Dom

Budowa

Twój własny domek letniskowy

Tekst Łukasz Nowosielski • Zdjęcia Sendom

2014-05-15
Twój własny domek letniskowy

Któż z nas nie marzy o małym, przytulnym domku w spokojnej, pełnej lasów i jezior okolicy, gdzie mógłby odpocząć od pracy i zgiełku miasta. Oczywiście można wynająć taki domek korzystając z bogatej oferty budynków położonych w atrakcyjnych kurortach turystycznych. O wiele przyjemniej jednak jest spędzić urlop we własnej oazie spokoju, mogąc przez nieograniczony czas oddawać się relaksowi w kojącym towarzystwie natury. Zanim jednak wybierzemy działkę i rozpoczniemy na niej budowę naszego własnego domku letniskowego, musimy przemyśleć kilka spraw związanych z zagospodarowaniem przestrzeni i dostosowaniem jej do naszych indywidualnych potrzeb. To jasne, że skoro zamierzamy podjąć tego typu inwestycję, wybranie działki ulokowanej w towarzystwie dużej aglomeracji miejskiej czy ruchliwej ulicy będzie mijało się z celem. Dlatego szukać powinniśmy miejsc oddalonych od hałaśliwej cywilizacji. Najpopularniejszymi rejonami w kraju są w tej kwestii tereny nadmorskie, lub położone wśród jezior bądź w sąsiedztwie lasów, z dala od dróg o wzmożonym ruchu. Działka nie powinna być duża, jednak musi mieć wymiary wystarczające do zbudowania na niej budynku spełniającego nasze wymagania oraz przepisy prawa budowlanego. Następnie musimy zainwestować w projekt domku – tu możemy skorzystać z gotowego projektu lub zlecić przygotowanie nowego, który w spełni wszystkie nasze oczekiwania a także będzie możliwy do zrealizowania w świetle prawa budowlanego. Spokojni mogą być ci, którzy obawiają się kosztów porównywalnych z budową pełnowymiarowego budynku mieszkalnego. Tworzenie domku letniskowego rządzi się bowiem zupełnie innymi prawami. Wielu rzeczy koniecznych w domu zamieszkiwanym przez okrągły rok będzie można w tej sytuacji zrezygnować. Dodatkowo można zastosować liczne rozwiązania znacznie oszczędzające nasze fundusze.

 

 

Mając na uwadze przeznaczenie planowanego przez nas budynku, szybko dojdziemy do wniosku, że najistotniejszym, najczęściej używanym elementem będzie taras. Nie po to przecież uciekamy od miejskiego zgiełku, by zamknąć się w czterech ścianach, ale po to, by wypocząć na świeżym powietrzu, kojąc zmysły otoczeniem naturalnej zieleni. Warto pomyśleć o tarasie już na początkowym etapie projektowania i ulokować go po odpowiedniej stronie domku tak, aby zgodnie z naszymi preferencjami stanowił miejsce odpowiednie do rozkoszowania się słońcem bądź do ucieczki przed nim w cień. Jeżeli nie potrafimy zrezygnować z jednej opcji na rzecz drugiej, możemy zaprojektować wielki taras okalający cały budynek – będziemy mogli wówczas przemieszczać się względem słońca, w zależności od tego, czy mamy ochotę na jego towarzystwo, czy nie. Istotny wpływ na komfort użytkowania budynku będą miały drzwi wejściowe. Pamiętajmy, że będziemy ich bardzo często używać. Nie mogą być zbyt ciasne, a wręcz przeciwnie – im szersze, tym lepsze. Radę tę docenimy, kiedy podczas grillowania na świeżym powietrzu będziemy musieli niejednokrotnie przechodzić przez nie, trzymając w obu dłoniach naczynia bądź potrawy. Doskonałym pomysłem będzie nadanie drzwiom prowadzącym na taras nadanie również funkcji wyjściowych. Zmniejszymy tym samym koszty, które ponieślibyśmy wstawiając dwie pary drzwi. Pamiętajmy, że domek letniskowy to miejsce, które odwiedzamy najczęściej podczas trwania sezonu letniego, przebywając w nim przez stosunkowo krótki okres czasu. Co więcej, głównym jego przeznaczeniem jest zapewnienie nam dachu nad głową podczas snu lub pogody uniemożliwiającej wypoczynek na zewnątrz. Nie ma więc potrzeby wyposażać go we wszystko to, co wydaje się konieczne w odniesieniu do domu mieszkalnego. Co więcej, ograniczenie się do niezbędnych rzeczy może okazać się ucieczką od poniesienia znacznie większych kosztów budowy. W domu letniskowym z reguły nie przebywamy w sezonie grzewczym – możemy więc odpuścić sobie nie tylko montaż instalacji grzewczej, ale i kwestię ocieplenia budynku. Choć z wielu rzeczy możemy zrezygnować, są jednak pewne kwestie dotyczące wyposażenia, których nie przeskoczymy. Przede wszystkim będzie to instalacja elektryczna i sieć wodociągowa. To istotne elementy inwestycji, dlatego zawczasu upewnijmy się, że doprowadzenie do domku bieżącej wody i energii elektrycznej nie będzie stanowiło problemu ani nie przysporzy nam dodatkowych kosztów związanych z ominięciem różnego rodzaju przeszkód natury architektonicznej. Spędzenie kilku dni czy tygodni w domku niepodłączonym do sieci elektrycznej byłoby bardzo trudne i niewygodne, natomiast w pozbawionym instalacji wodociągowej – niemal niemożliwe. Oprócz doprowadzenia wody do łazienki i aneksu kuchennego, pamiętajmy również o zainstalowaniu zewnętrznego ujścia wody – będzie przydatne przy ewentualnym nawadnianiu trawnika i pielęgnacji roślin na działce, a także ułatwi nam na przykład napełnienie wodą dziecięcego basenu ogrodowego.

