Dom

Projekty

Szczeniak czy może mały kociak?

Tekst Krzysztof Maraś • Zdjęcia Profesjonalny Sklep Zoologiczny ZOOekspert

2014-06-03
Szczeniak czy może mały kociak?

W życiu wielu z nas pojawia się w pewnym momencie chęć posiadania kompana, który będzie towarzyszył nam przez kolejne kilkanaście lat. Niestety, nie każdy miłośnik psów czy kotów jest tak naprawdę świadom tego, co go czeka w ciągu pierwszych kilku miesięcy.

Decyzja o nabyciu psa czy kota musi być przemyślana i najlepiej, aby wszyscy domownicy ją akceptowali. W innym wypadku w przyszłości mogą pojawić się problemy, z powodu których niestety pokrzywdzone będzie jak zwykle przybyłe do naszego domu zwierzę.  Zanim zdecydujemy się na przywiezienie do domu maluszka, powinniśmy odpowiednio przygotować nasze mieszkanie i zdecydować o wielu kwestiach, których zaniedbanie już na początku będzie skutkowało problemami wychowawczymi w przyszłości.

Szczeniak
Postanowiliśmy, że chcemy mieć w domu małego szczeniaka. W jaki sposób przygotować mieszkanie na jego przybycie? Przede wszystkim, musimy uświadomić sobie, że pierwsze miesiące będą kluczowe w rozwoju naszego psa. Jest to okres, w którym młode psy uczą się, na co mogą sobie pozwolić, gdzie jest ich miejsce i czego mogą oczekiwać od konkretnego domownika. Jednocześnie uczą się złych zachowań, które trzeba korygować, aby nie mieć w przyszłości psa mającego problemy z akceptacją obcych ludzi i psów, czy załatwiającego się w domu lub też ciągającego za smycz. Zanim do naszego domu zawita długo oczekiwany gość, musimy postanowić czy pies będzie miał dostęp do wszystkich pomieszczeń, czy tylko do jednego konkretnego, czy będzie spał w naszym łóżku, legowisku lub kojcu, czy będzie zostawał na dłuższy czas sam, czy tylko na chwilę. Są to bardzo istotne kwestie, ponieważ jeśli pozwolimy psu na konkretne zachowania za młodu, będzie bardzo ciężko wyeliminować je w przyszłości. Jeśli na przykład pozwolimy psu za szczeniaka spać z nami w łóżku, to musimy się liczyć z tym, że przez najbliższe kilkanaście lat będziemy się budzić obok niego. Jeśli kwestie określonych zachować i hierarchii mamy już za sobą, musimy przygotować miejsce, w którym będzie spał i przebywał szczeniak. Powinniśmy znaleźć odpowiednie miejsce w domu, gdzie umieścimy legowisko oraz miski na wodę i pokarm.

 

 

