Dom

Wykończenia

Szukaj piękna w naturze

Tekst Zbigniew Więcko, właściciel firmy Granimex • Zdjęcia Granimex Więcko Sp. z o.o.

2018-01-15
Szukaj piękna w naturze

Każdy z nas chce mieć piękny dom. Elegancki, przytulny, funkcjonalny, krótko mówiąc – taki, do którego chętnie się wraca. Gdy dom już stoi, a podstawowe prace budowlane są zakończone, należy zająć się jego wykończeniem. Warto wprowadzić do wnętrza kamień naturalny, np. granit, marmur czy trawertyn, które stanowią estetyczne i praktyczne rozwiązanie w niemal każdym domowym pomieszczeniu.

 

Kamień w przestrzeni użytkowej

Kuchnia to serce każdego domu. Ważne jest, by sprzęty użyte do jej wyposażenia były funkcjonalne oraz trwałe. Najważniejszym elementem powinien być blat wykonany z kamienia naturalnego – można na nim obierać ziemniaki, kroić cebulę, rozlać olej lub wino i … nic. Wystarczy przetrzeć go czystą ściereczką, by wyglądał jak nowy.

 

Najlepiej sprawdzi się blat granitowy, ponieważ jest on najbardziej odporny na warunki zewnętrzne i ludzkie gapiostwo. Wprawdzie bardziej wyedukowani kamieniarsko Włosi i Hiszpanie używają przeważnie blatów marmurowych, ale muszą być one odpowiednio zabezpieczone. W kuchni należałoby jeszcze położyć posadzkę z kamienia naturalnego i koniecznie wykonać z niego parapety. Tym samym materiałem można też wyłożyć ścianę, np. przestrzeń między szafkami wiszącymi a blatem roboczym.

 

kamień granimex

 

W łazience niezbędnym elementem jest kamienny blat z wycięciem na umywalkę, która także może być wykonana z tego organicznego surowca. Warto zastosować również kamienną okładzinę na ścianach i podłogach. Trzeba podkreślić, że do łazienki można wybrać każdy gatunek kamienia. Dobrze sprawdza się marmur biały np. Bianco Carrara, ale również marmur beżowy, czarny (przepiękna Negro Marquina z białym użyleniem na czarnym tle) i wiele innych kolorów, a także trawertyn – najlepiej beżowy, bo paleta kolorów jest tu skromna. Ma on charakterystyczne otwory na powierzchni, które można zostawić albo wypełnić kolorową lub transparentną szpachlą. W tym drugim przypadku wgłębienia pozostaną widoczne, co daje fantastyczny, trójwymiarowy efekt wizualny!

 

W różnych krajach stosuje się różne rozwiązania:

- trawertyn surowy (z dziurami) – jest to najtańszy produkt, może być polerowany lub nie. Stosuje się go głównie w obiektach o charakterze rustykalnym,

- trawertyn wypełniony cementem (często białym) lub kolorową szpachlą,

- trawertyn szpachlowany żywicą transparentną – najdroższy, ale jego cena jest adekwatna do jakości.

 

granimex więcko

 

W pokojach, w tym w holu i przejściach, możemy stosować powyższe rodzaje kamienia. Śmiało wprowadźmy je do salonu jako pokrycie podłogowe, które – mimo zastosowania klasycznego materiału – wcale nie musi prezentować się monotonnie! Możemy wybrać zarówno tradycyjne rozwiązania, takie jak szachownica, paski innego koloru wzdłuż ścian czy rozeta, jak i bardziej fantazyjne, jeśli mamy dobrego projektanta albo bogatą wyobraźnię plastyczną. Nie zapominajmy o ogrzewaniu podłogowym, dzięki któremu będzie można chodzić boso po ciepłym granicie. Dodatkowo zyskamy docieplenie salonu. Z kolei chłód kamienia sprawi, że latem w pokoju dziennym będzie panowała przyjemna, niska temperatura.

