Dom

Instalacje

Systemy hybrydowe

Tekst STEFAN DANIELEWICZ, MYENERGY.PL

2015-03-03
Systemy hybrydowe

Systemy hybrydowe odnawialnych źródeł energii to nic innego jak jednostki wytwarzające energię elektryczną, w których wykorzystuje się tzw. źródło pomocnicze. Popularnym rozwiązaniem jest elektrownia wiatrowa wyposażona w ogniwa słoneczne. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ wady jednej technologii rekompensowane są przez zalety drugiej sprawiając, że system stale się uzupełnia.

CO TO SĄ SYSTEMY HYBRYDOWE?

Jak wiemy, energetyka wiatrowa to nie tylko ogromne turbiny instalowane masowo na tzw. farmach wiatrowych, ale także coraz częściej przydomowa energetyka odnawialna. Małe wiatraki są w stanie zapewnić energię elektryczną dla pojedynczego budynku lub całych gospodarstw rolnych. Niewielkie turbiny mają sporo zalet: mogą pracować przy niewielkiej wietrzności, a więc już od 2-3 m/s, mogą pracować w trudnych warunkach, takich jak bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury, złe warunki atmosferyczne czy silny wiatr. Warto zauważyć też, że instalacja niewielkich turbin jest stosunkowo łatwa, a koszty związane z inwestycją są niewielkie. Turbiny, które nie są trwale związane z gruntem nie wymagają dodatkowych pozwoleń związanych z ich instalacją.

Jeśli energia pozyskiwana z wiatru nie jest wystarczająca, można skorzystać z dobrodziejstw energetyki słonecznej. Ogniwa słoneczne są na dzień dzisiejszy bardzo popularnym sposobem wykorzystania energii słonecznej. Zasada działania fotoogniw jest bardzo prosta: padające promienie słoneczne wytwarzają energię elektryczną w każdym z małych, pojedynczych ogniw, co w końcu daje nam prąd w czystej postaci. Połączenie coraz większej wydajności, niezawodności i praktycznie bezobsługowego działania sprawia, że ogniwa cieszą się coraz większym zainteresowaniem również w Polsce.

ZALETY SYSTEMÓW HYBRYDOWYCH I ICH EFKTYWNOŚĆ

Dzięki systemom hybrydowym możemy dużo bardziej efektywnie korzystać z odnawialnych źródeł energii chociażby dlatego, że jesteśmy w stanie zapewnić sobie lepszą ciągłość dostaw energii elektrycznej. Dzięki takim rozwiązaniom możemy lepiej dopasować ilość wyprodukowanej energii do naszych potrzeb krótko i długoterminowych. Nadwyżkę energii, która zostanie pozyskana we wcześniejszych miesiącach dzięki np. promieniom słonecznym, możemy składować w akumulatorach i wykorzystać ją później, kiedy mamy na energię większe zapotrzebowanie. Systemy hybrydowe niosą za sobą większe korzyści ekonomiczne, niż – przykładowo – pojedyncze turbiny wiatrowe albo same ogniwa słoneczne.

Drugą istotną rzeczą jest to, że systemy hybrydowe umożliwiają nie tylko produkcję energii elektrycznej, ale również cieplnej dzięki zastosowaniu odpowiednich akumulatorów oraz połączeniu z konwencjonalnymi źródłami energii. Możemy te systemy stosować praktycznie we wszystkich obiektach takich jak: domy jednorodzinne, letniskowe, gospodarstwa rolne, małe firmy produkcyjne, hotele, pensjonaty czy obiekty użyteczności publicznej.

Należy zwrócić uwagę na to, że technologia związana z energetyką odnawialną rozwija się w bardzo szybkim tempie. Zwiększana jest wydajność systemów hybrydowych, co pozwala na jeszcze szybszy zwrot inwestycji i korzyści ekonomiczne związane z pozyskiwaniem taniej energii. Takie rozwiązanie staje się z pewnością coraz bezpieczniejsze dla środowiska, ponieważ emituje mniej zanieczyszczeń.

