Dom

Porady

Świąteczna aranżacja okien. Pomysły na modne dekory

Tekst Iwona Mackiewicz-Kozłowska • Zdjęcia Shutterstock

2018-12-18
Świąteczna aranżacja okien. Pomysły na modne dekory

Chociaż do świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu, warto już teraz zastanowić się nad dekoracjami, które sprawią, że te dni będą jeszcze bardziej wyjątkowe. Szczególną uwagę zwróćmy więc na ozdobienie okien naszych domów, przez które dzieci wypatrują pierwszej gwiazdki, a dorośli podziwiają biały krajobraz. Jak modnie zaaranżować tę strefę?

 

Wśród tegorocznych świątecznych trendów można wyróżnić kilka dominant: wciąż w modzie pozostaje styl vintage, a także połączenie białych i zielonych ozdób. Warto również wprowadzić do pomieszczeń naturalną roślinność, a także zaskoczyć domowników dekoracją przymocowaną w nietypowych miejscach. Jak wykorzystać obowiązujące konwencje, by nowatorsko zaaranżować strefę przyokienną w czasie świąt Bożego Narodzenia?

 

 

ŚWIETLIŚCIE

Jednym z najprostszych sposobów zagospodarowania strefy w pobliżu okna jest pozostawienie jej otwartej w taki sposób, by nic nie zakłócało widoku ani dojścia do szyby. W celu podkreślenia odświętnego charakteru warto postawić na niezmiennie modne, białe ozdoby. Dobrze jest użyć jasnych firan z dyskretnym wzorem przedstawiającym płatki śniegu, świerki i renifery – zebrane po bokach i przytrzymane przez podwiązki z kolorowym, barwnym motywem będą prezentowały się świeżo i elegancko. Można je zastąpić pomysłową roletą o dużym prześwicie z subtelnym nadrukiem, kojarzącym się z zimą i świętami (np. reniferami, choinką itp.).

 

Jeśli okno posiada parapet, wskazane jest ozdobienie go stylowymi lampionami, w jakich znajdzie się miejsce na zapalone świeczki czy taśmy ze światłem LED-owym. Dekorując lampki prawdziwymi szyszkami i pachnącymi gałązkami świerku albo sosny, jeszcze bardziej wyeksponujemy ich odświętny charakter. Równie dobrze wyglądają na blacie świecące cotton balls w stonowanych, pastelowych kolorach (bieli, gołębiej szarości, różu), które można rozłożyć na parapecie lub powiesić na karniszu, ciesząc się nastrojowym, subtelnym blaskiem, dopełniającym gwiazdkową atmosferę.

 

 

NATURALNIE

Trendy eko od wielu lat święcą tryumfy w świecie designu. Również w tym sezonie będą one niezwykle modne, podobnie jak powiązany z nimi styl vintage. Korzystając ze zdobyczy obu tych nurtów, można stworzyć nostalgiczną bożonarodzeniową aranżację, która z jednej strony będzie odwoływać się do tradycji, stanowiąc wariację na temat Gwiazdki naszego dzieciństwa, a z drugiej – wpisze się w najnowsze trendy wnętrzarskie.

 

 

Chcąc uzyskać w strefie przyokiennej klimat vintage i natural, warto sięgnąć po żywą roślinność i drewniane ozdoby. W jaki sposób połączyć te elementy, by wykreować niesztampowy, ale zachwycający efekt? Przede wszystkim, wykorzystajmy w tym celu parapet. Na co dzień ustawia się na nim doniczki z żywą florą – podobnie można go zaadoptować w okresie świąt Bożego Narodzenia. Zamiast tradycyjnych storczyków, fiołków i innych typowych kwiatów, pokuśmy się o gwiazdę betlejemską. Warto też ulokować na blacie drewniane donice czy misy, które wypełnimy zielonym mchem i posrebrzanymi szyszkami. Aby spotęgować efekt i zwrócić uwagę gości, powtykajmy w mech świecące cotton balls, które wydobędą blask z pokrytych mieniącym się brokatem szyszek i sprawią, że kompozycja zyska na lekkości i elegancji. W misach można umieścić też świeże gałązki drzew iglastych, przyprószonych sztucznych śniegiem, które znakomicie komponują się z błyszczącymi bombkami czy białymi ozdobami w kształcie płatków śniegu bądź przedstawicieli zimowej fauny.

 

 

Na parapecie możemy też usytuować drzewko bożonarodzeniowe – i wcale nie chodzi tu o choinkę! Nowoczesna wersja ma postać wyschniętego, pomalowanego zwykle na biało konara, jaki wkłada się do dużego ozdobnego wazonu lub donicy i obwiesza barwnymi, świątecznymi dekorami – bombkami, łańcuchami, światełkami. Takie drzewko przyciąga wzrok, a możliwość dowolnego przystrojenia sprawia, że łatwo dopasować je do charakteru każdego wnętrza.

 

Z powodzeniem w okiennych stylizacjach można wykorzystać także girlandy. Powieszenie na karniszu swobodnie spływających sznurów z doczepionymi doń drewnianymi płatkami śniegu to znakomity pomysł na ożywienie okiennej strefy. Jeśli zależy nam na bardziej zaskakującym efekcie, na grubych wstążkach powieśmy bożonarodzeniowe wieńce albo duże szyszki. By rozświetlić strefę przy oknie, lepiej zastąpić tradycyjne girlandy świecącymi lampkami w kształcie gwiazdek.

 

 

NIETUZINKOWO

 

Miłośnicy ekstrawaganckich i zaskakujących rozwiązań raczej nie zadowolą się tradycyjnym zdobieniem okna w postaci podwieszanej dekoracji. Specjalnie dla nich designerzy proponują wykorzystanie girland w innej formie. W modnych domach wiesza się na nich bombki, najlepiej te nietypowe, np. przezroczyste, wykończone jedynie złoconym deseniem, czy kształtem przypominające warianty, jakie znamy z domów swoich babć i dziadków.

 

Nie tylko różnorodne kule mogą zawisnąć na sznurach przytwierdzonych do karnisza. Odrobinę koloru wprowadzimy, gdy uwiesimy nań bożonarodzeniowe, biało-czerwone lizaki w kształcie lasek. Cukierki te kojarzą się głównie z tradycjami świątecznymi rodem z kontynentu amerykańskiego, jednak bez problemu kupimy je i w Polsce. Tak jednoznacznie przywołujące klimat świąt elementy mogą być jedynym zdobieniem w obrębie okna. Równie efektownie będą wyglądały girlandy z kryształowych gwiazd lub płatków śniegu albo złocone serduszka, imitujące pierniczki, a nawet… prawdziwe pieczone ciasteczka, pięknie polukrowane i zdobione spożywczymi perełkami. Decydując się na tę ostatnią opcję, sprawimy, że w pomieszczeniu będzie dodatkowo unosił się apetyczny, korzenny zapach.

 

 

Dekorując dom na święta Bożego Narodzenia, nie omijajmy strefy okiennej. Choć dla wielu wydaje się trudna w aranżacji, bowiem pogodzenie estetyki i funkcjonalności nie jest łatwe, warto podjąć trud, by uczynić ją piękną na święta. Stylizacja z pewnością spotka się z uznaniem domowników oraz gości, a dom stanie się dzięki niej znacznie przytulniejszy.