Dom

Wykończenia

Troska o Ziemię inspiracją dla wnętrz

Tekst RuckZuck • Zdjęcia RuckZuck www.ruckzuck.pl

2022-10-13
Troska o Ziemię inspiracją dla wnętrz

We wnętrzach pojawia się coraz więcej alternatywnych rozwiązań i elementów zbliżających nas do przyrody. Naturalne materiały, oszczędność surowców czy recykling mebli to odpowiedź na ocieplenie klimatu i zanieczyszczenie planety. Ten trend wciąż intensywnie się rozwija i przynosi nowe aranżacyjne propozycje – da o sobie znać również w nadchodzącym sezonie.


– Coraz większa świadomość ekologiczna i rosnąca chęć bycia w ciągłym kontakcie z przyrodą sprawiły, że obecnie często wracamy do tego, co naturalne. Tyczy się to wielu sfer naszego życia, również urządzania wnętrz. Mieszkanie w stylu eko to rozwiązanie głównie dla osób, które cenią sobie harmonię, umiar i spokój. Ten popularny trend cechują rozwiązania niewymagające zaawansowanych technologii, sięgające raczej po tradycję i prostotę. Naturalne meble wykonane u lokalnych rzemieślników, własnoręcznie robione dywany i dużo roślin. Tego możemy spodziewać się w 2023 roku we wnętrzach młodych Polaków – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu reklamy i marketingu firmy RuckZuck.


 

 

Elementy wyposażenia z duszą

Aranżując wnętrza w zgodzie z naturą, należy zwrócić szczególną uwagę na materiały, po które sięgamy. Drewno i kamień to dwa najbardziej pożądane tutaj surowce. Oba nadają wnętrzu elegancki wygląd, zachowując jednocześnie minimalizm i świeżość. Wykorzystywane bez uprzedniej obróbki, noszące na sobie ślady użytkowania, popękane i z widocznymi zadrapaniami zyskują szczególną wartość. Stosujmy również takie materiały jak len, rattan, glinę, trzcinę czy alabaster. Plecione kosze, serwety ze sznurka jutowego, bambusowe zasłony to przykłady dodatków, które nadają przestrzeni urok.

 


W stylu eko doskonale łączą się ze sobą dwie idee: „less waste” i „zrób to sam”. Łóżko czy kanapę wykonajmy z palet, dywan metodą patchworkową, a poszewki na poduszki – ze starej, dziurawej zasłony. Możemy też wykorzystać wiekową komodę znalezioną na strychu, której odrestaurowanie będzie znakomitym przykładem recyklingu mebli. Kładąc szybę na kawałku impregnowanego pnia drzewa, stworzymy ciekawy stolik. Jako dodatków użyjmy głównie roślin, które oczyszczą powietrze i sprawią, że przestrzeń stanie się przytulniejsza. Zestawiajmy ze sobą mniejsze i większe okazy, kreując wyjątkowe kompozycje.


 

 

Inspiracja fauną i florą

We wnętrzach aranżowanych w tym trendzie wykorzystywane są odcienie ziemi. Przestrzeń wypełnia brąz, terakota, ciemna musztarda i różne odcienie zieleni – od jasnej oliwki po ciemny mech. Łączone są one z roślinnymi i zwierzęcymi printami, szczególnie w egzotycznym wydaniu. Wzory lampartów, jaguarów, małp czy barwnych papug ożywiają przestrzeń i przypominają o pięknie dżungli. Ich uzupełnieniem są botaniczne desenie w postaci marakui, orchidei i figi. Popularność zyskują również motywy owadów: motyle, ważki czy pszczoły mogą pojawić się nie tylko na tekstyliach, ceramice czy tapecie, ale również w postaci uchwytów meblowych, wykonanych z mosiądzu, tradycyjną techniką odlewniczą. Ciekawie prezentują się też ususzone liście i kwiaty, zamknięte w drewnianych ramkach i zawieszone na ścianach. Dobrym pomysłem jest także odbicie kształtu roślin za pomocą farb.

 


 

Ściany i podłogi fundamentami kompozycji

Urządzając wnętrze zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, korzystajmy w jak największym stopniu ze światła dziennego, które dodatkowo dobrze wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Ściany warto wykończyć bielą – ten zabieg nie tylko pozwala wyeksponować dodatki, ale też rozjaśnia i optycznie powiększa pomieszczenia.


Ekologiczne powinno być również wykończenie posadzki – postawmy na wolne od PVC i w 100% poddające się recyklingowi panele kompozytowe Ceramin SPC, dostępne w ofercie firmy RuckZuck. Do ich atutów należą nie tylko piękne rysunki drewna na powierzchni, ale również wodoodporność i wysoka klasa ścieralności, dzięki czemu będą cieszyć oko przez długie lata.Opracowanie: firma RuckZuck


RuckZuck to profesjonalny salon z panelami, który oferuje najszerszy na rynku wybór podłóg laminowanych, drzwi wewnętrznych oraz materiałów wykończeniowych. Decyzję o zakupie odpowiednich modeli i wzorów ułatwiają fachowe porady pracowników. W ramach kompleksowej obsługi klienta, punkty RuckZuck proponują również transport oraz montaż zakupionych produktów.


***

Materiał promocyjny