Mając do czynienia z młodym psem, musimy uświadomić sobie, że początkowo może się zdarzyć, iż wiele rzeczy w domu zostanie zniszczonych i pogryzionych. Aby uniknąć przykrych sytuacji, powinniśmy odpowiednio przygotować nasze mieszkanie. Młode psy dość często używają zębów czy to z nudy, czy też z powodu swędzenia dziąseł przy wymianie zębów mlecznych na stałe. Mając w domu szczeniaka, powinniśmy przeprowadzić gruntowne porządki, usuwając wszystkie małe, łatwo dostępne przedmioty, które szczeniak mógłby pogryźć lub połknąć. Musimy zwrócić uwagę na zabezpieczenie wszystkich kabli i gniazdek. Wszelkie narożniki mebli, nogi od stołów oraz łóżek również powinny być zabezpieczone lub w ostateczności spryskane jednym z wielu dostępnych na rynku preparatów odstraszających psy lub  zniechęcających je do gryzienia określonych przedmiotów. Buty, ubrania, książki i gazety powinny być niedostępne dla psa, w przeciwnym wypadku w kilka minut może z nich pozostać cząstka nienadająca się do niczego, a w dodatku pies może się zatruć, połykając ich fragment. Szczeniak, podobnie jak małe dzieci, nie potrafi jeszcze wytrzymywać długo bez wypróżniania się, co prowadzi do znajdywania niespodzianek w różnych zakamarkach domu. Zanim nasz pies nauczy się załatwiać na dworze, możemy skorzystać z mat lub pieluch dla szczeniaków. Dzięki nim produkty przemiany materii będą zawsze znajdować się w jednym konkretnym miejscu, co będzie wygodne zarówno dla nas, jak i dla naszego nowego pupila. Wśród szczeniaków panuje zasada: pies znudzony = pies niegrzeczny, rozrabiający, niszczący. Jeśli nie chcemy, aby nasz pies niszczył w domu określone przedmioty, powinniśmy mu kupić zabawki, na których będzie się wyżywał, i którymi będzie się bawił podczas naszej nieobecności. Lepiej, żeby pies zniszczył parę zabawek za kilka czy kilkanaście złotych, niż drogie meble czy łóżko.Podsumowując, im więcej negatywnych zachować będzie przejawiać nasz szczeniak za młodu, tym ciężej będzie nam je korygować w okresie dorosłości.

Kot
W przypadku zakupu kota mieszkanie będzie trzeba również przygotować na jego przybycie, jednakże nie będą to aż tak drastyczne zmiany, jak w przypadku psa. Kot, podobnie jak pies, w początkowym okresie dorastania uczy się wielu zachowań, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych, a więc już na początku musimy zdecydować, co kotu wolno, a co nie. Jeśli pozwolimy mu chodzić po meblach i stołach za młodu, ciężko będzie nam oduczyć go tych przyzwyczajeń w późniejszym czasie. Najważniejsze przedmioty, jakie powinniśmy kupić na samym początku, to miski na wodę i jedzenie, kuweta, żwirek dla kota, łopatka do wybierania nieczystości, jak również drapak. Z legowiska możemy zrezygnować, gdyż kot, w odróżnieniu od psa, będzie spał gdzie mu się podoba i często w różnych miejscach. Koty, w przeciwieństwie do psów, od początku załatwiają się w miejscu do tego przeznaczonym, zwanym kuwetą. Ważne jest, aby początkowo stała ona w ustronnym miejscu a kocia toaleta przebiegała w ciszy i spokoju. Zasada uprzątnięcia mieszkania z małych przedmiotów, zabezpieczenie kabli itd. wyglądają tutaj tak samo, jak w przypadku psa. Mimo że kot bardzo rzadko używa zębów do niszczenia określonych przedmiotów, dysponuje on inną bronią, z której często korzysta - pazurów. Jeśli chcemy uniknąć obdrapywania ścian, mebli czy wykładzin, powinniśmy zakupić drapak, na którym kot będzie mógł się wyżywać i tępić pazurki, jak również preparat do spryskania miejsc, których kot pod żadnym pozorem nie powinien zniszczyć.

 

Decyzja nad wyborem pomiędzy psem i kotem jest dość trudna, gdyż są to dwa całkowicie odmienne zwierzęta, dysponujące innymi temperamentami i kierujące się odmienną filozofią życia. Jeśli mamy mało czasu na spacery, naukę czystości i zabawy, dużo lepszym wyborem będzie zakup kota. Jeśli dysponujemy dużą ilością wolnego czasu, zdecydowanie powinniśmy pomyśleć o psie. Koty żyją własnym życiem. Nie zawsze nas słuchają, przychodzą na zawołanie, nie zawsze chcą być głaskane. Psy z kolei są dużo bardziej podporządkowane swojemu właścicielowi i z większą radością i ochotą wykonują konkretne polecenia, czy towarzyszą w naszym życiu nie tylko w domu, ale również po za nim.