Dom

Budowa

Świąteczne oświetlenie zewnętrzne

Tekst Katarzyna Szymańska

2013-10-14
Świąteczne oświetlenie zewnętrzne

Gra kolorów, feeria barw, blask i taniec światłocienia – czas świąteczny to odpowiednia pora, by nasz dom oraz ogród rozbłysły i oświetliły najbliższe otoczenie posesji. Święta potrzebują bowiem odpowiedniej oprawy. Nastrój radości i dziecięcego zachwytu podkreślą aranżacje ogrodów z zastosowaniem dekoracyjnego światła. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze świątecznego oświetlenia zewnętrznego.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Istotne są nie tylko walory estetyczne. W pierwszej kolejności należy wziąć od uwagę fakt, że oświetlenie będzie funkcjonowało na zewnątrz. Całość instalacji musimy zatem stworzyć z elementów przeznaczonych do stosowania zewnętrznego, które są przede wszystkim odporne na wilgoć oraz niskie temperatury. Na szczęście w okresie przedświątecznym bardzo łatwo je dostać, ponieważ rynek dopasowuje się z ofertą produktową do pory roku i potrzeb klientów. Wybierając dekoracyjne lampy zewnętrzne, strojne girlandy, węże świetlne czy inne świąteczne oświetlenie, powinniśmy zwrócić uwagę na symbole dotyczące bezpieczeństwa. Symbol IP powinien być opatrzony liczbą 44. Pierwsza cyfra oznacza szczelność oprawy, druga zaś dotyczy wodoszczelności. Jeśli zaś chcemy zamontować oświetlenie w nawierzchni, parametry opraw powinien charakteryzować symbol IP 65.

 

Z duchem czasu
Nowoczesne technologie oświetleniowe dają nam nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również ograniczają wydatki na prąd. Jeśli nie chcemy narażać się na dodatkowe koszta związane z sezonowym oświetleniem świątecznym, warto przy wyborze lamp do ogrodu wziąć pod uwagę oświetlenie typu LED. Technologia LED w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami wypada znacznie lepiej pod względem oszczędności, a nawet ekologii, ponieważ charakteryzuje się niskim poziomem zużycia energii, zdecydowanie dłuższą żywotnością, wysokim wskaźnikiem oddawania barw oraz tym, że nie nagrzewa się tak intensywnie jak zwykła żarówka. Emisja ciepła ledowego oświetlenia jest naprawdę niewielka. 

Całość instalacji musimy stworzyć z elementów przeznaczonych do stosowania zewnętrznego, które są przede wszystkim odporne na wilgoć oraz niskie temperatury.

 

Bajeczne aranżacje
Przedświąteczne zakupy oświetlenia można rozpocząć z gotowym, opracowanym i przemyślanym pomysłem na wygląd domu i ogrodu. Możemy też dać się ponieść fantazji, ponieważ bożonarodzeniowy klimat wybacza nawet lekką przesadę w oświetleniu. Rynek udostępnia nam tak wiele produktów, m.in. w technologii LED, że możemy stworzyć prawdziwie bajkowe aranżacje. Jednym z pomysłów na dekoracyjne oświetlenie na zewnątrz są kurtyny świetlne. Dostępne są zarówno w różnych długościach, jak i kolorach. Kształt lampek może przypominać gwiazdki, sople lodu lub maleńkie żarówki. Kurtyny stosujemy do dekoracji elewacji budynków, gzymsów, słupów, drzew, przestrzennych projektów świątecznych, witryn, schodów, balustrad. Znajdą zastosowanie w dowolnych aranżacjach, których liczbę ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Można je łatwo łączyć ze sobą, dzięki specjalnym złączkom. Możemy ozdobić elewację na całej jej wysokości, łącząc odpowiednią ilość zestawów. Bardzo popularne są również węże świetlne. Możemy je kupić w wersji energooszczędnej technologii LED. Umożliwiają one oplecenie trudnych do udekorowania części domu lub całych obiektów o nieregularnych kształtach czy niestandardowej wysokości. Wykonane są z przezroczystej gumy, która tworzy tunel dla kolorowych lampek. Idealnie otulimy nimi drzewka, krzewy, balustrady balkonów czy kolumny. Możemy też rozrzucić je w pozornym nieładzie – efekt murowany. Dla mniej ambitnych producenci przygotowali również węże uformowane w gotowe dekoracje oświetleniowe – gwiazdy, renifery, dzwonki, bałwanki i inne. Pamiętajmy, że nie możemy użyć standardowych lampek choinkowych, aby stworzyć łańcuch świetlny lub inną dekorację przed domem. Wybierzmy produkt przeznaczony na zewnątrz, odporny na mróz i wilgoć. I cieszmy się nim przez całe święta.