Dom

Projekty

Trzeci wymiar aranżacji...

Tekst Waldemar Dybała • Zdjęcia Łukasz Chmiel

2012-10-08
Trzeci wymiar aranżacji...

Trójwymiarowość coraz mocniej zaznacza się w naszym codziennym życiu. Wysokość i szerokość uzupełnione zostały o trzeci wymiar – wrażenie głębi. Nowoczesne metody aranżacji nie pozostają w tyle. Panele 3D – elementy dekoracji wnętrz - wykorzystują wszystkie trzy wymiary w sensie dosłownym.

Przyzwyczajeni do tradycyjnych sposobów dekorowania ścian, wykorzystujemy najczęściej farby strukturalne i emulsyjne, tapety oraz tynki dekoracyjne.

W bogatym wachlarzu metod aranżacji pojawiła się jednak nowa, atrakcyjna propozycja – trójwymiarowe panele dekoracyjne. Ta nowatorska technika zdobywa coraz większe uznanie zarówno wśród klientów jak i projektantów.

Metoda 3D, oprócz szerokości oraz wysokości, dodaje również głębię, dzięki czemu ściany stają się trójwymiarowe.

Panele 3D mogą być śmiało wykorzystywane do dekorowania wnętrz mieszkalnych oraz obiektów użyteczności publicznej.


 


Ważną informacją jest, iż panele dekoracyjne są produktem ekologicznym, wytwarzanym z substancji naturalnych, których głównym składnikiem jest gips. Są niepalne i nietoksyczne. Nie zawierają lotnych związków mineralnych. W zależności od potrzeb panele mogą być wykorzystywane jako pojedynczy element lub stanowić aranżację całej ściany. Bogactwo oferowanych wzorów stwarza możliwości zabawy formą, twórczego wykorzystania światła, koloru oraz przestrzeni.

Podstawowe parametry paneli mogą się od siebie różnić, w zależności od rodzaju i wzoru. W większości przypadków ciężar płyty gipsowej o wymiarach 1000 x 800 mm, waha się miedzy 10 a 14 kg, a o wymiarach 600 mm x 600 mm wynosi około 6 kg.

Panele, których głównym budulcem jest gips, dzięki wzmocnieniu włóknem szklanym, można w łatwy sposób kształtować osiągając zamierzony wymiar, kształt oraz formę. W sytuacji, kiedy zamierzamy wykorzystać panele w łazience lub innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, możliwe jest pokrycie powierzchni płyt specjalnym, zabezpieczającym impregnatem. Zastosowane rozwiązania technologiczne zapewniają również dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne.


 


W ofercie znajduje się wiele wariantów paneli – zróżnicowanych pod względem faktury i wymiarów. Wzory inspirowane są motywami geometrycznymi, a także futurystycznymi. Formami związanymi ze światem przyrody oraz inspirowane orientem i sztuką wschodu. Bogata oferta wzorów jest stale uzupełniana, również o indywidualne pomysły klientów.

Niebanalne wzory paneli pozwalają na stworzenie aranżacji, która może być oparta na jednym powtarzającym się motywie lub być złożona z sekwencji różnych wzorów.

Stworzenie spójnego obrazu na bazie różnych motywów jest możliwe wyłącznie dzięki użyciu odpowiedniej techniki montażowej. Tylko właściwe klejenie i szlifowanie krawędzi paneli pozwala na uzyskanie gładkiej oraz jednorodnej powierzchni.

Koncepcje aranżacyjne, wymiary paneli czy powierzchnie ścian mogą powodować, że szczegółowe etapy montażu będą się od siebie różnić.


 


W pierwszym etapie, dzięki użyciu poziomicy, wyznaczamy poziom na ścianie, pozwalający wyznaczyć linię, wzdłuż której montuje się pomocniczą listwę. Będzie ona podtrzymywać panele i wyznaczać poziom. Do montażu używamy kleju montażowego, gipsu szpachlowego oraz kleju gipsowego- w przypadku ścian o nierównościach większych niż 4 mm . Panele mogą być dowolnie docinane, a dla uzyskania optymalnego rozmiaru brzeg dociętego elementu szlifuje się papierem ściernym. W celu wyeliminowania szczelin, miejsca łączenia między panelami należy uzupełnić gładzią szpachlową.

Panele 3D doskonale nadają się do aranżacji wnętrz. Zwykle oferowane są w kolorach naturalnych. W związku z tym można je dopasować do każdej koncepcji aranżacyjnej - malując wybraną farbą wewnętrzną. Interesujące efekty uzyskujemy stosując farby dekoracyjne – piaskowe czy metaliczne. Na stronach producentów można uzyskać informacje o wzorach paneli udostępnianych w formie plików w profesjonalnych formatach 3ds - format wykorzystywany, m.in. przez program Autodesk 3D Studio, lub dwg - format dla programu AutoCAD.
Trójwymiarowa powierzchnia paneli pozwala uzyskać dodatkowe efekty aranżacyjne poprzez zastosowanie odpowiedniego światła. Efektowny światłocień dodatkowo podkreśla strukturę dekorowanych powierzchni. Dzięki charakterystycznej, trójwymiarowej fakturze można stworzyć iluzję ruchu i wibracji, a w przypadku paneli o niskim profilu rzeźby – wrażenie harmonii.