Dom

Porady

Trwałe i estetyczne

Tekst inż. Konrad Zalewski • Zdjęcia Wienerberger

2012-08-30
Trwałe i estetyczne
Dachówka ceramiczna ma szerokie zastosowanie w budownictwie. Sprawdza się niezależnie od stylu architektonicznego. Dobrze nadaje się zarówno na budynki tradycyjne, jak i nowoczesne. Jeżeli chcemy, aby właściwie spełniała swoje funkcje na dachu, musimy mądrze ją dobierać, a zatem wiedzieć na jej temat jak najwięcej…             

Dachówka ceramiczna to chyba najlepiej znane na świecie pokrycie dachowe. Nic dziwnego, wszak jej historia sięga starożytności, a ona od tego czasu nie straciła nic ze swoich wartości. Nadal produkowana jest z naturalnego materiału (gliny), jest trwała, przyjazna środowisku i cechuje się znakomitymi właściwościami ognioodpornymi, akustycznymi oraz termicznymi. Dachówki ceramiczne są produktem dedykowanym przede wszystkim na dachy skośne. Tu prezentują pełnię swoich zalet estetycznych i użytkowych. Każdy model dachówki ma podany minimalny kąt nachylenia połaci, przy jakim może być stosowany. To właśnie dzięki charakterystyce dachów skośnych możemy, nawet z dużej odległości, cieszyć oko wyeksponowaną, wyjątkową urodą dachówki ceramicznej, która staje się tym samym swoistą piątą elewacją budynku.


Wiele kształtów, jedna jakość


Współczesne pokrycia dachowe czerpią z najlepszych tradycji, sięgających jeszcze czasów rzymskich. Widać to w bogactwie form i kształtów dachówki. Obecnie podzielić je można na płaskie karpiówki, modele tradycyjne oraz zakładkowe. Karpiówkę można spotkać w przeróżnych wykrojach (półokrągła, segmentowa, prosta, gotycka, sześciokątna, wieżowa, żłobkowana). Dachówki tradycyjne to mnich-mniszka lub klasyczna esówka (bez zamków). Ze względu na łatwość układania najpopularniejsze stały się dachówki zakładkowe. Do najpopularniejszych kształtów należą dachówki renesansowe, marsylki, holenderki, reńskie oraz romańskie.


W łuskę, w koronkę i na zakładkę


Różne rodzaje dachówek ceramicznych pozwalają dopasować je do każdego stylu architektonicznego, zarówno tradycyjnego jak i nowoczesnego, a także do stopnia skomplikowania połaci dachowej. Karpiówka to bardzo popularny rodzaj dachówki, często stosowany w tradycyjnym budownictwie całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Istnieją dwa sposoby jej układania – w łuskę oraz w koronkę. Dach kryty w łuskę przypomina, jak sama nazwa wskazuje, rybią łuskę. Sposób ten polega na wieszaniu dachówek na gęsto ustawionych łatach tak, aby kolejne rzędy nachodziły na siebie. Natomiast kryjąc w koronkę, na jednej łacie wieszamy dwie dachówki, jedna na drugiej. Karpiówka charakteryzuje się relatywnie małymi rozmiarami, co pozwala na stosowanie jej na dachach o skomplikowanej geometrii, rzeźbionych wykuszami i lukarnami, także typu wole oko. Szeroka gama kolorów oraz wykrojów pozwala architektom na stosowanie różnorodnej, nieskrępowanej stylistyki, dzięki której nawet w tradycyjnych realizacjach może pojawić się odrobina szaleństwa. Dachówki zakładkowe z kolei układa się tak, aby kolejne elementy przykrywały zamki poprzednich, zarówno w pionie, jak i w poziomie. Są to płytki niezwykle eleganckie, a ich wielopłaszczyznowy profil stanowi ozdobę budynku.


Ceramiczne dachy w różnych barwach


Kolor dachówek ceramicznych jest zawsze wynikiem wypalania naturalnego materiału.

Tradycyjne dachówki mają charakterystyczną, jasnoczerwoną barwę. Należy jednak wspomnieć, że oprócz naturalnej czerwieni, można uzyskać nowe kolory, dzięki zastosowaniu odpowiednich powłok barwiących dachówki. Zewnętrzną stronę płytek powleka się angobą lub glazurą. Angobowanie polega na pokryciu dachówek przed wypalaniem warstwą specjalnie dobranej glinki, która nadaje im odmienną, wyrazistą barwę. Dachówki angobowane mogą być półmatowe lub z delikatnym połyskiem (angoba szlachetna). Zakres kolorów angoby jest bardzo szeroki, przy czym produkt barwiony nadal pozostaje w 100% naturalny. Glazurowanie z kolei polega na pokrywaniu wypalonej dachówki specjalnym szkliwem i ponownym wypaleniu w piecu. Uzyskuje się w ten sposób wysoki połysk. Dachówki szkliwione są najbardziej odporne na zabrudzenia, a w niesprzyjających warunkach – na porastanie mchem, np. na zacienionym drzewami dachu od północnej strony lub przy akwenie wodnym.
Bardzo ważne akcesoria


Na piękny i długowieczny dach składają się nie tylko dachówki. Dobrze wykonane pokrycie wymaga dodatków, które zapewnią mu prawidłowe funkcjonowanie. Oprócz gąsiorów, czy dachówek szczytowych, bądź wentylacyjnych, renomowani producenci pokryć dachowych dostarczają kompletne, systemowe rozwiązania potrzebne dekarzom do wykonania idealnego dachu. Ceramika na dachu łączy w sobie piękno, jakość i ekologię. Biorąc to pod uwagę, można zakładać, że dachówka ceramiczna z pewnością szybko nie utraci swojej palmy pierwszeństwa wśród pokryć dachowych. Dobierając dachówki pamiętajmy, iż dzisiejsze technologie produkcji dają nam niezwykle duże możliwości wyboru. Warto go przemyśleć, a na pewno uzyskamy efekt końcowy, o którym marzyliśmy.