Dom

Projekty

Uporządkuj swoje okno

Tekst Martyna Kuczyńska • Zdjęcia Dormax Design

2013-06-06
Uporządkuj swoje okno
Najwyższa pora zabrać się za wiosenne porządki. Prasa kobieca, programy telewizyjne oraz Internet dostarcza nam porad, jak skutecznie i szybko posprzątać mieszkanie, umyć okna i sprawić, aby nasze „cztery kąty” lśniły na wiosnę. A czy wiecie, jak wyczyścić różnego rodzaju osłony okienne? Eksperci od aranżacji przestrzeni okiennych z Dormax Design radzą, jak zrobić to skutecznie. 
 
 
Dawniej w polskich domach podczas wiosennych porządków wszyscy prali firany i zasłony. Był to praktycznie jedyny rodzaj dekoracji okiennych. Jednak z czasem hitem, który zagościł niemal w każdym polskim oknie, stały się żaluzje, a wkrótce potem popularność zyskały również rolety. Dziś do wyboru mamy cały wachlarz rozmaitych dekoracji okiennych – od rolet, verticali, żaluzji, praktycznych plis, po maty i oryginalne panele okienne. Oto kilka sposobów, jak skutecznie je wyczyścić.
 
Co należy przygotować, by uporządkować okno?
Niezależnie od rodzaju osłon okiennych, przed rozpoczęciem czyszczenia warto ocenić stan ich zabrudzenia. Jeśli są wyłącznie zakurzone, wystarczy przetarcie ich suchą szmatką.
Jeżeli jednak są na nich plamy lub zacieki, bez wątpienia należy je w odpowiedni sposób wyczyścić, umyć lub uprać. Istotny jest nie tylko sposób czyszczenia, ale także odpowiednie środki myjące. W tym celu przydatne będą: płyn do mycia, bawełniane i flanelowe szmatki, ściereczki do kurzu, gąbka oraz środek nabłyszczający. Do czyszczenia żaluzji możemy użyć specjalnej szczoteczki. Składa się ona z 2 do 7 futrzanych wałeczków umieszczonych równolegle w odległości odpowiadającej standardowym odstępom piór żaluzji, co pozwala odkurzać jednocześnie kilka pasm, znacznie ułatwiając pracochłonną czynność.
 
 
Można też zaopatrzyć się w specjalną końcówkę do odkurzacza lub przyrząd do czyszczenia żaluzji.
Wszelkie prace rozpoczynamy od dokładnego odkurzenia wszystkich elementów. W przeciwnym razie w trakcie czyszczenia na mokro będziemy rozmazywać nieusunięty kurz. Wskazany sposób czyszczenia zależy od materiału, z którego wykonane są nasze osłony.
 
Czyścimy żaluzje 
Żaluzje z PVC i tworzyw sztucznych należy czyścić letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Przed przystąpieniem do mycia warto przetrzeć każde pióro z osobna ściereczką do kurzu. Po usunięciu wierzchniej warstwy kurzu należy usunąć z rolet wszelkie nieczystości i plamy. W tym celu przecieramy zwilżoną szmatką dokładnie każdy listek żaluzji, a następnie wycieramy do sucha. W przypadku mocno zabrudzonych żaluzji można urządzić im kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu np. płynu do naczyń. Wówczas przecieramy je gąbką z pianą, a po umyciu dokładnie osuszamy. Umycie żaluzji w wannie nie jest trudne, kłopot natomiast może sprawić ich zdemontowanie i ponowny montaż. Należy pamiętać o wyczyszczeniu elementów dodatkowych. Sznureczki do ściągania żaluzji „pierzemy”, pocierając gąbką ze spienionym płynem do naczyń, proszkiem do prania lub odrobiną wybielacza (jeśli oczywiście są w kolorze białym).
Żaluzje aluminiowe odkurzamy i polerujemy flanelową szmatką (aluminium matowieje pod wpływem wilgoci).
Żaluzje drewniane najlepiej czyścić na sucho, używając szmatki oraz środka nabłyszczającego. Jeśli natomiast żaluzje długo nie były odkurzane, są zapewne bardzo zabrudzone i przetarcie na sucho nie wystarczy. Wówczas do ich czyszczenia należy użyć letniej wody z dodatkiem płynu do mycia drewna. Na początku żaluzje przecieramy, każdą z osobna wilgotną szmatką, a następnie osuszamy. Na końcu można delikatnie spryskać żaluzje środkiem do nabłyszczania powierzchni drewnianych i przetrzeć suchą szmatką. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto ułatwić sobie pracę, zdejmując żaluzje z okna. Wówczas można oczyścić je nie tylko wygodniej i szybciej, ale i dokładniej.
 
