawansowanych rozwiązań w ramach automatyki, możesz zintegrować centralę alarmową INTEGRA z urządzeniami pracującymi w międzynarodowym standardzie KNX. Zyskasz dzięki temu jeszcze bogatszy wachlarz możliwości w zakresie sterowania automatyką domową – np. jeszcze precyzyjniejsze sterowanie instalacjami. Dzięki odpowiednim modułom KNX zaprogramujesz m.in. preferowaną moc światła emitowanego przez wybrane punkty świetlne (np. 30% w miejscach, gdzie intensywne oświetlenie nie jest Ci potrzebne). Oprócz intensywności, możesz także zdecydować m.in. o tym, jak długo światło ma pozostać włączone. Takie rozwiązanie, stosowane często np. na klatkach schodowych, przyczyni się również do ograniczenia niepotrzebnego zużycia prądu, co zaowocuje w przyszłości niższymi kwotami na rachunkach za energię. Są to, oczywiście, tylko przykłady możliwości. Łącząc funkcje dostępne w systemie INTEGRA z ogromnym potencjałem rozwiązań KNX, masz do dyspozycji potężne narzędzie, które spełni marzenia o inteligentnym domu, a koszt całej instalacji, dzięki podwójnemu wykorzystaniu urządzeń, z pewnością mile Cię zaskoczy.