Dom

Instalacje

SYSTEM ALARMOWY. Ochrona nie tylko przed włamaniem

Tekst Satel • Zdjęcia Satel/shutterstock.com

2020-06-17
SYSTEM ALARMOWY. Ochrona nie tylko przed włamaniem

Dom jest miejscem, w którym Ty oraz Twoi najbliżsi pragniecie czuć się bezpiecznie i komfortowo o każdej porze dnia i nocy. W uzyskaniu tego stanu może pomóc zastosowanie nowoczesnych urządzeń, które – wykorzystując osiągnięcia współczesnej techniki – przez całą dobę czuwają nad tym, aby nic nie zmąciło spokoju ogniska domowego. Nowoczesne instalacje alarmowe umożliwiają nie tylko ochronę przed włamaniem na teren posesji. Pozwalają także na realizację m.in. zabezpieczenia przeciwpożarowego. Jest to niezwykle ważne zadanie – nie tylko podczas, dobiegającego już końca, okresu grzewczego, ale przez cały rok.

 

Jak zapewnić sobie skuteczną ochronę przed niszczycielskim żywiołem, jakim jest ogień? Kluczem do sukcesu jest jak najwcześniejsze wykrycie rodzącego się zagrożenia, co umożliwi natychmiastowe podjęcie odpowiednich działań, a w efekcie – zminimalizowanie poniesionych szkód, a także ochronę życia.

 

OCHRONA DOBRZE SKOMPONOWANA

Od czego zacząć? Przede wszystkim, wyposaż instalację alarmową w odpowiednie urządzenia. Główną rolę w detekcji pożaru odgrywają czujki dymu oraz dymu i ciepła, które wykryją pierwsze symptomy niebezpieczeństwa (dym oraz skok temperatury) i zareagują na nie uruchomieniem dźwiękowej i/lub wizualnej sygnalizacji alarmowej. W zależności od preferencji oraz typu instalacji, możesz zdecydować się na przewodowy model, np. czujkę dymu i ciepła TSD-1. Jeżeli preferujesz nowoczesne rozwiązania bezprzewodowe lub nie masz możliwości zainstalowania urządzenia przewodowego, ciekawą alternatywą jest ASD-250. To niewielkie urządzenie z rodziny ABAX 2 może pracować autonomicznie (zgodnie z wytycznymi normy EN 14604) lub jako element systemu bazującego na centrali alarmowej serii VERSA, INTEGRA lub INTEGRA Plus. Drugi wariant umożliwia wykorzystanie opcji oferowanych przez te centrale i m.in. automatyczne powiadomienie o zdarzeniu domowników (lub inne, wskazane osoby – np. najbliższych sąsiadów) za pomocą wiadomości SMS oraz komunikatu PUSH w aplikacji mobilnej INTEGRA CONTROL lub VERSA CONTROL. Dodatkowym atutem ASD-250 jest – podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń ABAX 2 – możliwość długiej pracy (nawet do 8 lat) bez konieczności wymiany baterii. Gdy zaś nadejdzie już czas na wykonanie tej czynności, zostaniesz o tym powiadomiony z odpowiednim wyprzedzeniem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu zyskujesz pewność, że urządzenie nie rozładuje się niespodziewanie.

 

 

NIE TYLKO OGIEŃ

Choć nie da się przewidzieć wszystkich niebezpiecznych okoliczności, niektórych sytuacji możesz uniknąć. Pamiętaj o tym, że nie tylko pożar może zagrażać zdrowiu i życiu domowników – ulatniający się gaz również może wyrządzić wiele szkód. Z tego powodu, warto wyposażyć system alarmowy również w czujki substancji lotnych, szczególnie gazu ziemnego (DG-1 ME) oraz propanu-butanu (DG-1 LPG). W ten sposób wykryjesz nieszczelność instalacji i w porę zapobiegniesz jej konsekwencjom, które mogą być bardzo groźne. Warto również pomyśleć o czujce DG-1 CO, wykrywającej tlenek węgla (czad) – bardzo trującą, bezwonną substancję, która może się wydzielać w wyniku np. nagłej awarii pieca lub jego nieodpowiedzialnego użytkowania.

 

 

AUTOMATYKA – DODATKOWE ZABEZPIECZENIE

Nowoczesna, odpowiednio zaprogramowana centrala alarmowa, oprócz samego wykrycia zagrożenia i poinformowania Cię o nim, może zrealizować określone zadania z zakresu automatyki domowej w odpowiedzi na dane zdarzenie. Jak to działa? Gdy tylko czujki ochrony dodatkowej przekażą informację o obecności dymu lub któregoś z wcześniej opisanych gazów, do centrali, ta – oprócz tego, że wyśle powiadomienie do Ciebie i wskazanych osób – włączy wentylację wymuszoną, umożliwiając przewietrzenie pomieszczenia lub np. uchyli okna. Takie działanie, szczególnie w przypadku dużego zadymienia, przyczyni się do zwiększenia widoczności w strefie pożaru, co z kolei ułatwi zlokalizowanie źródła zapłonu i przyspieszy jego ugaszenie, gdy straż pożarna przybędzie na miejsce.

 

 

ROZWIĄZANIA NIE TYLKO DLA DOMU

Wymienione powyżej rozwiązania doskonale sprawdzają się w budynkach mieszkalnych. Jeżeli posiadasz firmę i zależy Ci na jeszcze bardziej zaawansowanym zabezpieczeniu, dopasowanym do ścisłych wymogów określonych przepisami przeciwpożarowymi dotyczącymi typu prowadzonej przez Ciebie działalności, wybierz system sygnalizacji pożarowej CSP. Został on zaprojektowany tak, aby z łatwością stworzyć instalację dostosowaną do potrzeb oraz specyfiki małych i średnich obiektów, np.: sklepów, przedszkoli, szkół, bibliotek, oddziałów banków itd. Pełna zgodność z normami EN54 oraz Rozporządzeniem MSWiA pozwala na zastosowanie rozwiązań SATEL wszędzie tam, gdzie wymagają tego odpowiednie przepisy.

 

WARTE ZAPAMIĘTANIA

Montując czujki ochrony dodatkowej, pamiętaj o tym, że aby spełniały swoją rolę jak najlepiej, powinny zostać zainstalowane w odpowiednich miejscach i przez profesjonalnego instalatora. Zarówno czujkę dymu (lub dymu i ciepła), jak też gazu ziemnego należy umieścić pod sufitem, najlepiej bezpośrednio nad źródłem potencjalnego zagrożenia – np. nad kuchenką gazową. W przypadku detektora propanu-butanu, z uwagi na fakt, że substancja ta jest cięższa od powietrza, najlepszym miejscem montażu będzie miejsce blisko podłogi. Czujka czadu zaś powinna się znajdować na wysokości 1,5 m. Na zakończenie warto przypomnieć, że aby instalacja jak najdłużej zachowała sprawność, skutecznie i szybko wykrywała zagrożenie oraz poprawnie na nie reagowała, należy pamiętać o regularnym przeglądzie i serwisowaniu wszystkich urządzeń.