Dom

Eksploatacja i naprawa

Tam gdzie liczy się wygoda...

Tekst Glen Dimplex Polska • Zdjęcia Optiflame

2012-10-05
Tam gdzie liczy się wygoda...

Drogie w eksploatacji, nie budujące atmosfery, tandetne – podobne plotki można usłyszeć na temat kominków elektrycznych. Z opinią tą nie zgodzą się z pewnością wszyscy ci, którzy mieli przyjemność z ich korzystania. Współczesne kominki elektryczne spełniają bowiem najwyższe kryteria pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym.
W branży kominkowej obserwuje się ogromne zainteresowanie kominkami elektrycznymi. Jeszcze niedawno były one zupełnie nieznane w Polsce, ostatnie lata pokazują jednak, iż zdobywają w naszym kraju coraz większą popularność. Wynika to z faktu, że kominki elektryczne są  bardzo komfortowe oraz proste w obsłudze, a także, co istotne, niedrogie w eksploatacji, gdyż sam efekt płomienia pobiera jedynie 120-300W energii elektrycznej. Tradycyjne palenisko jest z kolei  rozwiązaniem zarezerwowanym dla nielicznych. Prace instalacyjne, o których należy pomyśleć najlepiej jeszcze na etapie budowy, sprawiają nie lada problem. Kominki elektryczne, jako że nie wymagają odprowadzenia spalin, podłączenia do komina, oraz specjalnego systemu wentylacji, sprawdzą się nawet tam, gdzie instalowanie kominka klasycznego nie wchodzi w grę, np. w mieszkaniu w bloku. 
Co więcej, kominki elektryczne nie brudzą pomieszczeń sadzą, czy popiołem, a także nie trzeba ich czyścić.  Nie musimy również pamiętać o wygospodarowaniu dodatkowego miejsca na składowanie opału. Wiele osób zapewne niepokoi związek pomiędzy nazwą  „elektryczny”, a kosztami użytkowania takiego kominka. Pobór energii w takich kominkach jest bardzo niski i wynosi od 60 do 400W, czyli podobnie jak 2, 3 żarówki. Efekt świetlny to od 7 do 12 groszy za godzinę, co w przeliczeniu na miesiąc wynosi od 6 do 9 zł. Za rozprowadzenie ciepła w kominkach elektrycznych odpowiedzialne są termowentylatory o mocy od 1 - 2 kW. Pomimo niskiego poboru mocy kominki te są bardzo efektywne, gdyż całe ciepło oddawane jest do wewnątrz, co oznacza stuprocentową wydajność energetyczną. 
A z uwagi na fakt, że w wielu proponowanych na rynku modelach efekt świetlny działa niezależnie od trybu grzania możemy, bez obaw o wysokie rachunki, relaksować się przy widoku ognia przez cały rok. Coraz częściej kominki wyposażane są w dodatkowe funkcje, które cenią sobie użytkownicy. Komfortowa obsługa pilotem zdalnego sterowania, czy funkcja oczyszczania powietrza z alergenów to niektóre z nich. Ostatnie lata skupiały się również wokół prac nad efektem płomienia, tak aby jak najbardziej imitował prawdziwy ogień. Udało się to inżynierom z grupy Glen Dimplex. Na rynku obecne są kominki wyposażone w opatentowany  efekt płomieni Optiflame®, będący  innowacyjnym oraz unikalnym rozwiązaniem, uzyskiwanym dzięki odpowiedniemu odbiciu światła oraz zastosowaniu paleniska imitującego żarzące się drewno, polana lub prawdziwy węgiel. 
Trójwymiarowy efekt płomienia, a także dymu Opti-Myst® to z kolei przełomowa, nowatorska, opatentowana technologia, która pozwala na osiągnięcie doskonałej, trójwymiarowej  iluzji ognia. Unikalna technika polega na wygenerowaniu mgły wodnej za pomocą ultradźwięków, która właściwie oświetlona wznosi się dając złudzenie ognia oraz unoszących się nad nim smużek dymu.  Oprócz wygody również estetyka wykonania kominków elektrycznych, decyduje o ich wyborze. Bardzo pożądane są kominki stylizowane na „angielską bibliotekę” – masywne, wykańczane rzeźbionym drewnem, które komponują się z dekoracjami w stylu retro. Obudowy w naturalnych odcieniach drewna ozdobione ręcznie rzeźbionymi ornamentami,  sprawiają, że kominki prezentują się bardzo dostojnie oraz elegancko. Dzięki temu doskonale wpisują się w wystrój mieszkań urządzonych w ponadczasowym stylu klasycznym. 

Z drugiej strony w aranżacji wnętrz nie znika  trend minimalistyczny. Geometryczne obudowy kominków, bez  zdobień, utrzymane w ciemnej, jednolitej kolorystyce sprawiają efekt niewymuszonej elegancji oraz świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach o nowoczesnym designie, podkreślającym osobowość domowników. 
Warto podkreślić, iż na rynku dostępne są modele, które z łatwością możemy dopasować nie tylko do stylistyki, ale i rozmiaru wnętrza. Kominki ścienne świetnie spiszą się zatem w pomieszczeniach o mniejszym metrażu, pozwalając na zaoszczędzenie miejsca. Podobną funkcję będą spełniać modele narożnikowe, które wypełnią pusty róg oraz z reguły mniejsze modele wolnostojące. Największe pole do popisu mamy w przypadku kominków z obudową, które świetnie prezentują się w przestronnych salonach, a także w gabinetach. Dużym udogodnieniem dla tych, którzy mają własną wizję aranżacyjną są z kolei kominki do zabudowy, gdzie sami możemy dobrać najbardziej odpowiadającą nam obudowę.