Dom

Porady

Światowe trendy coraz popularniejsze w Polsce. Mieszkanie z międzynarodowym certyfikatem HQE

Tekst AGNIESZKA SURMA KOORDYNATOR DS. ZRÓWNOWAŻ. ROZWOJU • Zdjęcia MATERIAŁY INWESTORÓW

2019-04-15
Światowe trendy coraz popularniejsze w Polsce. Mieszkanie z międzynarodowym certyfikatem HQE

Czy wiesz, że co szósty Europejczyk mieszka w niezdrowym budynku? W pomieszczeniach spędzamy nawet 90% naszego życia. Od budynku, w którym znajdujesz się, czytając ten artykuł, zależy Twoje samopoczucie i zdrowie.

 

Nadszedł czas, aby to ludzie znaleźli się w centrum uwagi projektantów i deweloperów. „Zielone budynki” powinny służyć zarówno planecie, jak i swoim mieszkańcom. Ekologiczne, bezpieczne materiały budowlane, sprzyjający klimat wewnątrz, ale również efektywność energetyczna oraz oszczędność wody to aspekty, na które zwracamy coraz baczniejszą uwagę.

 

WYBÓR ZDROWEGO I KOMFORTOWEGO MIESZKANIA WSPIERAJĄ CERTYFIKATY

Prowadzone od wielu lat analizy medyczne i naukowe udowadniają, jak duży wpływ na ludzi mają budynki. Wiedza ta doprowadziła do opracowania zbioru wytycznych dla tzw. „zrównoważonych budynków”. Wśród certyfikatów „zielonego budownictwa” w odniesieniu do obiektów mieszkalnych wyróżnia się system certyfikacji HQE™. Jako pierwszy na tak dużą skalę, skupia się na zdrowiu i komforcie użytkowników. Od dwudziestu lat potwierdza na całym świecie, że zbadany obiekt jest bezpieczny, komfortowy oraz efektywny energetycznie i przyjazny dla środowiska naturalnego.

Schemat certyfikacji HQE ocenia budynki w odniesieniu do wytycznych zgrupowanych w cztery główne kategorie: środowisko, energia i oszczędności, komfort użytkownika oraz zdrowie i bezpieczeństwo. Spełnienie wymagań i ocenę efektywności budynku potwierdza niezależny audytor, akredytowany przez operatora systemu, Cerway.

 

 

FOTO: OSIEDLE LA MELODIE W WARSZAWIE STAWIA NA BEZPIECZEŃSTWO (HQE VERY GOOD) ŹRÓDŁO: MATERIAŁY INWESTORA


 

NIE TYLKO MURY…

Jednym z kryteriów weryfikowanych w ramach certyfikacji HQE jest zagospodarowanie działki, na której znajduje się nieruchomość. Odpowiedni dobór zieleni i alejek, zapewnienie stref rekreacyjnych, świetlice, pomieszczenia dla rowerów, wózków dziecięcych itp. to elementy, które tworzą przyjemne otoczenie i sprawiają, że odczuwamy większą satysfakcję z życia.

 

Istotne są nie tylko udogodnienia, ale także minimalizacja elementów, które postrzegamy jako uciążliwe. Może to być nasilony ruch samochodów na osiedlu, brzydki zapach lub hałas powodowany podczas odbioru odpadów. Warto poświęcić czas oraz pieniądze na analizę i odpowiednie zaplanowanie wszystkich składników, które w przyszłości stworzą dla kogoś dom.

 

Przykładem jest warszawski kompleks mieszkaniowy Camélia. Osiedle uzyskało certyfikat HQE na poziomie Excellent. Kluczowym założeniem dewelopera było wykreowanie komfortowych, maksymalnie doświetlonych mieszkań. Przeprowadzono analizy, które wykazały, że optymalnym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie budynku w kształcie podkowy. Całość uzupełnia otwarty na południe, uwolniony od samochodowego ruchu dziedziniec z fontanną, jaki stał się przestrzenią spotkań mieszkańców. Dbając o komfort użytkowników, zarezerwowano także miejsce na przestronne balkony i tarasy.

 

Aby zachować istniejącą na działce zieleń, deweloper zmienił obrys garażu podziemnego. Taka postawa w dzisiejszych realiach rynkowych jest rzadkością, tym bardziej zasługuje na uznanie i – miejmy nadzieję – naśladowanie.

 

 

FOTO: ACCENT ECO W WARSZAWIE STOSUJE PANELE SOLARNE DO PODGRZEWANIA CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ (HQE VERY GOOD) - ŹRÓDŁO: MATERIAŁY INWESTORA

 

W TROSCE O ZDROWIE MIESZKAŃCÓW

Z raportu „Barometr zdrowych domów 2017” wynika, że znaczna część polskich domów jest nieprzyjazna lokatorom. Przebywanie w takich obiektach naraża na utratę zdrowia, zwiększając ryzyko wystąpienia astmy, alergii czy nowotworów.