 

 

Jak zostało wspomniane wcześniej – podstawową funkcją domku letniskowego jest zapewnienie nam schronienia na czas, kiedy nie wypoczywamy na powietrzu. Dlatego też podstawowymi jego elementami będą: kuchnia, łazienka oraz miejsca do spania. Oprócz tego domek powinien również zawierać w sobie przestrzeń dzienną, która przyjmie funkcję małego salonu. Z racji tego, że domki letniskowe są na ogół niewielkich rozmiarów, nie ma potrzeby organizowania w nim bogato wyposażonej kuchni . Choć miejsce przystosowane do przygotowywania posiłków jest tu bardzo istotne, to w zupełności wystarczy niewielki aneks kuchenny z podstawowym wyposażeniem. Z umieszczania w domku wielkiego stołu jadalnego możemy zrezygnować – z pewnością będziemy woleli spożywać posiłki na świeżym powietrzu. Strategię jak najefektywniejszego wykorzystania przestrzeni powinniśmy obrać również w przypadku pozostałych pomieszczeń. Dlatego nie planujmy łazienki wyposażonej w wielką wannę – wybierzmy raczej zajmującą niewiele miejsca kabinę prysznicową. Sypialnia również może być niewielka. Zwłaszcza, gdy mamy dużą rodzinę lub planujemy wyjazdy w większej grupie znajomych i potrzebujemy więcej łóżek. Często przestrzeń do spania aranżowana jest na piętrze – do doskonały pomysł, jeśli budynek ma zajmować niedużą przestrzeń gruntu. Oprócz elementów absolutnie niezbędnych, warto również zadbać o te służące jedynie rozrywce czy po prostu dobremu samopoczuciu. Wyposażmy nasz letniskowy domek w telewizor – jeśli urlop przypadnie nam na deszczowe dni, bardzo nam się przyda. Choć podczas letnich urlopów nie odczujemy raczej potrzeby ogrzewania budynku, to kominek z pewnością będzie doskonałą dekoracją domku, a urlopowicze chętnie będą zbierać się przy nim wieczorami. Weźmy też pod uwagę, że domek letniskowy, oprócz samego komfortu posiadania go na własność, może przynieść nam również korzyści materialne. Podczas gdy sami z niego nie korzystamy, możemy wynajmować go innym, co nie tylko zwróci nam fundusze wyłożone na jego budowę, ale także może zapewnić nam miły przypływ gotówki w sezonie letnim.