 

Pielęgnacja kamienia naturalnego

Kiedy nasz dom jest gotowy i przynajmniej częściowo wyłożony kamieniem naturalnym, nie możemy zapomnieć o czynnościach pielęgnacyjnych. Każda okładzina kamienna powinna być zaimpregnowana – warto przy ustalaniu ceny za kamieniarską usługę upewnić się, że koszt impregnacji jest wliczony w tę kwotę. Czynność tę należy powtarzać przynajmniej raz na rok. Możemy to robić sami, gdyż jest to niezwykle proste, a na każdej puszce preparatu zabezpieczającego znajduje się instrukcja. Najlepiej stosować impregnaty włoskie i niemieckie.

 

granimex

 

Kolejnym elementem pielęgnacji kamienia naturalnego jest mycie i pastowanie. Na ogół wiemy, że podłogę drewnianą należy nie tylko zamiatać, lecz także pastować oraz froterować. Podobnie jest z posadzką kamienną, do której stosujemy specjalne detergenty i pasty, nadające powierzchniom lustrzany połysk. Nie warto kupować tzw. chemii kamieniarskiej w supermarketach czy myć płaszczyzny uniwersalnymi płynami do podłóg, ponieważ można trwale pogorszyć wygląd nawierzchni. Lepiej zaopatrzyć się w preparaty w profesjonalnych sklepach, które często zlokalizowane są przy hurtowniach kamienia. Będzie trochę drożej, ale nie zniszczą posadzki ani nie pozbawią jej poleru.

 

Praktyczne rady, czyli o czym warto pamiętać, myśląc o zastosowaniu kamienia naturalnego we wnętrzu własnego domu?

1. Kupuj w dobrych hurtowniach, gdzie masz większy wybór produktów o wyższej jakości, fachową obsługę, gwarancję, możliwość składania reklamacji – możesz pytać o wszystko, co jest związane z problematyką kamienia, a uzyskasz porady i kontakty do najlepszych sprzedawców oraz wykonawców.

 

2. Nie kieruj się niską ceną, lecz stosunkiem ceny do jakości. Co z tego, że w innej hurtowni zapłacisz 10 zł/m2 taniej, jeśli dostaniesz gorszy kamień, a zaoszczędzisz niewiele (np. 1000 zł przy zakupie 100m2), gdy tymczasem kamienna okładzina często służy nam do końca życia.

 

granimex okładzina kominkowa

 

3. Odrębną sprawą są ceny. Powszechnie uważa się, że marmur, granit i inne kamienie to artykuły luksusowe, a więc muszą kosztować. Jest to prawdą tylko częściowo, gdyż można kupić kamień już od ok. 200 zł/m2, chociaż najdroższe granity i marmury są 10 i więcej razy droższe. Jednak zwykła glazura może kosztować podobnie. Przy kalkulacji należy również wziąć pod uwagę koszty robocizny, które w przypadku kamienia są wyższe niż przy syntetycznych materiałach.

 

4. Kalkulując cenę weźmy pod uwagę wzrost wartości mieszkania (apartamentu, domu). Obiekt wyłożony granitem, marmurem lub innym kamieniem zyskuje status luksusowego. Dzięki temu przy sprzedaży wzrasta wartość jednego m2. W rezultacie okazuje się, że zakup organicznego surowca nie był kosztem, lecz inwestycją, która spłaciła się przy sprzedaży domu.

 

5. Może to mało dowcipne, ale można powiedzieć, że największą zaletą kamienia naturalnego jest jego … naturalność. Jest to dzieło przyrody, którego człowiek nigdy sam by nie stworzył. Wszelkie podróbki, mieszanki, syntetyki, polimery, wytwory chemii i techniki nie dorównują naturze. Jeśli widzicie gdzieś podłogę, na której wszystkie płytki są identyczne, na pewno nie jest to kamień naturalny. Siła oraz urok natury polega na tym, że tworzy ona pojedyncze, niepowtarzalne dzieła.

 

6. Oprócz piękna i niepowtarzalności kamień ma szereg innych bezcennych zalet, takich jak mierzona w setkach lat trwałość (inne materiały szybko się zużywają i trzeba je wymieniać średnio co 5-7 lat), odporność na czynniki zewnętrzne, możliwość wykonania z nich dowolnych kształtów (nawet rzeźb), podczas gdy inne materiały nadają się tylko na płytki (ceramika) lub na blaty, np.z marmuru albo granitu można zrobić całą łazienkę, włącznie z umywalką, wanną czy bidetem.