 

Aby utrzymać dobre samopoczucie i komfort mieszkańców, istotne jest nie tylko odpowiednie nasłonecznienie lokali, ale również zapewnienie wentylacji pomieszczeń oraz odpowiedniego komfortu termicznego we wnętrzach.

 

Za dobre warunki wypoczynku odpowiadają optymalna temperatura w mieszkaniu i wysoki komfort akustyczny. Można je osiągnąć poprzez przemyślany dobór przegród budowlanych (np. stolarki okiennej) oraz dzięki odpowiedniej warstwie izolacji akustycznej w pomieszczeniach sąsiadujących z klatką schodową, szybem windowym itp.

 

Zrównoważony budynek to także bezpieczne dla zdrowia materiały budowlane i wykończeniowe oraz długotrwały proces wietrzenia lokali. Wykorzystane w konstrukcji i wnętrzach substancje nie mogą być toksyczne oraz powinny posiadać obniżoną zawartość niekorzystnych dla zdrowia formaldehydów i lotnych związków organicznych.

 

Jednym z aspektów analizowanych już na etapie projektowym jest obniżenie wpływu tzw. smogu elektromagnetycznego. Konieczne jest zidentyfikowanie źródeł promieniowania, np. stacji transformatorowych, rozdzielni elektrycznych czy routerów wi-fi. Ponieważ udowodniono, że mogą mieć one wpływ na zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, nie umieszcza się ich na ścianach pomieszczeń, które służą ludziom do dłuższego pobytu.

 

FOTO: PLAC ZABAW NA OSIEDLU CAMÉLIA W WARSZAWIE (HQE EXCELLENT) ŹRÓDŁO: MATERIAŁY INWESTORA


 

KOMFORT, BEZPIECZEŃSTWO I OSZCZĘDNOŚCI

Kolejnym przykładem inwestycji, w której komfort użytkowników stanowi dla dewelopera kwestię kluczową i został wysoko ocieniony w procesie certyfikacji HQE jest inwestycja "La Melodie". Dużą uwagę zwrócono tam na bezpieczeństwo lokatorów. W tym celu zamontowano monitoring, a dolne kondygnacje uzupełniono o antywłamaniową stolarkę okienną.

 

Na terenie osiedla znalazły się budki lęgowe dla ptaków i rodzime gatunki roślinności. W trosce o bioróżnorodność zastosowano zielony dach i ścianę budynku. Inwestorzy coraz częściej decydują się na wykorzystanie nowoczesnych ekologicznych technologii. To właśnie w stolicy po raz pierwszy zastosowano panele solarne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Panele oraz wysoka izolacyjność przegród zewnętrznych (ścian, dachów i okien) redukują także koszty zużycia wody i ogrzewania w okresie zimowym.

Zrównoważone budynki to realne oszczędności dla mieszkańców, którzy płacą mniej m.in. za prąd, wodę i naprawy części wspólnych. Niższe są również indywidualne koszty utrzymania, jak zużycie mediów w mieszkaniu. Pozwalają na to przemyślany projekt i uważna, sprawna realizacja, np. zastosowanie energooszczędnych wind oraz wewnętrznego i zewnętrznego oświetlenia LED sterowanego czujnikami ruchu i zmierzchu. Analizy pokazują, że użycie wysokosprawnego oświetlenia części wspólnych blisko sześciokrotnie obniża poziom zużycia energii. Ma to oczywiście wpływ na wysokość opłat ponoszonych przez lokatorów.

 

 

FOTO: OSIEDLE CAMÉLIA W WARSZAWIE UZYSKAŁO CERTYFIKAT HQE EXCELLENT ŹRÓDŁO: MATERIAŁY INWESTORA

 

CZY TWÓJ BUDYNEK JEST „ZDROWY”?

Niezależnie od tego, czy planujesz zakup mieszkania, by je wynająć, zapewnić lokum właśnie zakładanej rodzinie, a może przekazać je już dorosłym dzieciom – bezpieczeństwo i dobre samopoczucie na pewno są dla Ciebie ważne. Warto więc sprawdzić, czy budynek, w którym będziesz przebywać, nie oddziałuje na domowników negatywnie. Najlepiej zapytać dewelopera czy rozważył kwestie zdrowia i komfortu mieszkańców i poddał budynek niezależnej ocenie HQE.

www.dekra.pl

OSIEDLE LA MELODIE W WARSZAWIE STAWIA NA BEZPIECZEŃSTWO (HQE VERY GOOD) ŹRÓDŁO: MATERIAŁY INWESTORA