OGRZEWANIE HYBRYDOWE PLUS SYSTEMY HYBRYDOWE OZE

Systemy hybrydowe energetyki odnawialnej generujące prąd, można z powodzeniem połączyć z hybrydowymi systemami ogrzewania. To połączenie wielu technologii, które mają różne źródła energii, takich jak: drewno, olej, gaz, pelet, energia wiatrowa czy słoneczna. To, jakie źródła energii są wybrane, zależy od możliwości instalacyjnych, ale również od wymagań przyszłego użytkownika.

Istota takiego systemu polega na współdziałaniu wielu technologii grzewczych, przy założeniu, że są zasilane różnymi źródłami energii. Ich współdziałanie odbywa się przez wspólne sterowanie. Przykładem może być standardowa praca konwencjonalnego urządzenia grzewczego (np. kotła) i podłączenie drugiego, bardziej ekonomicznego źródła energii cieplnej (np. solara). Kiedy energia pozyskana z promieni słonecznych zostanie wyczerpana, system znów może przełączyć się w tryb „konwencjonalny”.

Rozwiązania hybrydowe zimą sprawdzą się całkiem nieźle, jeśli chodzi o dostarczenie energii elektrycznej i cieplnej. Bazujące na energetyce odnawialnej urządzenia wykorzystują energię naturalną do ogrzania wszelkiego rodzaju pomieszczeń, redukując koszty eksploatacji i poboru energii do minimum.

Pamiętajmy, że systemy grzewcze sprawdzą się także latem. Niektóre pompy ciepła dadzą nam wymierne korzyści również w gorętsze miesiące, ponieważ tak samo jak grzeją zimą, pomogą w cieplejsze dni uzyskać niższą temperaturę, pobierając z budynku ciepło i oddając je do otoczenia.

PRZYSZŁOŚĆ HYBRYDOWEJ ENERGETYKI ODNAWIALNEJ

Obserwując trendy rozwoju energetyki, można powiedzieć, że w dużej mierze należy ona do energetyki odnawialnej. Systemy hybrydowe posiadają coraz bardziej rozbudowaną technologię, która pozwala na coraz tańszą produkcję energii. Projektanci systemów elektroenergetycznych skracają drogi przesyłu energii, a same systemy starają się zlokalizować jak najbliżej odbiorców, co pozwoli na znacznie zmniejszenie kosztów zarówno przesyłu, jak i dystrybucji. Zmiany te wpłyną także pozytywnie na ochronę środowiska, ponieważ jeszcze bardziej ograniczona zostanie emisja szkodliwych substancji do atmosfery.

Każdy system powinien być energooszczędny, wydajny i przede wszystkim powinien w pełni zaspokoić potrzeby jego użytkowników. Systemy oparte o odnawialne źródła energii przy wykorzystaniu najnowszej technologii dają inwestorowi szerokie spektrum wyboru sprawdzonych rozwiązań – zarówno jeśli chodzi o produkcję energii cieplnej, jak i elektrycznej.

PROGRAM „PROSUMENT”, Z KTÓREGO WARTO SKORZYSTAĆ

Program „Prosument” to nic innego jak dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Jest to niejako kontynuacja programu „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii”, który zakończył się w tym roku i cieszył się sporym zainteresowaniem. Jeśli rozważamy wykonanie inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii czy hybrydowymi systemami, warto zastanowić się nad skorzystaniem z tego rodzaju dotacji.

Dofinansowanie może objąć zakup, jak i montaż nowych instalacji OZE, które będą w stanie wyprodukować energię elektryczną lub cieplną, a także na wymianę instalacji na bardziej efektywne i ekologiczne. Takie dofinansowanie może być zrealizowane na potrzeby np. jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Z programu mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i wspólnoty mieszkaniowe, czy jednostki samorządu terytorialnego.