 
Żaluzje bambusowe mają lamele wykonywane ze sklejonych i sprasowanych pędów bambusa. Po odkurzeniu mogą być czyszczone na mokro.
Żaluzje ventex to żaluzje poziome, których listki wykonane są z tkaniny. Należy czyścić je na sucho, ściśle według zaleceń producenta.
Żaluzje skórzane należy czyścić na sucho, ponieważ woda i wilgoć mogą spowodować zniszczenie i spękanie materiału. Eksperci zalecają odkurzanie z użyciem końcówki do odkurzacza z włosiem.
Plisy wykonane są z tkaniny trwale splisowanej termicznie. Mimo bardzo delikatnego wyglądu są wytrzymałe i dość łatwe do uprania. Po zdjęciu z ramy okiennej namaczamy je przez 15 minut w dużej ilości letniej wody z dodatkiem płynu do naczyń lub proszku do prania. Następnie falistymi ruchami poruszamy materiałem tak, aby detergent wszędzie dotarł. Po wyjęciu plisy, płuczemy prysznicem (niezbyt silnym strumień), maksymalnie składamy i w tej pozycji pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin. Po tym czasie nasze czyściutkie plisy możemy zamontować na oknie.
Plisy „plaster miodu”(honeycomb) dzięki swojej specjalnej strukturze mają wyjątkowe cechy: dobre parametry cieplne, są sztywniejsze i izolują akustycznie. Ponadto, tkanina honeycomb pozwala na umieszczenie mechanizmów sznurkowych i prowadnic wewnątrz plis. Można je czyścic jak tradycyjne plisy. 
Rolety oraz żaluzje poziome wykonane z tkanin nie nadają się do prania na mokro. Tkaniny, z których wykonane są wszelkie osłony okienne, posiadają zazwyczaj specjalną apreturę, dzięki której materiał jest mniej brudzący, nie płowieje, nie chłonie wilgoci i nie deformuje się.  Umożliwia również czyszczenie rolet wilgotną szmatką oraz usuwanie zabrudzeń gumką do ścierania. Należy to robić bardzo ostrożnie, żeby nie zniszczyć apretury i na rolecie nie zostały plamy i odbarwienia. Wilgotną roletę przecieramy suchą, czystą szmatką i pozostawiamy rozwiniętą do momentu, gdy będzie całkiem sucha. Rolet nie można prasować ze względu na możliwość uszkodzenia (nadtopienia) apretury.
Rolety rzymskie – ich konstrukcja pozwala na szybki demontaż i upranie materiału nawet w pralce (program do tkanin delikatnych, bez wirowania). Należy używać odpowiedniego proszku do prania, zalecanego przez producenta w zależności od rodzaju tkaniny. Suszyć w postaci rozłożonej.
 
 
Rolety Duolight (dzień-noc) – wykonane są ze specjalnego materiału w pasy przezroczyste  i nie przepuszczające światła, co pozwala na pełne zasłonięcie okien w nocy i sterowanie natężeniem oświetlenia w dzień. Tkaniny typu Dzień-Noc nie można absolutnie prać w pralkach w domu, nie można ich również prać chemicznie w pralniach ze względu na materiał (głównie poliester), który może się odbarwiać. Rolety Duolight można natomiast odkurzać delikatnie odkurzaczem za pomocą końcówki szczotkowej. Jeśli chcemy je odświeżyć możemy je delikatnie przetrzeć lekko wilgotną (z niezbyt gorącą wodą) szmatką, ale bez użycia detergentów, ponieważ mogą odbarwiać tkaniny – radzi Kamila Litwa, architekt Dormax Design. 
Maty bambusowe – zarówno maty systemu roll-up (nawijane od dołu na wałek, stanowiący jednocześnie obciążnik maty), jak i maty zwijane systemem rzymskim, mogą być czyszczone na mokro, oczywiście po uprzednim dokładnym odkurzeniu.
Verticale, czyli żaluzje pionowe czyścimy analogicznie jak żaluzje poziome, w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane. Listki z PVC czyścimy na mokro. Pasy drewniane czyścimy tak, jak w żaluzjach poziomych, natomiast pasy z tkaniny (jeśli producent nie zaleci inaczej) można nawet wyprać w pralce nastawionej na program do tkanin delikatnych i niską temperaturę bez wirowania. Należy je suszyć w pozycji rozłożonej. 
Verticale Strings, wertikale sznurkowe przecieramy ściereczką z mikrofibry, a w przypadku większych zabrudzeń możemy czyścić na mokro (o ile jest to zgodne z zaleceniami producenta).
 
 
Żaluzje panelowe, panel track – są to pasy o szerokości 60-100 cm poruszające się po wielotorowej szynie. Mogą być wykonane z tkanin, wovenpaper, strings, tkanin Laser Cut. 
W zależności od zastosowanego materiału zalecany sposób ich czyszczenia będzie inny. Ruchome elementy (panele), łatwo się zdejmuje, czyści i wiesza z powrotem. Dzięki temu można również swobodnie zmieniać kompozycje kolorystyczne zasłon. 
Sunshield to żaluzja, która daje możliwość łatwego odwzorowania skomplikowanych kształtów. Okna czy świetliki o nietypowych kształtach mogą być teraz estetycznie zasłonięte. Lamele mogą być wykonane z drewna lub aluminium. Zastosowane we wnętrzach listki z aluminium wymagają czyszczenia na sucho.
Winter Meeting System jest to idealny system do zaciemniania ogrodów zimowych lub podobnych szklanych konstrukcji. Jest odmianą rolety rzymskiej w prowadnicach. Czyszczenie w zależności od zastosowanej tkaniny zasłonowej – w pralni chemicznej lub ręcznie na mokro.
Nie zapominajmy o dokładnym umyciu parapetu, framug,  klamek i najmniejszych detali służących do obsługi systemu zaciemnień (sznureczki, koraliki i inne) – dopiero wtedy nasze okna będą prezentowały się korzystnie.
Uwaga! Przed przystąpieniem do samodzielnego czyszczenia osłon okiennych należy zapoznać się z zaleceniami producenta i ściśle się do nich stosować. Nie podejmujmy działań, jeżeli istnieje ryzyko, że zamiast oczyszczenia, nasze osłony mogłyby ulec uszkodzeniu.