Dom

Remont

Techniki dekoracyjnego malowania ścian

Tekst Joanna Aleksandruk

2014-06-03
 Techniki dekoracyjnego malowania ścian

Malowanie nie musi ograniczać się jedynie do pokrycia ściany jednobarwną warstwą farby. Fachowcy wyróżnili wiele technik dekoracyjnych malowania ścian. Zazwyczaj przeznaczone są do tego specjalistyczne zestawy farb i czasem bardzo nietypowe narzędzia. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych do wykonania, by zaaranżować ciekawe wnętrze. Specjaliści opracowali wiele różnych technik malarskich. Niekiedy zwykły szary pokój, za sprawą dobrej pracy, można zamienić we wnętrze rodem z apartamentów. Każda z przybliżanych przez nas technik jest możliwa do samodzielnego zastosowania. Wybór jest kwestią gustu, możliwości inwestora i chęci. Im określona technika jest trudniejsza do wykonania, tym zajmuje więcej czasu i wiążą się z nią wyższe koszty. Zanim jednak rozpoczniemy malowanie, należy w odpowiedni sposób przygotować ściany. Powierzchnie pokryte tynkiem musimy pomalować preparatem gruntującym, który zmniejszy ich nasiąkliwość i znacznie poprawi przyczepność farby. W przypadku płyt gipsowo-kartonowych lepiej pomalować je farbą podkładową. Warto wiedzieć, że preparat gruntujący, zastosowany na gładkiej powierzchni płyt, może tylko pogorszyć krycie, co w efekcie zwiększa użycie farby i trzeba by było nanieść więcej warstw koloru. Specjaliści nie zalecają gruntowania ścian rozwodnioną farbą dekoracyjną. Podkładowe farby i preparaty gruntujące są o wiele lepszym podkładem, a dodatkowo są tańsze. Świeżo pomalowane ściany wyglądają estetycznie i ciekawie. Jednak nie musimy ich zostawiać w jednobarwnej aranżacji. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, dzięki którym udekorujemy ściany we wnętrzach. Możemy stworzyć oryginalny wystrój salonu, sypialni, pokoju dziecka czy przedpokoju. Możliwości jest mnóstwo. 


BEJCOWANIE

Bejcowanie jest prostą metodą przełamującą monotonię jednokolorowej ściany. Technika nadaje połysk, pogłębia barwę i sprawia, że kolor ścian staje się bardziej wyrazisty. Wbrew pozorom ta metoda jest bardzo prosta. Czynność wykonujemy przy pomocy obrotowych ruchów, podobnie jak przy myciu szyb. Najlepiej używać do tego zwykłej gąbki, dzięki której równomiernie rozprowadzimy produkt po powierzchni. Warto dodać, że im kolor bejcy jest bliższy kolorowi podłoża, tym uzyskamy delikatniejszy i większy efekt. Bejca jest także wykorzystywana przy technice zwanej laserunkiem. Laserunek jest przeźroczystą warstwą bejcy, zmieniającą zabarwienie powierzchni, na którą jest nakładana. Dzięki temu tworzy się na ścianie oryginalną przecierkę, zaś charakter powierzchni zależy od naszej kreatywności. Może być on zupełnie inny, gdy bejca będzie pociągnięta krótkimi ruchami pędzla, gdy pociągniemy ją kolistymi ruchami, lub nakładając farbę „na krzyż”. Akrylowe bejce możemy nakładać zarówno na ściany wewnętrzne, jak i sufity, które wcześniej były pomalowane farbami do wnętrz. Można je też stosować, malując elementy drewniane i metalowe. Na rynku dostępne są również bejce podbarwiane i przeźroczyste, które stosuje się przy bezpośrednim nakładaniu farby na ścianę lub po wymieszaniu z farbą wewnętrzną. Do nakładania bejcy można użyć różnych narzędzi: gąbki, pędzla malarskiego, szmatki i wałka dekoracyjnego. W dużej mierze od dekoracyjnego narzędzia zależy efekt jaki chcemy uzyskać na ścianie. Sposób nakładania bejcy zależy od naszych upodobań i wymagań. Inny będzie efekt końcowy ściany, gdy bejca pociągnięta będzie wałkiem, a inny, gdy potraktujemy ją pędzlem.

 

TEPOWANIE POWIERZCHNI
Tepowanie jest najprostszą metodą dekoracji ścian. Polega ona na dotykaniu podłoża punktowo i stemplowaniu farbą za pomocą zwykłej gąbki. Przy tej technice można użyć jednego lub kilku kolorów. Jeśli chcemy zróżnicować wygląd pozostawionych śladów, możemy przycisnąć gąbkę i obracać ją w dłoni. Zastosowanie techniki tepowania powierzchni pozwoli stworzyć oryginalną i ciekawą powierzchnię, która będzie niepowtarzalna.

