Dom

Projekty

Sztuka profesjonalnej dekoracji

Tekst Katarzyna Jaworska • Zdjęcia Caparol Polska

2013-02-19
Sztuka profesjonalnej dekoracji
Bogata oferta materiałów dekoracyjnych sprawia, że bez fachowej porady specjalisty lub dekoratora aranżacja naszego wnętrza jest nie lada wyzwaniem. Z jednej strony chcemy, by mieszkanie było funkcjonalne i gwarantowało spokój domowego ogniska. Z drugiej jednak, mieszkanie powinno być modne i niebanalnie urządzone. Panująca od dłuższego czasu moda na samodzielne urządzanie sprawia, że coraz większa rzesza klientów decyduje się na metamorfozę swojego mieszkania czy domu. Ciekawą propozycją jest dekorowanie ścian przy użyciu specjalnych tynków, mas szpachlowych czy tapet do malowania. Techniki dekoracyjne są dostępne w ofercie wszystkich liczących się na runku producentów farb. Najczęściej wykorzystuje się je do akcentowania jednej, ale za to widocznej ściany. W ten sposób możemy uzyskać naprawdę interesujący, a co najważniejsze – niepowtarzalny elekt aranżacyjny. W dalszej części materiału zaprezentujemy najciekawsze, naszym zdaniem, propozycje dekoracyjne.

Dekoracyjne tapety do malowania 

Tapety do malowania stają się coraz bardziej popularną techniką dekoracyjną. Różnorodność dostępnych faktur sprawia, że jedynym ograniczeniem aranżacyjnym jest wyobraźnia projektanta. Tapeta pomalowana specjalnymi farbami laserunkowymi uzyskuje jeszcze bardziej wyjątkowy i fascynujący charakter. Odpowiednio dobraną tapetą możemy wydobyć głębię pomieszczenia i nadać mu wyjątkową elegancję i szyk. Zastosowanie tej techniki gwarantuje uzyskanie niepowtarzalnego efektu dekoracyjnego oraz doskonałej jakości wykonanych powłok.

 

Efekt metalicznego aksamitu na ścianie

Efekt metalicznego aksamitu na ścianie uzyskamy dzięki nowoczesnym masom szpachlowym przeznaczonym do wykonywania dekoracyjnych aranżacji ścian we wnętrzach. Technika metalicznych refleksów nadaje ścianom szlachetny i niepowtarzalny wygląd oraz  wrażenie aksamitnej powierzchni. Intensywna barwa i wyczuwalna w dotyku faktura tworzą grę świateł, w wyniku której powstają interesujące niuanse kolorystyczne.

Kamień na ścianie
 
Nowoczesna masa szpachlowa umożliwia otrzymanie unikatowych i zawsze eleganckich aranżacji. Technikę imitującą efekt kamienia na ścianie charakteryzuje prosty sposób aplikacji. Właśnie dlatego stanowi ona idealne rozwiązanie dla wykonawców mających pierwszy raz do czynienia z materiałem tego typu. Właściwie skierowane światło wspaniale uwydatnia zarówno docelowy kolor, jak i wysoki połysk dekorowanej powierzchni. Półprzezroczysty charakter podnosi tę technikę na najwyższy poziom nowoczesnego wzornictwa.Efekt metalicznego połysku na gładkim podłożu 

Odpowiednia powłoka malarska pozwala na uzyskanie niezwykłego, metalicznego efektu dekoracyjnego. Zależnie od wybranej rodziny odcieni, podłoża i sposobu nakładania, intensywne kolory wykorzystuje się jako farbę akcentującą, podczas gdy delikatne warianty barw dobrze komponują się w pomieszczeniach na większych płaszczyznach. Odcienie powłoki malarskiej mogą się zmieniać od czerwono-pomarańczowego poprzez żółto-zielono-niebieski i kończyć się na kręgu barw czerwono-fioletowych. Zawsze jednak oddziałują świeżo, ożywiająco i dynamicznie. Metaliczny połysk nadaje wszystkim barwom niezwykły oraz niepowtarzalny wygląd.  
Efekt metalicznego połysku na strukturze

Innowacyjne, metaliczne powłoki umożliwiają uzyskanie wyjątkowych efektów dekoracyjnych. Jak we wszystkich powłokach z połyskującymi lub migoczącymi detalami, ostateczny rezultat w dużej mierze zależy od prawidłowego połączenia ze światłem. Nowa generacja hipnotyzująco-połyskliwych powierzchni zachwyci nawet najbardziej wymagających klientów.

Ściana z subtelną poświatą

W zależności od kąta padania światła, ściana z delikatną poświatą subtelnie połyskuje różnymi kolorami. Powierzchnia wykończona tą techniką nabiera niezwykle szlachetnego charakteru. Estetyka subtelnej poświaty pobudza wyobraźnię, tworząc jednocześnie unikatową i zawsze elegancką aranżację.Dekoracyjna masa szpachlowa

Dekoracyjna masa szpachlowa umożliwia uzyskanie wielokolorowych powierzchni o szczególnie atrakcyjnym wyglądzie i niezwykle delikatnej w dotyku fakturze. Ostateczny efekt dekoracyjny może zostać zaakcentowany zewnętrzną warstwą nadającą ścianie subtelnie złotą poświatę.

Ekspert radzi:
Katarzyna Jaworska, Specjalista ds. PR, Caparol Polska 

1. Dla współczesnego, świadomego konsumenta, wygląd domowej przestrzeni nabiera zupełnie nowego i o wiele bardziej emocjonalnego znaczenia. Poza oczywistą funkcjonalnością, istotne stają się takie elementy, jak styl czy indywidualny charakter. 
2. Surowy minimalizm, orientalny przepych czy odrobinę chłodna nowoczesność – mając odpowiednie materiały i odrobinę fantazji, każda aranżacja staje się możliwa i dostępna na wyciągnięcie ręki. 
3. Kolor to czynnik determinujący wygląd wnętrza. Niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, dobrze dobraną barwą możemy z łatwością zmieniać charakter otaczającej nas przestrzeni.
4. Delikatne pastele, neutralne kolory ziemi czy wreszcie żywe i pełne energii pomarańcze lub czerwienie sprawiają, że każde mieszkanie może zyskać indywidualny  i niepowtarzalny wygląd. 
5. Techniki dekoracyjne są znakomitym uzupełnieniem przemyślanej aranżacji. Nadają się zarówno do nowoczesnych mieszkań, jak i do bardziej klasycznych pomieszczeń. Decydując się na zastosowanie dekoracyjnych mas szpachlowych, musimy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Techniki dekoracyjne sprawdzają się bowiem tylko w przypadku, gdy dotyczą jednej, widocznej powierzchni. Pamiętajmy również, by zadbać o właściwe oświetlenie dekorowanej ściany. Często ostateczny efekt nie jest możliwy bez odpowiednio skierowanego światła. Przystępując do samodzielnego wykonania technik dekoracyjnych, warto zapoznać się z poradami specjalistów lub obejrzeć film instruktażowy.