MALOWANIE Z SZABLONAMI
Na rynku jest mnóstwo szablonów, które integrują się z każdym wnętrzem i każdą aranżacją pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu metody malowania z szablonami, możemy stworzyć orientalny wystrój sypialni, egzotyczny salon czy namalować unikalne postacie w pokoju naszego dziecka. Nie tylko malowanie z szablonami, ale również wyobraźnia może doskonale wpłynąć na stworzenie dekoracji ścian z różnymi formami, kształtami czy postaciami. Pracę najlepiej jest zacząć od sprawdzenia stanu powierzchni. Jeśli ściana była malowana wcześniej, musimy sprawdzić, czy jest czysta. Zakurzone miejsca trzeba wówczas oczyścić miękką szmatką lub gąbką. Jeśli jednak ściana jest świeżo pomalowana, najpierw upewnijmy się, czy farba jest już sucha. Później przyklejamy do ściany szablon. Do tego potrzebna nam będzie papierowa taśma malarska. Ponadto upewnijmy się za pomocą poziomnicy, czy szablon został równo umieszczony. Jeśli jest on zbyt duży, najpierw sprawdźmy to na podłodze, obklejmy go i dopiero możemy przymocować go na ścianie. Przy nanoszeniu farby zaleca się używanie małego pędzla do tamponowania. Pamiętajmy, że trzeba go lekko maczać w farbie, po czym odsączać. Nie można nanosić zbyt dużej ilości farby, gdyż powstaną zacieki. Unikajmy też zbyt mocnego wcierania farby w podłoże, ale zaleca się aby dokładnie i równo wypełnić wzór wycięty w szablonie. Jeżeli namalowany na ścianie wzór chcemy dodatkowo ozdobić, musimy poczekać, aż poprzednia warstwa farby wyschnie. Warto zauważyć, iż szablon musi być zdejmowany ostrożnie, aby nie uszkodził świeżo wykonanego wzoru. Jeśli chcemy powielać go dalej w tym samym kolorze, można go od razu nakleić w nowym miejscu. W momencie gdy skończyliśmy malowanie, szablon należy dokładnie umyć, by w przyszłości mógł nam ponownie posłużyć.

EFEKT SPĘKAŃ

Ta technika nadaje wizualny efekt dekoracyjny i wywołuje wyraziste, dokładne rysy na ścianie. Lakier do spękań nakładamy na barwny podkład i oto mamy gotowy efekt. Nie trzeba już formować powierzchni ani dodatkowo poprawiać pędzelkiem ściany. Dekoracyjne spękania ścian to kolejna technika malarska. Taki efekt idealnie nadaje się do pomieszczeń utrzymanych w stylu klasycznym z barokowymi elementami. Technika polega na nakładaniu farby dyspersyjnej na ścianę. Wybrany kolor farby będzie później widoczny w powstałych spękaniach. Kiedy ściana pomalowana farbą jest już wystarczająco sucha, na barwny podkład nakładamy lakier do efektu spękań. Lakier do spękań nanosimy za pomocą szerokiego pędzla, wykonując podłużne ruchy. Gdy pomalowana powierzchnia już wyschnie, możemy nałożyć farbę akrylową w dowolnym, ale kontrastowym do farby dyspersyjnej, kolorze. Należy pamiętać, że malowanie ściany musimy wykonać dość sprawnie, ponieważ pierwsze spękania widać już po minucie. Całkowity efekt jest zauważalny po pięciu minutach i nie mamy możliwości wprowadzenia korekty. Efekt spękania postarza wybrany fragment ściany, a efekt, jaki uzyskujemy po wykonaniu pracy, zapewnia wyraźne zmiany na ścianie i w aranżacji wnętrza.

TYNKI STRUKTURALNE

W celu uzyskania różnorodnych efektów na naszej ścianie, możemy zastosować szlachetny tynk ozdobny, zwany strukturalnym. Jego faktura zależy wyłącznie od naszej kreatywności, a przedmioty codziennego użytku mogą stać się narzędziami remontowymi.

 

 

STIUK WENECKI
Kolejną metodą przy dekoracyjnym malowaniu ścian jest stiuk wenecki. Stiuk jest trójwarstwowym pokryciem ścian, nawiązującym do antycznej techniki tynkowania. Technika ta wymaga wieloetapowej pracy, poczynając od położenia gruntu, po dokładną polerkę powierzchni ściany. Uzyskany efekt oddaje wartość poświęcenia wykonanej pracy. Stiuk występuje w wielu odmianach oraz kolorach: w odcieniach złota, srebra i barw z domieszką nakrapianego kamienia. Lustrzana powierzchnia stiuku wspaniale obija i załamuje światło, co powoduje wizualne odbicie małego pomieszczenia.

TYNK JAPOŃSKI
Dość interesującym sposobem na wykańczanie ścian jest japoński tynk. Jest to materiał graniczący z tapetą i standardowym, normalnym tynkiem. Tynk japoński jest również nazywany tapetą natryskową lub tapetą w płynie. Tworzy na ścianie dekoracyjne efekty, które wzmacniane są różnymi domieszkami (mika, brokat lub inne błyszczki). Można go w prosty sposób usunąć ze ściany, a po ponownym rozrobieniu z wodą można stworzyć całkiem nowe aranżacje wnętrz. Jest to zatem technika polecana osobom o zmiennych gustach i lubiących ciekawe rozwiązania wykończeniowe.

TADELAKT
Tadelakt jest to wodoodporny szlachetny tynk wapienny, którym można dekorować najtrudniejsze powierzchnie i wnętrza (kuchnia, łazienka). Dzięki zastosowaniu tej techniki możemy uzyskać podstawowy efekt połyskliwego kamienia bądź dekoracyjnych przebarwień przy użyciu specjalnych szablonów. Ważne jest, że tadelakt można nakładać na meble i armaturę łazienkową. Zatem w tym przypadku również wszystko zależy od naszej wyobraźni. Jak można zauważyć, malowanie to pestka! Trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach, wybrać technikę i śmiało zabierać się do pracy. Krótko scharakteryzowane techniki malowania ścian zapewne pomogą Państwu w odpowiednim wyborze i podpowiedzą jakie efekty można uzyskać po ich zastosowaniu.